1108 (708) 2013-07-19 - 2013-07-25

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza do oglądania wystaw:
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (wystawa stała). Wystawa zaaranżowana na dwóch poziomach (0 i 1) przybliża zainteresowanym historię miasta, kładąc nacisk na okres II Rzeczypospolitej i szczególnie uwzględniając morski charakter Gdyni. Wystawa podzielona jest umownie na kilka działów. Ekrany dotykowe umożliwiają przeglądanie obszernego zbioru zdjęć. Projektory prezentują różne filmy związane z Gdynią.
- „30 lat Muzeum Miasta Gdyni 1983-2013. Prezentacja zbiorów". Jest to wystawa wyjątkowa, eksponowana w niecodziennej, zaskakującej aranżacji. Zobaczyć można wszystko to, czym Muzeum żyje; fotografie, dokumenty, plany, afisze, przedmioty kultury materialnej, a także zbiory Działu Sztuki i Biblioteki. Wystawa prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „Skowronki" Dory Hary. Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni. Prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „9 Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni" oraz wystawa towarzysząca „Idę" Anny Więckowskiej-Kowalskiej. Obie eksponowane do 1 września 2013 r.
- „Ginące zawody" w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza na wystawę Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2012". Polska Sekcja IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki dla dzieci i młodzieży ukazujące się na rynku księgarskim. W konkursie wyróżniani są autorzy tekstów i ilustratorzy. Wystawa składa się z kilkunastu plansz i obejmuje ilustracje medalisty IBBY z 2012 roku oraz laureatów nagród i wyróżnień. Wystawę można oglądać do końca lipca 2013 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Obłuże, ul. Boisko 6), w godzinach pracy biblioteki.
Więcej informacji www.ibby.pl.
***
„Nagie dusze" - to wystawa autorska fotografii Magdaleny Morawskiej - artystki prezentującej portrety osób z Trójmiasta, związanych ze sztuką. Na wystawie można podziwiać twarze i sylwetki tancerzy, muzyków, poetów, plastyków oraz aktorów. Magdalena Morawska potrafi w doskonały sposób uchwycić charakter i duszę fotografowanej osoby. Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2013 r.
Cafe&Art „U Muzyk'uff" otwarta codziennie w godz. 10.00 - 23.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Waldemara Mitrowskiego do lokalu artystycznego stowarzyszenia „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV koło Hossy). Wystawa eksponowana do 25 lipca 2013 r.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do swojej siedziby przy ul. Władysława IV 51 na wystawę malarstwa Haliny Wysockiej.
Halina Wysocka absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej swoje zamiłowania do rysunku i malarstwa rozwijała pod kierunkiem artystów plastyków Władysława Lama i doc. Marii Leszczyńskiej. Zaczęła malować w 2004 roku.
Wystawę można oglądać w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00 - 15.00 oraz we wtorki i czwartki w godz. 13.00 - 17.00.
Wystawa otwarta do 24 lipca 2013 r.
Wstęp wolny.
***
Piotr Laskowski wraz z artystą zaproszają na wystawę fotografii Zbigniewa Tomaszczuka „Obrazy - narzędzia", do Galerii-pl przy ul. Abrahama 27A, tel. 504 339 568. Wystawa otwarta do 14 sierpnia (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym).
***
Klub Marynarki Wojennej RIWIERA, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza na wystawę „Stoczniowcy i ich Stocznia. Wystawa fotografii Grzegorza Mehringa". Prace oglądać można do 8 sierpnia. Wstęp wolny.
Na wystawie zaprezentowano ponad 30 zdjęć, w większości dotąd niepublikowanych.
Grzegorz Mehring fotografią zawodowo zajmuje się od ponad 20 lat, w tym 12 lat pracował jako fotoreporter w znanych trójmiejskich dziennikach: „Wieczór Wybrzeża", „Dziennik Bałtycki". Dokumentował i nadal dokumentuje najważniejsze wydarzenia w Trójmieście i na Pomorzu. Dziś także dzieli się swym doświadczeniem ucząc innych. Sam o swojej pracy mówi, że należy do tej grupy szczęśliwców, którym uprawiany zawód przynosi dużo radości, którzy po prostu kochają swoją profesję i bez frustracji myślą o czekających zawodowych zadaniach.
Więcej na: www.klubriwiera.mw.mil.pl.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 39 w Gdyni im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza zapraszają do zwiedzania wystawy w Domku Żeromskiego. Jest ona plonem Wojewódzkiego Konkursu Form Przestrzennych i Modelarskich pt: „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża". Ekspozycja jest dostępna w siedzibie TPO na I piętrze Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00, wejście od ul. Zacisznej do końca wakacji.
Wstęp wolny. 
***
„Współczesne inspiracje gdyńskiego modernizmu" to tytuł wystawy, która do 25 lipca prezentowana jest w Gdynia InfoBox w sali multimedialno - wystawienniczej.
Autorzy fotografii: Grażyna Lebiedzińska, Magdalena Motylińska, Jan Netzel, Bartek Patelczyk, Maciej Pytlik, Dariusz Sobiecki, Angelika Wysocka, Przemysław Kozłowski.
Gdynia i jej architektura kojarzą się najczęściej z okresem lat 30., w tym dynamicznym rozwojem modernistycznej zabudowy Śródmieścia. W mieście zbudowano wówczas zarówno całe pierzeje oszczędnych w formie i wyrazie kamienic w nurcie wczesnego funkcjonalizmu, jak i odważne, ekspresyjne budynki, uważane do dzisiaj za znakomite przykłady awangardowych nurtów modernizmu w Europie Środkowo - Wschodniej.
Wystawa prezentuje spojrzenie na architekturę współczesną Gdyni fotografów z różnych szkół i środowisk, których łączy jedna wspólna cecha - ogromna wrażliwość na gdyński modernizm oraz czerpanie z architektury osobistych, twórczych inspiracji.
Organizator: Miasto Gdynia. Koncepcja i realizacja wystawy: Agencja Rozwoju Gdyni. Projekt techniczny wystawy: Maria Zrzelska.
***
Wystawa „Gdynia Fast Forward" w ramach festiwalu Gdynia Design Days w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98) to prezentacja pomysłów na nasze miasto za kilka, kilkanaście lat. Zebrał je designer i projektant Janusz Kaniewski, a następnie stworzył niezwykłe, wizjonerskie projekty. Inspiracją do stworzenia tak pomysłowej wystawy były reklamowe wizualizacje przygotowywane przez deweloperów.
A jak faktycznie wyglądać będą nasze domy za 30 lat? Celem projektu Gdynia Fast Forward jest pokazanie, że Gdynia naprawdę żyje przyszłością i myśli o niej już teraz. Janusz Kaniewski to jeden z najbardziej znanych polskich projektantów młodego pokolenia, który z powodzeniem działa na krajowym i światowym rynku.
Wystawa otwarta do 31 lipca.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna zapraszają na wystawę prac fotograficznych pt. „Rzeźbione Naturą". Autorką prac jest Dominika Prokopiuk - uczennica II kl. gimnazjum. Fotografie, przedstawiają zaskakujące rzeźby przyrody. Makro zdjęcia przybliżają nam obrazy, których nie zauważamy na co dzień.
Prace prezentowane będą w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Morska 113, Grabówek, od 13.07 do 31.08.2013 r.
Wstęp wolny.
***
Oddział Morski PTTK w Gdyni i organizator konkursu Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zapraszają na wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie". Prace można oglądać w siedzibie oddziału, ul. 3 Maja 27 w Gdyni.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza 25 lipca 2013 roku o godz. 18.00 (czwartek) do siedziby TMG (ul. Władysława IV 51) na wernisaż wystawy fotografii Marty Sucherskiej „Szukając drogi". Marta Sucherska jest uczennicą Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie o specjalności fotografia.
***
Pracownia-atelier fotograficzne Ewy Grabowskiej-Bałtyckiej, w Gdyni-Witominie, ul. Narcyzowa 12A, tel. kont. 697 587 968, zaprasza na międzynarodową wystawę prac artystów: Anny Bardyn - Paryż, Hanny Hroboczek - Grenoble, Magdalena Kuli - Hamburg, Patrici Ospelt - Grenoble, Daniela Kufla - Trutnowy, Czesława Tumielewicza - Gdańsk, Yannicka Leider - Grenoble.