1126 (726) 2013-12-06 - 2013-12-12

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza do oglądania wystaw:
- „Transatlantyk Batory - powitania 1966, pożegnania 1969", fotografie: Stefan Figlarowicz / Nina Smolarz.
Wernisaż wystawy 6.12.2013 r., o godz. 17.00 (na wernisaż wstęp wolny).
Wystawa przedstawia powitanie MS Batory w lipcu 1966 i pożegnanie tss Stefan Batory udającego się w pierwszy rejs 11 kwietnia 1969 r. Jest na wystawie odrobina klimatu lat 60. - wzmacniają je nadesłane relacje.
Zwracaliśmy się do pasażerów i marynarzy pamiętających wszystkie rejsy transatlantykiem MS Batory (1936-1969) i tss Stefan Batory         (1969-1988). Na apel zbierania wspomnień i pamiątek odpowiedzieli byli pasażerowie oraz marynarze. Liczymy, że po otwarciu wystawy odezwą się także zwiedzający (Stefan Figlarowicz, Anna Makowska, Arek Staniszewski).
Wystawa potrwa do 24 lutego 2014 r.
- Wystawa „Co krokodyl ma w brzuchu" otwarta do 31.01.2014 r.
Wystawa przygotowana została z myślą o najmłodszych z okazji 5 lat edukacji w nowym gmachu muzeum. Zwiedzać można wnętrze krokodyla, w którym ukryła się wystawa dotycząca czasomierzy!
- Wystawa „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza" otwarta do 16.02.2014 r.
Osiemdziesiąta rocznica przeniesienia przez Wacława Szczeblewskiego Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych z Grudziądza do Gdyni stanowi dobrą okazję, by przypomnieć szerszej publiczności życie i twórczość artysty, który swoją działalnością wywarł duży wpływ na rozwój kulturalny Pomorza.
Ekspozycję uzupełniają przedmioty osobiste artysty, dokumenty, fotografie rodzinne oraz wielkoformatowe wydruki zdjęć przedstawiających między innymi pracownię artysty. Osobom niedowidzącym w odbiorze wystawy pomoże audioprzewodnik, w którym w sposób opisowy oddano kolorystykę i klimat dzieł, a także podkreślono i uwypuklono mało widoczne szczegóły na obrazach.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę pt. „1 września, godzina 4.45...".
Wystawa prezentowana do końca 2013 roku. W muzeum prezentowane są także inne wystawy czasowe. Ceny biletów: http://www.muzeummw.pl/.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, na wystawę prac plastycznych Edmunda Mrocha. Prace przedstawiają wizje fantastyczno - surrealistyczne z zabarwieniem metafizycznym.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa „... tylko dobre energie". Autorką prac jest Ewa Matryba. Wystawa potrwa do 18 grudnia 2013 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. 8.30 - 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Różne spojrzenia - malarstwo, grafika i fotografia" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV do 31 stycznia 2014 r. Na wystawie zobaczymy prace członków Stowarzyszenia ERA ART: malarstwo: Karolina Sprung - Zalewska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Krystyna Wantuch, Elżbieta Makuła - Hajdun, Grzegorz Terlecki, Katarzyna Konieczna - Kałużna, Anna Kaczor, Dorota Stec - Grochal, Janina Karczewska. Grafika: Alina Jackiewicz - Kaczmarek i Wojciech Kostiuk. Fotografia: Anna Głuchowska. Wstęp wolny. Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Klub Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wystawę fotograficzną „Świat Sławnego. Polska, Europa lat 50. na zdjęciach Władysława Sławnego". Wystawa będzie czynna do 5 stycznia. Wstęp wolny.
Wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Agencję FORUM, a prezentowana w Galerii Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni, jest pierwszą indywidualną Władysława Sławnego. Ponad sześćdziesiąt fotografii, na których zobaczymy zarówno polityków i oficjalne wydarzenia, jak i zwyczajnych ludzi i życie codzienne w Warszawie, w głębi kraju, a także w NRD, Jugosławii, Holandii i Związku Radzieckim. Sławny fotografował też w Gdyni.
***
Galeria PROFILE (ul. Wojewódzka 7) zaprasza na wystawę malarstwa Ireny Nowickiej „...cieszę się pięknem świata" w dniach od 7 do 20 grudnia 2013 roku w godzinach otwarcia galerii. Wernisaż 6 grudnia o godz. 18.00. Irena Nowicka, z wykształcenia historyk, swój świat wyczarowuje malując kwiaty, pejzaże i martwą naturę. W opanowaniu tej pięknej sztuki pomogła jej Bożena Bury i Zofia Owsiak, a także Jacenty Lubowiecki.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Akwarium Galeria Sztuki w Centrum Kultury i Rozrywki GEMINI w Gdyni zaprasza na wystawę akwarel Magdaleny Janisz pt. „Mozaika Gdyńska". Ekspozycję będzie można oglądać do 19 grudnia codziennie w godzinach otwarcia Centrum. Bardzo wcześnie zaczęła rysować i malować, a później do obrazów dołączyła fascynację fotografią. Motywem głównym tworzonych przez nią obrazów i fotografii były zawsze kolor i światło. W obrazach i fotografiach, niezależnie od tego czy są to obrazy realistyczne czy abstrakcyjne, pragnie oddać nastrój zmiennej chwili. Maluje głównie akwarelami, ale skłania się także ku soczystym pastelom i zdecydowanym kolorystycznie farbom akrylowym. Wykonuje też prace w ołówku, temperze, często też miesza techniki malarskie.
***
Zapraszamy 8 grudnia o godz. 13.00 do Gdynia InfoBox (I piętro) na wernisaż wystawy „MAMY Więcej". To opowieść o kobietach, które pozwoliły sobie na iście szaleńczy krok. W czasach niestabilności gospodarczej postanowiły mieć więcej... Czego? Tak naprawdę wszystkiego. Oczywiście w pierwszej kolejności dzieci, ale też: radości, smutków, emocji, lęków, śmiechu, kłótni, hałasu, zakupów, prania, bałaganu, może nawet czasu, bo przeżywamy nie tylko swój własny, ale także każdego z naszych dzieci z osobna. Wystawę będzie można oglądać do 15 grudnia.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty:
10.12.2013 r. o godz. 17.00 spotkanie z fotografkami Sylwią Mierzewską i Basią Matwiejczyk pt. „Sekrety fotografii portretowej - jak jeszcze lepiej fotografować swoje dzieci". Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu zapraszamy do przyniesienie wykonanych przez siebie fotografii (mogą być w wersji cyfrowej lub wydruki).
11.12.2013 r. o godz. 11.00 ilustratorka Bogna Pniewska poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców „Anioły - tworzenie ozdób świątecznych". Wstęp bezpłatny. Zapisy pod nr tel. 602 701 085.