1127 (727) 2013-12-13 - 2013-12-19

Polacy zdominowali finał maratonu programowania

Nikt nie programuje tak dobrze, jak Polacy - to wniosek, jaki nasuwa się po finale konkursu programistycznego Asseco Programming Marathon24 Gdynia 2013 - Powered by CodiLime. Wygrało trio Precision Screwdrivers, a drugie miejsce zajęli, najlepsi po eliminacjach, SajchoPaczoSajgon. W ich składzie znalazł się Kuba Pachocki, absolwent III LO w Gdyni.

W trwającej całą dobę rywalizacji programistów wystartowało 30 drużyn z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Iranu, Austrii, Serbii, a nawet Japonii. Zawodnicy mieli rozwiązać trzy skomplikowane zadania, w których rywalizowali ze sobą w czasie rzeczywistym. Najlepsi okazali się informatycy z Polski: Eryk Kopczyński, Marcin Mucha oraz Paweł Parys, którzy zdobyli nagrodę główną - 15 000 złotych.
Za sukces trzeba także uznać finałowy występ ekipy Łabałbał. W jej składzie znaleźli się uczniowie gdyńskiej „trójki" z trzecich klas matematyczno-informatyczno-fizycznych. Stanisław Barzowski, Bartek Łukasiewicz i Paweł Wegner zajęli 13. miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, że konkurowali głównie ze studentami bądź absolwentami wyższych uczelni, należą im się wielkie gratulacje.

Marathon24 to kolejna inicjatywa, która dzięki nowoczesnym, funkcjonalnym i pięknym wnętrzom Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz jego wysoce profesjonalnej załodze znalazła godną oprawę - przyznał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Mam nadzieję, że następne edycje tego konkursu odbywać się będą również tutaj, dając świadectwo, jak nowoczesnym, innowacyjnym i otwartym miastem jest Gdynia - dodał.

Z kolei Adam Góral, prezes Asseco Poland cieszy się, że impreza wzbudziła zainteresowanie drużyn niemal z całego świata. To pokazuje, że takie maratony są potrzebne. Młodzi ludzie chętnie stają w szranki, żeby zmierzyć się z rówieśnikami o to, kto jest lepszy. Duch rywalizacji, prestiż i nowatorska formuła konkursu to dobra okazja, by sprawdzić się w wymagających warunkach.

Całe zestawienie finałowej trzydziestki można znaleźć na stronie www.marathon24.com.