1112 (712) 2013-08-23 - 2013-08-29

Dar Młodzieży wyrusza w serdeczny rejs do Amsterdamu

Rejs dla serca„Dar Młodzieży" 24 sierpnia 2013 r. z grupą 90 polskich kardiologów i kardiochirurgów pożegna Gdynię i wyruszy do Amsterdamu. Celem podróży jest kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Organizatorzy - Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Akademia Morska w Gdyni zapraszają wszystkich w sobotę 24 sierpnia na Nabrzeże Pomorskie - od godziny 16.00 trwać będzie ceremonia pożegnania żaglowca, który rzuci cumy o godz. 17.00. 

Pożegnanie będzie miało wyjątkowo uroczysty przebieg. Z morskim ceremoniałem, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, będziemy mogli pożegnać żaglowiec udający się w szczególny „Rejs dla Serca".

Obecność naszych lekarzy, stanowiąca prezentację potencjału naukowego i osiągnięć polskiej kardiologii ma bowiem jeszcze inny, wyjątkowy cel - podziękowanie Holandii za największy w historii powojennej Polski program pomocy dzieciom z chorobami serca.

W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie, w ramach akcji POOLSE HARTPATIENTJES NAAR NEDERLAND zoperowano bezpłatnie ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca. Program ten, zainicjowany i realizowany przez wielu polskich i holenderskich entuzjastów, realizowany był ze środków pochodzących  z ogólnonarodowej społecznej zbiórki, pod patronatem Szpitala Uniwersyteckiego w Utrechcie, holenderskiej telewizji katolickiej, we współpracy z Instytutem Kardiologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Dar Młodzieży, fot. M StobierskiOdbywający się w stolicy Holandii Kongres uznano za doskonałą okazję, aby w taki bardzo symboliczny sposób podziękować społeczeństwu holenderskiemu za jego wielki, bezinteresowny dar serca.                              

W trakcie postoju żaglowca „Dar Młodzieży" w Amsterdamie pokazana zostanie  wystawa dokumentującą rezultaty tej akcji, zorganizowane zostaną koncerty, a statek udostępniony będzie do zwiedzania.

fot. M. Stobierski