1117 (717) 2013-09-27 - 2013-10-03

Wolontariusze poszukiwani

Szlachetna Paczka to projekt, który jest organizowany w Polsce od 13 lat. Finał projektu odbywa się w pierwszy weekend grudnia. Docieramy do najbardziej potrzebujących osób i zmieniamy społeczność w której żyjemy jednocześnie opierając się na idei mądrej pomocy. Spotykamy się z rodzinami w ich własnych domach, ponieważ wiemy, że do każdego należy podejść indywidualnie.

Tylko w 2012 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie - osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Łączna liczba zaangażowanych w projekt - wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie - sięga 300 tys. osób.

W edycji 2013 na terenie naszego miasta działają (a zarazem debiutują) trzy rejony: Gdynia Centrum, Gdynia Witomino oraz Gdynia Wiczlino i Koleczkowo. Obecnie trwa tzw. kampania SuperW a więc czas rekrutowania wolontariuszy. przez liderów poszczególnych rejonów. Im więcej osób zgodzi się taką rolę pełnić, tym do większej ilości rodzin mamy możliwość dotrzeć.

Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, bądź taka która skończy 18 lat najpóźniej 15 października.

Zadaniem każdego SuperW jest odwiedzenie rodziny i ustalenie sytuacji materialnej, a także głównych potrzeb rodziny. W dalszej kolejności (jeśli zdecyduje na przyjęcie rodziny do projektu, uwzględniając specjalne kryteria) stworzenie krótkiego opisu i zamieszczenie go w systemie Szlachetnej Paczki. Jest odpowiedzialny także za kontakt z darczyńcą (czyli osobą, która zdecyduje się zrobić paczkę).
Wolontariat nie wymaga stałej dyspozycyjności. Strona internetowa: www.superw.pl. Tam można wybrać rejon, w którym chcemy pomagać a następnie wypełnić krótki formularz rekrutacyjny.
Rekrutacja trwa do 15 października.
W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości: kontakt e-mail: szpgdynia@gmail.com oraz Facebook: Szlachetna Paczka Gdynia.

***

Ośrodek Interwencji Kryzysowej poszukuje wolontariuszy. Jeżeli:
- jesteś studentem IV - V roku psychologii lub pedagogiki (lub absolwentem któregoś z tych kierunków);
- chcesz poszerzyć wiedzę teoretyczną oraz zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi;
- rozwinąć swoje umiejętności nawiązywania pierwszego kontaktu z osobą w kryzysie;
- skorzystać z cyklu bezpłatnych szkoleń z zakresu interwencji kryzysowej oraz regularnej superwizji pod okiem doświadczonych psychologów oraz psychoterapeutów.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej zaprasza do nawiązania współpracy w formie wolontariatu z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przy Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni.
Spotkanie organizacyjne dla osób zainteresowanych odbędzie się 26 października o godzinie 10.00 w OIK przy ul. Biskupa Dominika 25 w Gdyni.
Szczegółowych informacji dot. wolontariatu udziela: Dorota Kiciak, nr tel. 58 354 68 64.  

ikona