1127 (727) 2013-12-13 - 2013-12-19

„Gdynia dla wszystkich” – wolontariusze sprawdzili Chylonię i Leszczynki

Gdynia dla wszystkich, fot. Małgorzata Omachel - KwidzińskaNa jakie trudności narażeni są niepełnosprawni, rodzice z dziećmi w wózkach, czy turyści z ciężkim bagażem wędrujący przez miasto? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy programu „Gdynia dla wszystkich". Podczas jego drugiej edycji, sprawdzali dzielnice: Chylonia i Leszczynki. Zidentyfikowali 400 problemów, z którymi teraz muszą zmierzyć się gdyńskie służby miejskie. Raport i uwagi ze spacerów trafiają na specjalną mapę i uwzględnianie są przy planowaniu inwestycji. Gdynia dla wszystkich,fot. Małgorzata Omachel - KwidzińskaWspólne spacery osób niepełnosprawnych (poruszających się o kulach, na wózku, niewidomych) oraz pełnosprawnych wolontariuszy ruszyły w połowie września. Finał, podczas którego zaprezentowano wnioski, odbył się 26 listopada w kameralnych wnętrzach Bistro Maska w Teatrze Miejskim w Gdyni.
25 osób w 6 grupach przemierzając wcześniej wyznaczone trasy sprawdzało i oceniało dostępność gdyńskiej przestrzeni miejskiej. Wolontariusze ocenili ulice, przejścia dla pieszych, środki komunikacji miejskiej i budynki użyteczności publicznej.
Gdynia dla wszystkich, fot. Materiały prasowe Centrum Współracy MłodzieżyNajpilniejsze potrzeby to:
- naprawa chodników,
- wykonanie podjazdów i wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych,
- poprawienie usytuowania włączników świateł na niektórych przejściach dla pieszych.
Nie zabrakło też pozytywnych przykładów, m.in. wolontariusze docenili przystosowanie Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kartuskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gdynia dla wszystkich, fot. Materiały prasowe Centrum Współpracy MłodzieżyWarto przy okazji wspomnieć, że pierwsza edycja projektu odbyła się w roku ubiegłym a wolontariusze monitorowali Grabówek, dzielnicę, w której jest bardzo dużo budynków użyteczności publicznej (m.in. Akademia Morska, Zespół Szkół Hotelarsko - Gastronomicznych, Zespół Szkół Mechanicznych). 22 spacery, pokonanych 70 kilometrów, zidentyfikowanie 200 barier i przykłady dobrych praktyk - to efekt ubiegłorocznej pracy 20 wolontariuszy.
Gdynia dla wszystkich, fot. Materiały prasowe Centrum Współpracy MłodzieżyJak poinformował wicedyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Maciej Karmoliński - około 60 problemów już udało się rozwiązać. Dodał, że pracownicy ZDiZ przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, konsultują się ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i by mieć lepsze spojrzenie na ich potrzeby aktywnie włączyli się w II edycję programu.
W przyszłym roku „Gdynia dla Wszystkich" w kolejnych dzielnicach.
Projekt to inicjatywa Gminy Gdynia, finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Gdynia dla wszystkich, fot. Materiały prasowe Centrum Współpracy Młodzieży
fot. Małgorzata Omachel - Kwidzińska,
fot. Materiały prasowe Centrum Współpracy Młodzieży

ikona