1106 (706) 2013-07-05 - 2013-07-11

Gwiazdy Ladies’ Jazz Festival

Dionne Warwick, Stacey Kent i Akiko - usłyszymy w Gdyni podczas Ladies' Jazz Festival.
Wielka dama jazzu Dionne Warwick wystąpi 13 lipca o godz. 19.00 w Hali Sportowo - Widowiskowej GDYNIA.
Dionne Warwick od 1962 r. umieściła na listach przebojów Billboardu 56 singli - tyle samo co Madonna. Pięciokrotna zwyciężczyni Grammy zaśpiewa 13 lipca 2013 r. i będzie to jej jedyny koncert w Polsce (do tej pory wystąpiła u nas tylko raz - w roku 2008 w Warszawie). Ceny biletów: 250 zł, 220 zł, 180 zł, 140 zł, 100 zł.
Stacey Kent to nasza wspaniała przyjaciółka. Wystąpiła w pierwszej edycji Ladies' Jazz Festival w 2005 roku i zaraz potem stała się niezwykle popularna w naszym kraju i nie tylko: dostała za swój album BBC Jazz Award w 2006, podpisała kontrakt ze sławną wytwórnią Blue Note Records, a jej kariera nabrała niezwykłego tempa - mówi Maciej Farski, jeden z organizatorów festiwalu.
Stacey Kent pochodzi z artystycznej rodziny nowojorskiej. Uważa się, że tylko Nat King Cole potrafił jak ona nadać treść słowom. I nie ma znaczenia czy śpiewa jazz, swinguje czy proponuje nam francuską chanson - za każdym razem robi to z niezwykłą czystością, pięknem frazy, radością i klasą.
Stacey przygotowuje właśnie kolejny album, który światło dzienne ujrzy jesienią tego roku. Koncert odbędzie się w niezwykłym miejscu - w odrestaurowanej w 2012 roku Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA przy ul. Rotterdamskiej 9. Wokalistka wystąpi tam 12 lipca o godz. 19.00. Bilety do nabycia w cenach: 120 i 160 zł.
A to jeszcze nie koniec atrakcji!
Bilety do Gdyni zarezerwowała już Akiko - jazzowa sensacja z Kraju Kwitnącej Wiśni. W jej repertuarze znajdziemy ponad 500 standardów jazzowych, ale jest to wokalistka niezwykle uniwersalna.
Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element począwszy od doboru repertuaru, a kończąc na szacie graficznej. Akiko reprezentuje nową erę japońskiego jazzu. Artystce podczas występu towarzyszyć będzie znakomity zespół Marcin Olak Trio.
Występ zaplanowano 14 lipca, na godzinę 20.00. Odbędzie się w Klubie Ucho, a bilety kosztują 80 zł.
Ladies' Jazz Festival jest jedynym cyklicznym festiwalem dam jazzu w Europie. Od pierwszej edycji odbywa się w lipcowe, weekendowe wieczory w Gdyni. W swej historii Festiwal gościł (nierzadko po raz pierwszy w Polsce) takie sławy jak Randy Crawford, Eliane Elias, Patricia Barber, Candy Dulfer, Stacey Kent, Lizz Wright, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, Saskia Laroo i wiele, wiele innych. To miejsce nie wstydzące się przedstawić twórczość kobiet tworzących nie tylko jazz, ale po prostu dobrą muzykę.
Podczas Ladies' Jazz Festival wystąpiły też takie panie i grupy jak Ive Mendes, Frederika Stahl, Mia Cooper z Gabin, The Puppini Sisters, Club des Belugas czy Nouvelle Vaque ze swoją oryginalną interpretacją bossa novy.