1112 (712) 2013-08-23 - 2013-08-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza do oglądania wystaw:
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (wystawa stała). Wystawa zaaranżowana na dwóch poziomach (0 i 1) przybliża zainteresowanym historię miasta, kładąc nacisk na okres II Rzeczypospolitej i szczególnie uwzględniając morski charakter Gdyni. Wystawa podzielona jest umownie na kilka działów. Ekrany dotykowe umożliwiają przeglądanie obszernego zbioru zdjęć. Projektory prezentują różne filmy związane z Gdynią.
- „30 lat Muzeum Miasta Gdyni 1983-2013. Prezentacja zbiorów". Jest to wystawa wyjątkowa, eksponowana w niecodziennej, zaskakującej aranżacji. Zobaczyć można wszystko to, czym Muzeum żyje; fotografie, dokumenty, plany, afisze, przedmioty kultury materialnej, a także zbiory Działu Sztuki i Biblioteki. Wystawa prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „Skowronki" Dory Hary. Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni. Prezentowana do 1.09.2013 r.,
- „9 Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni" oraz wystawa towarzysząca „Idę" Anny Więckowskiej - Kowalskiej. Obie eksponowane do 1 września 2013 r.
- Wystawa plenerowa, al. Topolowa,  (pomiędzy ul. Zawiszy Czarnego a Skwerem Kościuszki). Zobaczyć można plansze z fotografiami i podpisami, przedstawiające 30 lat działalności muzeum, a także informacje o Muzeum Miejskim funkcjonującym               w okresie międzywojennym w Gdyni. Wystawa prezentowana do 30.09.2013 r.;
- „Ginące zawody" w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl.

***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 39 w Gdyni im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza zapraszają do zwiedzania wystawy w Domku Żeromskiego. Jest ona plonem Wojewódzkiego Konkursu Form Przestrzennych i Modelarskich pt: „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża". Ekspozycja jest dostępna w siedzibie TPO na I piętrze Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00, wejście od ul. Zacisznej do końca wakacji.
Wstęp wolny. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna zapraszają na wystawę prac fotograficznych pt. „Rzeźbione Naturą". Autorką prac jest Dominika Prokopiuk - uczennica II kl. gimnazjum. Fotografie, przedstawiają zaskakujące rzeźby przyrody. Makro - zdjęcia przybliżają nam obrazy, których nie zauważamy na co dzień.
Prace prezentowane są w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Morska 113, Grabówek do 31.08.2013 r.
Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza do siedziby TMG (ul. Władysława IV 51) na wystawę fotografii Marty Sucherskiej „Szukając drogi".
Marta Sucherska jest uczennicą Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie o specjalności fotografia.
***
Pracownia-atelier fotograficzne Ewy Grabowskiej - Bałtyckiej, na Witominie, ul. Narcyzowa 12A, tel. kont. 697 587 968, zaprasza na międzynarodową wystawę prac artystów: Anny Bardyn - Paryż, Hanny Hroboczek - Grenoble, Magdalena Kuli - Hamburg, Patrici Ospelt - Grenoble, Daniela Kufla - Trutnowy, Czesława Tumielewicza - Gdańsk, Yannicka Leider - Grenoble.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Malarze Podlasia" do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV).
Wystawę można oglądać do 24 września 2013 r.
Wspaniałe nastrojowe obrazy owiane nutką tajemnicy prezentują: Artur Chaciej, Michał Janczuk, Kazimierz Jurgielaniec, Krzysztof Koniczek, Anna Kaczor, Stefan Rybi, Stanisław Sierko i Eugeniusz Wiszniewski.
Wstęp wolny. Tel. 58 622 33 11.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Krzysztofa Rapsy, laureata nagrody Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa „Barwy morza" na Darze Pomorza w Gdyni, al. Jana Pawła II.
Międzynarodowy Konkurs Malarstwa „Barwy morza" został zorganizowany przez SPAW ERA ART i galerię PROFILE w 2012 roku.
Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2013 r. Tel. 58 622 33 11.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy fotograficznej „Na początku było Oksywie". Ekspozycja prezentuje zdjęcia i pocztówki z pierwszej połowy XX wieku. Niewielka część pochodzi z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
Wystawa prezentowana jest w filii nr 1, ul. Boisko 6 na Obłużu, do końca sierpnia br.
Wstęp wolny.
***
Do 18 września 2013 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa malarstwa Aleksandry Cieślik  „Bon Appétit".
Przygodę ze sztuką autorka rozpoczęła od szkiców, malowania kwiatów i martwej natury. Jej ulubiona technika to suchy pastel i akryl. Tworzy pod kierunkiem Bożeny Bury i Jacentego Lubowieckiego, przy wsparciu gdyńskiej YMCA i Fundacji FLY.
Prace Aleksandry Cieślik eksponowane były na wystawach zbiorowych  „Chromy i Achromy" - Muzeum Miasta Gdyni; wystawy autorskie to „Kwiaty Polskie" - Klub Seniora  oraz  „Portrety, Pejzaże i Kwiaty" - Cafe Vademecum.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Klub MW „Riwiera" zaprasza na wystawę malarstwa Bolesława Okuniewskiego. Będzie można ją oglądać w Galerii im. admirała A. Karwety do 6 września.
Bolesław Okuniewski artysta - pedagog. 50 lat pracy pedagogicznej w różnych typach szkół: Licea Ogólnokształcące, Technika, Licea Zawodowo-Handlowe, Ekonomiczne, Licea Sztuk Pięknych.
Poza pracą pedagogiczną uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową, zajmuje się reklamą, fotografią, upowszechnia wiedzę o sztuce, opiekuje się zabytkami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
***
Przechadzając się ulicą Świętojańską można zobaczyć miss Gdyni sprzed ponad 80 lat. Zdjęcie szczęśliwej zwyciężczyni konkursu z 1932 r. wraz z innymi fotografiami przedstawiającymi dawną Gdynię i jej mieszkańców zdobią witryny delikatesów „Dwunastka".
Na pomysł, by w nietypowym miejscu urządzić wystawę archiwalnych zdjęć Gdyni, wpadł właściciel sklepu przy ul. Świętojańskiej 120 - Adam Czarnecki. - Wielu klientów pytało: Co tu było dawniej?, Jaka jest historia tej ulicy? - wyjaśnia pan Adam, który jest też kolekcjonerem. Kupuje pocztówki i zdjęcia starej Gdyni.
Kilkanaście fotografii znalazło się na wystawie. Można zobaczyć na niej zdjęcia ulicy Świętojańskiej sprzed wojny i z lat 40. ubiegłego wieku. Są też fotografie taksówkarza w czapce „szoferce" czy dwóch Hiszpanek, które uciekły z ogarniętej wojną domowej ojczyzny i w 1937 r. znalazły się w Gdyni.