1104 (704) 2013-06-21 - 2013-06-27

GDYNIA AKTYWNA - Parkrun Gdynia

Sobotni poranek, godzina 9.00. Jedni śpią, nadrabiając całotygodniowe zaległości, inni wpadają w wir sprzątania. Jeszcze inni siedzą przed telewizorami. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie być wówczas w miejscu innym niż gdyński bulwar. Po co? By biegać! To wciąż poszerzające się grono Parkrun Gdynia.
Idea parkrun jest prosta. To darmowy bieg na dystansie 5 km z pomiarem czasu. W każdą sobotę, zawsze o godzinie 9.00. Pobiec może każdy - jedynym warunkiem uczestnictwa jest rejestracja w systemie parkrun, by możliwe były klasyfikacje i pomiar rezultatów. Pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii. Obecnie biegi organizowane są także m.in. w Danii, Islandii, Australii czy RPA.
Parkrun Gdynia wystartował 15 października 2011 r. jako pierwsza lokalizacja parkrun w Polsce i 140. na świecie. Początki nie były łatwe - na starcie pierwszego biegu stanęło... pięciu pasjonatów. Dziś na trase wyrusza każdego tygodnia około 40 osób, a rekordowy bieg liczył 102 uczestników. W ramach Parkun Gdyni zarejstrowanych jest 559 osób. Biegacze pokonali dotychczas prawie 15 tys. km.
Najszybszymi uczestnikami Parkrun Gdynia są: Jason Cherriman (Orpington Road Runners, Irlandia) oraz Hannah Oldroyd. Jason pokonał dystans 5 km na gdyńskim Bulwarze w 16.08 min., a Hannah w 19.05 min.
Bez wątpienia zwycięzcami Parkrun Gdynia są wszyscy jego uczestnicy. Każdy, kto zmobilizuje się do wstania w sobotę rano i ukończenia biegu, może określić się zwycięzcą. A to wspaniałe uczucie. Najbliższa szansa, by je przeżyć już w najbliższą sobotę. Kto dołączy?
Więcej informacji a także rejestracja na stronie internetowej: www.parkrun.pl.