1122 (722) 2013-11-08 - 2013-11-14

Gdynia w 95. rocznicę odzyskania niepodległości

Uroczyście, radośnie, różnorodnie i bardzo patriotycznie - tradycyjnie w Gdyni obchodzimy Święto Niepodległości - 11 listopada 2013 r.
W przeddzień - 10 listopada - odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Marsz. Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia także Capstrzyk Niepodległościowy.
Tradycyjnie, 11 listopada ulicami miasta przejdzie Parada Niepodległości, a sportowcy uczczą to radosne święto, biegając i maszerując z kijkami.

Program:

Śpiewanie pieśni patriotycznych
9 listopada 2013 r.
Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Pomorski w Gdyni, zaprasza na śpiewanie pieśni patriotycznych do kościoła najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej. Spotkanie przygotowali wspólnie: członkowie związku, ks. Edmund Skalski, młodzież gdyńska oraz chór z Orłowa „Stella Maris" pod dyrekcją Danuty Kowalczyk.
Spotkanie po mszy św., która rozpoczyna się o godzinie 18.30, potrwa do godz. 20.30.
 
Odsłonięcie pomnika marsz. Józefa Piłsudskiego
Szczególnym akcentem tegorocznych obchodów święta niepodległości, będzie odsłonięcie w przeddzień, pomnika marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Na uroczystość zapraszamy 10 listopada o godz. 15.00, vis a vis Urzędu Miasta Gdyni (ul. Bema, tuż przy gdyńskim lodowisku). O godz. 13.00 w Kościele Najświętszej Maryi Panny (ul. Świętojańska) odbędzie się msza św. po której uczestnicy ulicą Świętojańską przejdą pod pomnik. Inicjatorem budowy monumentu jest Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Pomorski w Gdyni. Pomnik zaprojektował i wykonał rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.
 
Uroczysty capstrzyk
Tradycją jest uroczysty capstrzyk niepodległościowy, który 10 listopada przejdzie ulicami naszego miasta.
Podchorążowie Marynarki Wojennej w historycznych strojach wyruszą o godz. 16.15 sprzed Urzędu Miasta i ulicą Świętojańską przemaszerują na Skwer Kościuszki pod pomnik Marynarza Polskiego. Tam odbędzie się apel pamięci. Marynarze, harcerze i mieszkańcy Gdyni oddadzą hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.
 
Program 95. Urodzin Niepodległej:
godz. 10.00
- msza święta w Kościele NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej;95. Urodziny Niepodległej
godz. 10.00 - 12.00 - warsztaty robienia kotylionów cz. 1 - InfoBox (ul. Świętojańska 30),
godz. 12.00 - parada ulicami miasta,
godz. 13.00 - 14.00 - uroczystości pod Płytą Marynarza Polskiego,
godz. 13.00 - 15.00 - warsztaty robienia kotylionów cz. 2 - InfoBox,
godz. 13.00 - 16.00 - zabawa na Placu Grunwaldzkim,
godz. 13.00 - 16.00 - spotkanie z teatrem przy Dworcu PKP Gdynia Główna, gra miejska.
Przedwojenna trasa parady poprowadzi od Placu Konstytucji, ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Skwerem Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Nowością jest zakończenie parady na Placu Grunwaldzkim, gdzie wspólnie odśpiewany zostanie hymn narodowy.
Paradę otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej. Za nią wyruszy około 300 osobowa grupa artystyczna. W tym roku swój patriotyzm będą mogli zamanifestować także mieszkańcy, którzy zgłosili swój udział w przemarszu... Wspólnie z aktorami będą zachęcać publiczność do wiwatowania na cześć odzyskanej niepodległości. Pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową.
Po paradzie na Placu Grunwaldzkim liczyć można na dobrą zabawę, występy, wspólne budowanie... pomnika Polski, malowanie murali o tematyce niepodległościowej, wystawę pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji i dla aktywnych naukę tańca z lat 20. i 30. Teatralne akcje planowane są również na dworcu PKP Gdynia Główna oraz w InfoBoksie, gdzie będzie można zagrać w historyczne gry planszowe i wziąć udział w warsztatach z tworzenia alternatywnych kotylionów.
Więcej na stronie internetowej: http://www.paradagdynia.pl/.
 
Biegi i Marsz Niepodległości
Prawie 7 tysięcy osób Święto Niepodległości 11 listopada zamierza uczcić na trasie 10 - kilometrowego Biegu Niepodległości. Start do biegu głównego o godz. 15.00 zlokalizowany będzie na wysokości okrętu ORP „Błyskawica", z którego wystrzał armatni rozpocznie rywalizację.
Jednak już od godz. 11.00 będzie można obserwować sportowe zmagania. Najpierw na trasie pojawią się nordic walkerzy. Na krótszych dystansach rywalizować będą dzieci i młodzież.
Trasa biegu głównego tradycyjnie prowadzić będzie od Skweru Kościuszki, ulicą Waszyngtona przez wiadukt nad torami kolejowymi do ul. Polskiej. Przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 zawodnicy zbiegną ulicą Janka Wiśniewskiego. Dalej przy Sądzie Miejskim skierują swoje kroki ulicą Jana z Kolna. Następnie ulicami Tadeusza Wendy, św. Piotra, Jerzego Waszyngtona na ulicę Świętojańską, skąd przy Urzędzie Miasta wbiegną w aleję Marsz. J. Piłsudskiego. Dobiegną do Bulwaru Nadmorskiego.
Z tego miejsca do mety pozostanie niespełna półtora kilometra. Finisz przy ORP „Błyskawica". Nowością będzie scena ustawiona na placu przed gdyńskim InfoBoksem. Występujący na niej artyści będą muzycznie dopingować sportowców. Z kolei na parkingu przed Urzędem Miasta zorganizowana zostanie strefa kibica.
 
Koncerty niepodległościowe
10 i 11 listopada
odbędą się koncerty niepodległościowe w których wezmą udział chóry połączone: Chór Mieszany „Symfonia" działający przy parafii pw. Św. Antoniego z Padwy oo. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana oraz Chór „Cantamus Reginae" im. Andrzeja Bocheńskiego działający przy parafii pw. Św. Jadwigi Królowej z towarzyszeniem zespołu instrumentów smyczkowych. Dyrygent - Bogna Swiłło.
W repertuarze koncertów - poezja i pieśni patriotyczne. Data i miejsca koncertów:
10 listopada 2013 r., godz.14.00 (niedziela) - Kościół pw. Św. Antoniego, Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Ujejskiego 40
11 listopada, godz. 16.00 (poniedziałek) - Kościół pw. Św. Jadwigi Królowej, Karwiny I, ul. Korzenna 2.
Wstęp na oba koncerty wolny.
***
W Klubie Muzycznym Ucho (ul. św. Piotra 2) 11 listopada o godz. 20.00 z inicjatywy Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna odbędzie się finał konkursu „Czym jest dla mnie Dzień Niepodległości?". Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Big Cyc.
Wstęp wolny.
***
11 listopada o godz. 16.00 Klub Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości. W programie zaprezentują się: Zespół Wokalny Klubu MW z repertuarem pieśni patriotycznych, komandor Zbigniew Jabłoński oraz Chór „Trinitatis" działający przy Kościele Trójcy Świętej w Gdyni Dąbrowie. Koncert ma charakter otwarty.
 
Wyślij pocztówkę - „Mamy niepodległą"
Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. J. Piłsudskiego zapraszają wszystkich, którzy do bliskich i znajomych z okazji Święta Niepodległości zechcą wysłać specjalnie na tę okazję zaprojektowane kartki pocztowe.
Szkoła uczestniczy w akcji przygotowanej przez Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku pod hasłem „Mamy Niepodległą". W dniach 4 - 11 listopada każdy może wysłać kartkę autorstwa plastyków: Piotra Młodożeńca, Józefa Wilkonia i Andrzeja Pągowskiego. W Gdyni kartki będzie można odebrać 8 listopada w godz. 14.30-15.30 w siedzibie IX LO przy ul. Żeromskiego 31.
Partnerem akcji jest Poczta Polska, kartki wysyłamy bezpłatnie.
W całym kraju w akcji uczestniczy 100 placówek oświatowych.  


Zmiany w organizacji ruchu w dniach 10 - 11 listopada

Uwaga! W związku ze świątecznymi wydarzeniami w dniach 10 i 11 listopada w Gdyni wystąpią zmiany w ruchu drogowym.
Odsłonięcie Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego - 10 listopada
- godz. 14.00 - 14.45 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od ul. 10 Lutego do al. Marsz. J. Piłsudskiego);
- godz. 14.30 - 16.00 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul. Legionów do ul. Świętojańskiej);
Capstrzyk Niepodległości - 10 listopada
- godz. 16.00 - 16.45 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul. Legionów do ul. Świętojańskiej);
- godz. 16.30 - 17.00 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od al. Marsz. J. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego)
- godz. 17.00 - 17.30 Skwer Kościuszki (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona);
Parada Niepodległości - 11 listopada
Zamknięcie następujących ulic:
- w godz. 10.00 - 12.30 ul. Starowiejska na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Dworcowej;
- w godz. 11.00 - 12.30 ul. Dworcowa i ul. Podjazd;
- w godz. 12.00 - 13.30 ul.10 Lutego;
- w godz. 12.00 - 14.00 Skwer Kościuszki na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona;
- w godz. 12.30 - 14.00 ul. Borchardta;
- w godz. 13.00 - 16.00 ul. Armii Krajowej, ul. Baduszkowej do pl. Grunwaldzkiego;
Bieg i Marsz Niepodległości - 11 listopada
Zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice: al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do 10 Lutego w godzinach 14.00 - 17.30 w dniu 11 listopada oraz Skwer Kościuszki do al. Jana Pawła II i al. Jana Pawła II od godz. 6.00 do 18.00 w dniu 11 listopada.  

ikona