Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1107 (707) 2013-07-12 - 2013-07-18

Świetne wyniki międzynarodowych maturzystów

5 lipca 2013 r. prawie 30 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej (international baccalaureate) dotarły z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia-Wlk. Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej, a wśród nich do dwóch najstarszych polskich szkół IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, które już w 1993 roku (20 lat temu) jako pierwsze w Polsce rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się maturą międzynarodową.

Wszyscy tegoroczni absolwenci gdyńskiej trójki zarówno krajową (134 osoby), jak i międzynarodową maturę (43 osoby) zdali i to na bardzo wysokim poziomie.
Najwyższy wynik na maturze międzynarodowej IBO osiągnęło aż troje tegorocznych absolwentów: Karolina Żulys, Piotr Chabierski oraz Tadeusz Wojtych. Każdy uzyskał 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia (98%).
Łącznie aż 13 maturzystów na 43 uzyskało 40 i więcej punktów, a ponad połowa ze zdających (24 na 43) uzyskała 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie (np. Oxford lub Cambridge).
Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do 2 lub 3 egzaminów pisemnych minimum z 6 przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, także z takich przedmiotów jak: filozofia, geografia, historia, j. polski, j. niem., j. franc., j. ros., j. ang. oraz sztuka - VISUAL ARTS. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy „ajbik" - uczeń z klasy IBO przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych.

Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są w sierpniu, a wręczane uroczyście w III LO w Gdyni na początku września.

Większość z absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją dalszą edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga). Kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne /np. w olimpiadach naukowych/otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 000 USD z takich uczelni amerykańskich jak: MIT - Massachussetts Institute of Technology (już 5 byłych uczennic i 1 jeden uczeń z III LO w Gdyni w ciągu ostatnich kilku lat), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Brown College.
W gdyńskim III LO dypolmy IBO uzyskało już 766 uczniów, najwięcej w Polsce.