1128 (728) 2013-12-20 - 2014-01-09

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza do oglądania wystaw:
- „Transatlantyk Batory - powitania 1966, pożegnania 1969", fotografie: Stefan Figlarowicz / Nina Smolarz.
Wystawa przedstawia powitanie MS Batory w lipcu 1966 i pożegnanie tss Stefan Batory udającego się w pierwszy rejs 11 kwietnia 1969 r.
Wystawa potrwa do 24 lutego 2014 r.
- Wystawa „Co krokodyl ma w brzuchu" otwarta do 31.01.2014 r.
Wystawa przygotowana została z myślą o najmłodszych z okazji 5 lat edukacji w nowym gmachu muzeum. Zwiedzać można wnętrze krokodyla, w którym ukryła się wystawa dotycząca czasomierzy!
- Wystawa „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza" otwarta do 16.02. 2014 r.
Osiemdziesiąta rocznica przeniesienia przez Wacława Szczeblewskiego Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych z Grudziądza do Gdyni stanowi dobrą okazję, by przypomnieć szerszej publiczności życie i twórczość artysty, który swoją działalnością wywarł duży wpływ na rozwój kulturalny Pomorza.
Ekspozycję uzupełniają przedmioty osobiste artysty, dokumenty, fotografie rodzinne oraz wielkoformatowe wydruki zdjęć przedstawiających między innymi pracownię artysty. Osobom niedowidzącym w odbiorze wystawy pomoże audioprzewodnik, w którym w sposób opisowy oddano kolorystykę i klimat dzieł, a także podkreślono i uwypuklono mało widoczne szczegóły na obrazach.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.muzeumgdynia.pl/.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę  „Czy znasz i poznajesz?" (II odsłona), która powstała z bogatych zbiorów fotograficznych Muzeum Miasta Gdyni. Zaprezentowany na niej wybór fotografii, zdjęć i pocztówek obejmuje ostatnie 100 lat Gdyni. Ze względu na obszerną ilość materiału ikonograficznego autorzy wystawy zdecydowali się na wybór tych zdjęć, które dotychczas rzadko były publikowane bądź fotografii pokazujących znane gdyńskie budynki i fragmenty miasta ukazane w inny sposób. Znalazły się również uwiecznione na zdjęciach miejsca, których już nie ma lub zmieniły się nie do poznania.
 
Wernisaż wystawy odbędzie się 9 stycznia 2014r. o godzinie 17.00 w Miejskiej Informacji przy ul. 10-go Lutego 24 - towarzyszył mu będzie odczyt  Pana Jacka Ostapkowicza pt. „Gdynia w prasie trójmiejskiej w latach 1950 - 1959".
 
Fotografie eksponowane będą do 31 stycznia od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w sobotę w godz. 9.00 - 15.00.
Serdecznie zapraszamy!
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę pt. „MAPA LUBINUSA W GDYNI". Wystawa, pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego i prezydenta Gdyni, poświęcona wielkiej mapie księstwa pomorskiego autorstwa Eilhardusa Lubinusa.
Mapa ta powstała na zamówienie księcia szczecińskiego Filipa II. Pierwsze wydanie mapy szacuje się na rok 1618, a kolejne na lata 1758 i 1926. Po konsultacjach konserwatorskich stwierdzono, iż egzemplarz ze zbiorów MMW w Gdyni pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego druku, czyli z 1618 roku. Oryginał tego unikatowego, kartograficznego arcydzieła wraz z jego historią można zobaczyć do 31 grudnia 2013 roku, w sali ekspozycyjnej w budynku MMW w Gdyni. W muzeum prezentowane są także inne wystawy czasowe. Ceny biletów i godziny otwarcia: http://www.muzeummw.pl/.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, na wystawę prac plastycznych Edmunda Mrocha. Prace przedstawiają wizje fantastyczno - surrealistyczne z zabarwieniem metafizycznym.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Różne spojrzenia - malarstwo, grafika i fotografia" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV do 31 stycznia 2014 r. Na wystawie zobaczymy prace członków Stowarzyszenia ERA ART: malarstwo: Karolina Sprung - Zalewska, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Krystyna Wantuch, Elżbieta Makuła - Hajdun, Grzegorz Terlecki, Katarzyna Konieczna - Kałużna, Anna Kaczor, Dorota Stec - Grochal, Janina Karczewska. Grafika: Alina Jackiewicz - Kaczmarek i Wojciech Kostiuk. Fotografia: Anna Głuchowska. Wstęp wolny. Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Klub Marynarki Wojennej w Gdyni Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę fotograficzną „Świat Sławnego. Polska, Europa lat 50. na zdjęciach Władysława Sławnego". Wystawa będzie czynna do 5 stycznia. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non Stop zaprasza na wernisaż wystawy prac wykonanych przez mieszkańców Oksywia i sąsiednich okolic w ramach projektu „ART-PASJE". Uroczystość odbędzie się 21 grudnia 2013 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Podchorążych 10a na Oksywiu. Prezentowane prace powstały pod okiem m.in. Rafała Omernika (witrazowe.com.pl), Bożeny Petkiewicz (bozenapetkiewicz.com) oraz Ewgenii Stefosis.
Projekt współfinansowany ze środków Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
***
Od 20 grudnia 2013 r. Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy „Ucha cha, zima zła". Prace zaprezentuje grupa malarska „Magenta", działająca w Centrum Aktywności Seniora pod kierunkiem artysty malarza Marka Wróbla.
Wystawa potrwa do 15 stycznia 2014 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do obejrzenia wystawy haftu kaszubskiego - Haliny Wensierskiej - znanej hafciarki, gdynianki, laureatki wielu nagród i wyróżnień w konkursach hafciarskich. Ekspozycję można oglądać w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00 do końca stycznia 2014 roku. Dodatkowo zachęcamy do obejrzenia prac związanych z rękodziełem kaszubskim, stworzonych w 2013 roku przez uczestników warsztatów „Regionalne inspiracje". Wstęp wolny.
***
W Galerii Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu..." (ul. Armatorów 31, Orłowo) prezentowana jest now wystawa „Podaruj sztukę na święta". Na wystawie znajdziemy wielkoformatowe obrazy, małe kameralne rysunki i szkice, monumentalną rzeźbę oraz wielobarwne grafiki. Strona internetowa: www.galeriaoddo.pl. Tel. 507 077 363, e-mail: szymon@galeriaoddo.pl.

ikona