1120 (720) 2013-10-18 - 2013-10-24

Gdyński Halloween na różne sposoby

Halloween w muzeum! Co robi klucz na karku?

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na warsztaty „Halloween w muzeum - co robi klucz na karku?". Spotkanie 26.10.2013 r. w godz. 11.00 - 13.00.

Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się, co ma wspólnego Halloween z Zaduszkami. Stare obrzędy, kultywowane przez dziesiątki, czasem setki lat, są wypierane przez nowe zwyczaje. Wiele z nich jednak przetrwało po dziś dzień, nie pamiętamy jednak ich znaczenia. Tym razem muzealna czarownica przypomni czasy dawnych, a nieraz wciąż obecnych przesądów i wierzeń panujących na Pomorzu.

Zapisy telefoniczne: 58 66 20 935, 58 66 20 936, 58 66 20 937.


***


Halloween Party dla dzieciHalloween Party dla dzieci

Galeria Malucha (ul. Traugutta 2) zaprasza na Halloween Party dla dzieci. Zabawa z duchami i czarownicami, psikusami i konkursami. Przybywamy w przebraniach. Czarodziejski zlot Halloween rozpoczyna się o godz. 16.30 w sobotę, 26 października 2013 r. Bilety z cenie 15 zł do nabycia w Galerii Malucha - rezerwacja, tel. 535 015 959 lub 58 621 13 88.


***


Warsztaty haloween

Projekt Zielona Stonoga zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty z okazji Halloween. Uczestnicy przygotują lampiony z dyni, koty, nietoperze, duszki. Otwarta Pracownia w Gdyni, ul. Władysława IV 53/2.

Spotkania 25 października i 8 listopada 2013 r. w godz. 17.00 - 18.30. Koszt 35 zł/1,5 h - materiały w cenie zajęć, uczestnicy zabierają swoje dzieła ze sobą na pamiątkę. Obowiązują zapisy: 609 331 232, www.zielonastonoga.blogspot.com


***


ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów

Zgodnie z tradycją w ostatni piątek października odbędzie się ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów, czyli coroczna dawka strachu w postaci przeglądu filmów grozy, które weszły na ekrany polskich kin w ciągu ostatnich miesięcy.

Ciemna sala kinowa, ogromny ekran, mrożące krew w żyłach sceny, strach, który nie pozwoli Ci usnąć nawet po powrocie do domu i czające się zło... Już 25 października 2013 r. o godz. 22:00, na tegorocznej Nocy Grozy i Horrorów pokazane zostaną cztery mroczne filmy. Każdy z nich jest inny, ale wszystkie trzymają w napięciu i przyspieszają bicie serca. W repertuarze znajdą się: remake kultowego horroru z lat 80. „Martwe zło", mroczna i zagadkowa „Obecność", przerażająca „Mama" oraz apokaliptyczny „World War Z". Kolejność emisji filmów ustala publiczność poprzez głosowanie na stronie ENEMEFów.

Noc grozy i horrorów w Multikinie

„Martwe zło"
Evil Dead, USA 2013, 90'
reżyseria: Fede Alvarez
scenariusz: Rodo Sayagues, Fede Alvarez
obsada: Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci
muzyka: Roque Banos

Dom na uboczu, starożytna klątwa, nieustępliwe zło. Alvarez przedstawia nową interpretację klasycznej produkcji, zachowując przy tym nastrój oryginału. Najbardziej krwawy horror od czasów pierwszej wersji.

Mia ma problem z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat i przyjaciele chcą jej pomóc i zabierają ją na weekend do znajdującego się w lesie opuszczonego domku. Odnajdują tam tajemniczą Księgę Śmierci, po odczytaniu której przyzwany zostaje demon. Gdy złe moce opętują jedno z nich, reszta musi walczyć o przetrwanie.

Wszystko w tym filmie jest dopracowane: zdjęcia, montaż, ilość i jakość efektów. Wszyscy fani gatunku na pewno się nie zawiodą.


„Obecność"
The Conjuring, Kanada, USA 2013, 112'
reżyseria: James Wan
scenariusz: Chad Hayes, Carey Hayes
obsada: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston
muzyka: Joseph Bishara

Najnowszy film twórcy „Piły", Jamesa Wana. „Obecność" korzysta z prostych efektów, ale mimo to w trakcie oglądania serce bije coraz mocniej, a napięcie rośnie z każdą minutą.

Lorraine i Ed Warrenowie to badacze zjawisk paranormalnych. Zostają wezwani na odludną farmę przez przerażoną rodzinę. Okazuje się, że mieszkańcy są nawiedzani przez zjawę. Para badaczy, staje do walki z najstraszniejszym demonem z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia.

To film, który przywodzi na myśl klasyczne horrory, przepełniony napięciem i atmosferą grozy, łączy ciekawą fabułę z niepokojącym klimatem.


„Mama"
Mama, Hiszpania, Kanada 2013, 100'
reżyseria: Andres Muschietti
scenariusz: Andres Muschietti, Neil Cross, Barbara Muschietti
obsada: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Daniel Kash
muzyka: Fernando Velazquez

Guillermo del Toro, twórca „Labirynty Fauna" oraz „Sierocińca", przedstawia mroczny thriller o nadprzyrodzonej sile matczynej miłości.

Po zabójstwie matki, w tajemniczych okolicznościach znikają siostry Victoria i Lily. Lata poszukiwań nie przynoszą efektu. Dziewczynki odnajdują się w jednym z leśnych domków, trafiają pod opiekę wujka i jego dziewczyny Annabel. Z czasem siostry zaczynają akceptować nową rodzinę i wtedy w domu dochodzi do szeregu dziwnych wydarzeń, które pozwalają Annabel sądzić, że coś złego czai się w ciemności...

„Mama" to przerażający, doskonale zrealizowany i świetnie zagrany horror, w którym napięcie rośnie z minuty na minutę, a mroczna zagadka z przeszłości nie daje spokoju.


„World War Z"
USA, Malta 2013, 116'
reżyseria: Marc Foster
scenariusz: Matthew Michael Carnahan, Drew Goddard, Damon Lindelof
obsada: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz
muzyka: Marco Beltrami

„World War Z" to zrealizowane z wielkim rozmachem świeże podejście do starego gatunku.

Gerry Lane i jego rodzina wpadają w olbrzymi korek. Na niebie słychać policyjne śmigłowce, po ulicach krążą policjanci na motocyklach, a miasto pogrąża się w chaosie. Coś sprawia, że grupy ludzi wściekle atakują się nawzajem. Zabójczy wirus, który rozprzestrzenia się przez ugryzienie przemienia zdrowych ludzi w coś trudnego do zdefiniowania, dzikiego. Pochodzenie wirusa jest nieznane, a liczba zainfekowanych rośnie z dnia na dzień, co wkrótce staje się światową pandemią.

To zaskakująco błyskotliwe, trzymające w napięciu i oryginalne uzupełnienie kanonu filmów o zombie. 

***Dynie dla Gdyni

Gdynia InfoBox i Culturebox (ul. Świętojańska 31)  zapraszają dzieci w czwartek, 31 października 2013 r., do godziny 19.00 na skwerek  przed InfoBoxem, do przynoszenia wykonanych przez siebie lampionów z dyni.***
Halloween w bibliotece

31 października 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna i Rada Dzielnicy Mały Kacka zapraszają do Filii nr 11 (ul. Łowicka 51) na  coroczne święto Halloween.

W programie m.in.:
- wydrążanie dyni wspólnie z dziećmi,
- wycinanie kształtów różnych postaci,
- wróżby ze spodków,
- słodki poczęstunek.
Zabawę poprowadzą pracownicy biblioteki i przewodnicząca RD Mały Kack Grażyna Szymańska-Błaszczyk.

Wstęp wolny.

Wyrzeźbione dynie posłużą jako ekspozycja na trawniku przy Culturebox CKG (Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30).***


VHS HELLoweenVHS HELLoween w Klubie Filmowym

31 października 2013 r. o godz. 18:30 gdyński Klub Filmowy i ekipa legendarnego VHS HELL zapraszają wszystkich trójmiejskich fanów makabry na czwartą halloweenową edycję naszego cyklu. Tradycyjnie wyświetlimy dwie kultowe produkcje wygrzebane z czeluści naszej przepastnej kolekcji. Będzie obrzydliwie, zabawnie i przerażająco, czyli tak, jak lubicie. Zachęcamy również wszystkich, aby dali się ponieść i przyszli w kostiumach. Najbardziej pomysłowe i odjechane przebrania wyróżnimy vhs-owymi nagrodami. Laureaci poprzednich edycji wiedzą, że warto!

Nightmare City
reż. Umberto Lenzi, 1980, 92 min.

Jeden z najbardziej niesławnych włoskich filmów o zombie. Tym razem napromieniowane umarlaki, wyposażone w siekiery, karabiny maszynowe oraz gustowne golfy i marynarki, sieją spustoszenie na ulicach Wiecznego Miasta. Fani elektronicznej muzyki z lat 80., kiczu i filmowego szaleństwa będą w siódmym niebie!

Without Warning
reż. Greydon Clark, 1980, 89 min.

Mieszkańcy sennej amerykańskiej prowincji po raz kolejny muszą stawić czoła kosmicznej grozie. A walka będzie zaciekła, ponieważ z latającymi, uzbrojonymi w przyssawki i ostre kły... naleśnikami nie ma żartów!

Wstęp wolny.