1116 (716) 2013-09-20 - 2013-09-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza do oglądania wystaw:
- do 27 października „Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy".
Wystawa eksponowana w Muzeum Miasta Gdyni, a przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland - jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Na wystawie prezentowana jest bardzo bogata dokumentacja fotograficzna związana z twórczością reżyserki;
- do 3 listopada „VII Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2013". Biennale jest konkursem organizowanym dla artystów profesjonalnych z kraju i zagranicy. Celem jest przegląd współczesnych możliwości kreacji artystycznej w różnych technikach stosowanych w malarstwie i tkaninie unikatowej;
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (wystawa stała);
- „Ginące zawody" w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza 27 września 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV na poplenerową wystawę malarstwa członków koła .
***
Z okazji 74. rocznicy rozpoczęcia kampanii wrześniowej, Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę pt. „1 września, godzina 4.45...". Prezentuje ona bohaterską obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez żołnierzy kompanii wartowniczej stanowiącej załogę tej placówki. Na wystawie można zobaczyć m. in. karabin Mauser, hełm polski, puszkę przeciwgazową z maską, ładownicę potrójną, bagnet perkun, łuski, naboje oraz furażerkę. Tylko w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni można obejrzeć zrekonstruowane, oryginalne, kamienne godło znad wejścia głównego do dawnego budynku koszar na Westerplatte. Wystawa prezentowana do końca 2013 roku.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Malarze Podlasia" do lokalu artystycznego „TYGIEL" (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV). Wystawę można oglądać do 24 września 2013 r. Wspaniałe nastrojowe obrazy owiane nutką tajemnicy prezentują: Artur Chaciej, Michał Janczuk, Kazimierz Jurgielaniec, Krzysztof Koniczek, Anna Kaczor, Stefan Rybi, Stanisław Sierko i Eugeniusz Wiszniewski. Wstęp wolny.
Tel. 58 622 33 11. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i miesięcznik „Pomerania" zapraszają do obejrzenia wystawy „50 lat Pomeranii". Ekspozycję można oglądać do końca września br. w Ośrodku Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00.
Wstęp wolny. Wystawa powstała dzięki grantom Miasta Gdynia. Autorami scenariusza i opracowania graficznego są Joanna Małecka i Andrzej Busler.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy „Okolice"- prezentującej prace Bronisława Melzera - mieszkańca Rumi, członka Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat" w Rumi. Artysta pokazywał swoje obrazy na wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz brał udział w konkursach zdobywając liczne nagrody. Autor przedstawia świat w sposób impresjonistyczny. Prace prezentowane na wystawie to dorobek ostatnich lat pracy twórczej Bronisława Melzera.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek. Wystawę można oglądać do końca września br.
***
Oddział Morski PTTK w Gdyni i organizator konkursu Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zapraszają na wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie". Prace można oglądać do końca września 2013 r. w siedzibie oddziału, ul. 3 Maja 27 w Gdyni.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac plastycznych młodzieży zainspirowanej Japonią, Azją lub postaciami z komiksów japońskich. Wystawa prezentuje umiejętności rysowania mangi uczestników warsztatów prowadzonych przez Patrycję „Kyosuke Hikan" Piotrowską w bibliotece w Chyloni (Filia nr 18, ul. Kartuska 20).
Wystawę można oglądać do 24 września 2013 r. w godzinach otwarcia biblioteki.
Wstęp wolny.
***
Na wernisaż wystawy fotografii Beaty Biernat i Adama Fleksa „Grecja - wyspy i ludzie" zaprasza Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) w piątek, 20 września o godzinie 18.00. Autorzy, członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, na kilkudziesięciu zdjęciach pokazują Grecję nieco inną, niż ta, którą znamy z turystycznych folderów. Codzienną, nie przeznaczoną „na sprzedaż", żyjącą własnym życiem. Wystawę można będzie oglądać w Małej Galerii im. admirała A. Karwety do 15 października. Wstęp wolny.
***
Kawiarnia Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza na wystawę obrazów Heleny Kabat „Człowiek i emocje" od 21 września do 5 października. Wernisaż 21.09 o godz. 16.00.
Helena Kabat - malarka, poetka, zawsze poszukująca piękna i dobra w świecie ją otaczającym. Eksperymentowała w różnych stylach: abstrakcjonizm, impresjonizm, modernizm, wedic-art. Swoją wystawę nazwała „Człowiek i emocje", bo jak mówi: „w życiu każdego człowieka zawsze emocje są najważniejsze - dają nadzieję, inspirują, pocieszają i pchają naprzód, dają nieograniczone możliwości twórczego działania". Większość jej obrazów jest poparta własnymi wierszami dla podkreślenia ich tematu.
Wstęp wolny.