1104 (704) 2013-06-21 - 2013-06-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza do oglądania wystaw:
- „30 lat Muzeum Miasta Gdyni 1983-2013. Prezentacja zbiorów". Jest to wystawa wyjątkowa, eksponowana w niecodziennej, zaskakującej aranżacji. Zobaczyć można wszystko to, czym Muzeum żyje; fotografie, dokumenty, plany, afisze, przedmioty kultury materialnej a także zbiory Działu Sztuki i Biblioteki. Wystawa prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „30 lat muzeum Miasta Gdyni 1983-2013. Prezentacja plakatów i wydawnictw". Wystawa zwraca szczególną uwagę na wydawnictwa, które ukazały się w Muzeum Miasta Gdyni. Są to opracowania dotyczące historii Gdyni, tej najnowszej jak i pradziejów miasta. Wystawa prezentowana do 23.06.2013 r.,
- „Skowronki" Dory Hary. Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni. Wystawa prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „Fotografia. Wystawa retrospektywna (1949-1999)" Krystyny Łyczywek. Wystawa prezentowana do 23.06.2013 r.,
- „Ginące zawody" w Domku Abrahama przy ul. ul. Starowiejska 30.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej: www.muzeumgdynia.pl.

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 39 w Gdyni im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza zapraszają do zwiedzania wystawy w Domku Żeromskiego. Jest ona plonem Wojewódzkiego Konkursu Form Przestrzennych i Modelarskich pt: „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża".
Ekspozycja jest dostępna w siedzibie TPO na I piętrze Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00, wejście od ul. Zacisznej do końca czerwca.
Wstęp wolny.

***

Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej, ul. Kapitańska 37, zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej uczennicy kl. I TOR Emilii Górskiej pt. „Przebudź się! Powstań! Bądź człowiekiem!". Wystawę można zwiedzać do 28 czerwca 2013 r.

***

Galeria Sztuki przy Gdyńskiej Szkole Społecznej oraz Piotr Hajdrych uczeń klasy 4 a zapraszają na wystawę modeli samolotów wykonanych z papieru. Wystawa pod tytułem „Moje samoloty..." jest czynna do końca roku szkolnego w GSS w godzinach 9.00 - 17.00.

***

Wystawę prac Macieja Jawornickiego oglądać można w kawiarni U MUZYK'uff (ul. Derdowskiego 9 - 11). To portrety mieszkańców głównie dwóch (pustynnych) krajów Egiptu i Sudanu. Materiał do wystawy powstał w trakcie wielu wypraw w te rejony świata w latach 1996-2009. Wystawa prezentowana do 10 lipca 2013 r. Wstęp wolny.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Czesława Tumielewicza „Przedwiośnie 2013" do lokalu artystycznego „Tygiel", ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa eksponowana do 25.06.2013 r. Czesław Tumielewicz - malarz, grafik, od 1994 r. profesor ASP w Gdańsku. Uprawia linoryt, litografie, monotypię, akwafortę, akwatintę i druk cyfrowy, a w malarstwie techniki olejne, akrylowe, akwarelę i suchy pastel.
Wstęp wolny. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl.

***

Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna zapraszają na wystawę pokonkursową prac nagrodzonych i wyróżnionych w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie". Prace prezentowane będą w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej na Grabówku przy ul. Morskiej 113 do 12.07.2013 r.

***

Fundacja FLY oraz IV Oddział Banku PEKAO SA zapraszają na wystawę prac batiku grupy seniorów prowadzonych przez artystę plastyka Wandę Frąckowską w Fundacji FLY w ramach realizacji projektu „Ciągle Młodzi" współfinansowanego z budżetu miasta Gdyni oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wystawa czynna jest od pon. do pt. w godz. 9.00 - 17.00 w siedzibie oddziału banku przy ul. Pułaskiego 8.
Wstęp wolny.

***

W Gdyńskiej Szkole Społecznej przy ul. Kapitańskiej 37 do 28.06.2013, w dni powszednie, można oglądać wystawę pt. „Rzeźbione Naturą". Fotografie, których autorką jest Dominika Prokopiuk uczennica klasy III gimnazjum, przedstawiają zaskakujące rzeźby przyrody. Wstęp wolny. Wystawa jest częścią Galerii Sztuki Szkolnej przy GSS, której opiekunem jest Mirosław Pawlik.

***

Caffe Anioł zaprasza na wystawę „Babskie dusze - obrazy Beaty Ewy i Ani".
Beata Korybalska
pedagog na emeryturze maluje i tworzy różne piękne przedmioty z potrzeby duszy. Ewa Kuźmiak urodziła się w Gdyni studiowała na PWSSP w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Obecnie mieszka i pracuje w Gdyni. Na wystawie można zobaczyć niewielkie formatem prace abstrakcyjne kompozycje i bardziej realistyczne kwiaty. Anna Maciejko maluje co w duszy gra i na czym się da. Wystawa otwarta do 29 czerwca 2013 r. Wstęp wolny.

***

Od 21 czerwca do 17 lipca 2013 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31) prezentowana będzie wystawa malarstwa Krystyny Jażdżewskiej - Baranowskiej „Moje Światy". Wernisaż odbędzie się 21 czerwca 2013 r. o godz. 17.00.
Krystyna Jażdżewska-Baranowska malarstwem zainteresowała się z chwilą rozpoczęcia nauki w 4-letnim Państwowym Ognisku Plastycznym w Malborku, które ukończyła w roku 1959. Następnie pracując w resorcie kultury w Elblągu rozpoczęła w 1979 r. studia w PWSSP w Gdańsku. W 1994 r. uzyskała status twórcy plastyka nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Przez kolejne dwa lata doskonaliła swój warsztat z zakresu malarstwa i rysunku w Stowarzyszeniu Nadbałtyckich Plastyków w Gdańsku pod kierunkiem prof. Bogdany Łajming i Włodzimierza Łajminga. Od czasu gdy zamieszkała w Gdyni - od roku 1987 - zauroczona morzem zaczęła tworzyć obrazy marynistyczne. Autorka swoje prace prezentowała na 44. wystawach indywidualnych oraz 68. zbiorowych. Brała udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Większość prac wykonuje w oleju i suchym pastelu, posługuje się również akwarelą. Maluje głównie w plenerze. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.

***

AHAVA ART (Orłowo, al. Zwycięstwa 220) zaprasza na wystawę malarstwa i linorytu Aleksandry Prusinowskiej.
Aleksandra Prusinowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace tworzy główne w technice malarstwa olejnego na płótnie oraz wielkoformatowe kolorowe grafiki w technice linorytu.
Prace artystów związanych ze studiem można oglądać w godzinach otwarcia: poniedziałek - piątek, 11.00 - 19.00 i sobota, 10.00 - 15.00. Oglądanie i zakup prac jest również możliwy w dowolnym dniu i godzinie, po wcześniejszym umówieniu: Natalia Pomaz, 698 767 731, e-mail: natalia.pomaz@ahavaart.pl.

***

Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Biblioteka Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają 27 czerwca o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej „Na początku było Oksywie" (w gmachu Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej przy ul. J. Śmidowicza 69). Słowo wstępne wygłosi przewodniczący Rady Miasta Gdyni Jerzy Miotke. Uroczystość uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia". Wstęp wolny.
Ekspozycja prezentuje w zdecydowanej większości kopie zdjęć i pocztówek z pierwszej połowy XX wieku. Niewielka część pochodzi z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
W 2012 roku Oksywie obchodziło 800-lecie pierwszej wzmianki pisanej. Pojawiła się ona w 1212 roku w dokumentach norbertańskich. Od stycznia 2012 roku z inicjatywy Danuty Krygier, gromadzone były archiwalne zdjęcia i pocztówki prezentujące dawne Oksywie i jego mieszkańców. Najstarsze z nich sięgają czasów przed I wojną światową. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych Gertrudy Budzisz, Krystyny Doering, Danuty Krygier, Elżbiety Licznerskiej, Jolanty Łończak, Michaliny Jezierskiej, Joanny Śliwińskiej i Marka Seydy oraz Muzeum Miasta Gdyni.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Waldemara Mitrowskiego do lokalu artystycznego stowarzyszenia „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV koło Hossy). Wystawa eksponowana będzie od 28 czerwca do 25 lipca 2013 r. Wernisaż 27 czerwca o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Waldemar Mitrowski od wielu lat mieszka w Bolinas w USA. Urodził się w Polsce w Giżycku, studia kończył w Krakowie. W 1987 roku wyemigrował do Kalifornii. Do 2012 roku bierze udział w USA w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach, preferuje malarstwo figuratywne. Na wystawie w TYGLU będziemy mogli zobaczyć przegląd jego twórczości z ostatnich kilku lat, co jednocześnie przybliży nam trendy współczesnego amerykańskiego malarstwa. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl.


***

Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza 25 czerwca 2013 r. o godz.18.00 do swojej siedziby przy ul. Władysława IV 51 na wernisaż wystawy malarstwa Haliny Wysockiej.
Halina Wysocka absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej swoje zamiłowania do rysunku i malarstwa rozwijała pod kierunkiem artystów plastyków Władysława Lama i doc. Marii Leszczyńskiej. Zaczęła malować w 2004 roku. Ma na swoim koncie kilka wystaw w tym w siedzibie TMG w Gdyni, w SARP-ie w Gdańsku i w Kościele Ewangelicko- Augsburskim w Sopocie. Wystawę można oglądać w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00 - 15.00 oraz we wtorki i czwartki w godz. 13.00 - 17.00.
Wstęp wolny.