1126 (726) 2013-12-06 - 2013-12-12

Kolejny międzynarodowy sukces filozofów z III LO

Fińskie Stowarzyszenie Nauczycieli Filozofii we współpracy z innymi międzynarodowymi organizacjami propagującymi wiedzę filozoficzną zorganizowały po raz kolejny Bałtycki Międzynarodowy Konkurs na Esej Filozoficzny - The Baltic Sea Philosophy Essay Competition Event (BSPECE).
W tegorocznym wzięło udział 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 14 krajów europejskich oraz Turcji, a jego wyniki ogłoszone zostały na Uniwersytecie Helsińskim przez międzynarodowe jury konkursu, któremu przewodniczył prof. Ilkka Niiniluoto.
Piękny sukces odnieśli reprezentanci Polski - uczniowie z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy są uczniami w klasie matury międzynarodowej. I tak srebrny medal za swój esej, napisany w języku angielskim, zdobył Marcin Morawski, a jego szkolna koleżanka - Weronika Skowron otrzymała pierwsze wyróżnienie. Ich laury są kolejnymi znakomitymi międzynarodowymi osiągnięciami filozoficznymi uczniów z III LO w Gdyni. W maju 2013 roku Dominika Pankow, uczennica „Gdyńskiej Trójki", jako reprezentantka Polski, zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Kopenhadze. Zarówno Dominikę do Olimpiady, jak i Marcina oraz Weronikę do konkursu przygotowywał świetny nauczyciel filozofii w „Gdyńskiej Trójce" prof. Michał Koss.
Więcej informacji: http://www.feto.fi/in_english.htm. 17 listopada każdego roku ustanowiono przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Filozofii.