Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1107 (707) 2013-07-12 - 2013-07-18

Już od 15 lat pomagają uzależnionym

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni skończył 1 lipca 2013 r. 15 lat.

OPiTU działa jako Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Leczy wszelkie możliwe uzależnienia - nie tylko od alkoholu czy narkotyków, ale także Internetu, seksu, patologicznego hazardu. Przez kilkanaście lat odwiedziło go ok. 9000 osób uzależnionych i 5000 członków ich rodzin.
Ośrodek tworzą trzy placówki.

Przy ul. Reja 2a znajduje się Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Oddział Dzienny zajmujące się osobami uzależnionymi od alkoholu, ich rodzinami oraz osobami doświadczającymi przemocy. Przychodnia Terapii Uzależnień przy ul. Chrzanowskiego 3/5 leczy wszystkie inne uzależnienia. Pomoc finansowana jest przez NFZ i współfinansowana przez Miasto Gdynia.
Do placówek może się zgłosić każdy, niezależnie od wieku, również uzależnione dzieci i osoby w podeszłym wieku. Obecnie najmłodszy pacjent ma 14 lat, a najstarszy 86.

Od roku OPiTU ma nowatorską grupę dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami psychospołecznymi (w tym bezdomnych). W Ośrodku powstała także grupa dla młodzieży eksperymentującej z narkotykami, a część spotkań odbywa się nietypowo, bo poza murami placówki, np. w aquaparku czy na ściankach wspinaczkowych. Od ponad 10 lat OPiTU organizuje tzw. wczasy terapeutyczne dla rodzin pacjentów, zgodnie z zasadą, że najlepszą formą profilaktyki jest dobrze funkcjonująca rodzina.
Gdyńska placówka jest jedną z najwyżej ocenianych w kraju. Od kilku lat współpracuje z ośrodkami naukowo-badawczymi, a w 2013 r. uczestniczyła w programie europejskich badań dotyczących leczenia uzależnień - jako jeden z sześciu wytypowanych polskich ośrodków. Biorąc pod uwagę, że w kraju podobnych instytucji jest kilkaset, a w województwie pomorskim kilkadziesiąt, to ogromne wyróżnienie.
Jedną z najmocniejszych stron ośrodka jest profesjonalna kadra - ponad 30 pełnych zapału i oddanych pacjentom osób, które stale podnoszą swoje kwalifikacje.