1129 (729) 2014-01-10 - 2014-01-16

Francuska gwiazda Operacji Żagle Gdyni

Etoile to po francusku „gwiazda". Szkuner noszący tę nazwę jest pierwszą zagraniczną jednostką, która ogłosiła przybycie na przyszłoroczny zlot żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Impreza odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku, a Etoile z pewnością będzie jedną z jej gwiazd.

Etoile to dwumasztowy żaglowiec szkolny francuskiej Marynarki Wojennej. 37,5-metrowa jednostka nie należy do największych na świecie, ale jej obecność w Gdyni będzie wielkim wydarzeniem, gdyż brała ona udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku. Od tamtej pory nigdy nie była w Polsce, zatem zapowiada się wielki powrót po latach.

Moja załoga i ja jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tym wydarzeniu - mówi porucznik Philippe Verdier, komendant żaglowca. Dla nas będzie to doskonała okazja by spotkać wielu innych żeglarzy, a dla mieszkańców Gdyni - by przypomnieć sobie nasz żaglowiec.

Etoile została zbudowana w 1932 roku w Fécamp, jako replika tradycyjnych rybackich szkunerów używanych jeszcze w latach 30. XX wieku do połowów ryb w rejonie Islandii. Podczas drugiej wojny światowej Etoile weszła w skład Sił Wolnych Francuzów czyli tej części armii, które nie pogodziła się z kapitulacją Francji i wypowiedziała posłuszeństwo marionetkowemu rządowi Vichy generała Petain'a. Na pamiątkę tego faktu, Etoile wciąż ma prawo nosić trójkolorową flagę Wolnej Francji - z krzyżem lotaryńskim.

Wraz z bliźniaczą jednostką Belle Poule, jest szkolnym żaglowcem francuskiej Akademii Marynarki Wojennej L'Ecole Naval du Lanvéoc-Poulmic. Oba szkunery stacjonują w Breście. Oprócz stałej załogi zabierają na pokład po ok. 20 kadetów.

Operacja Żagle Gdyni upamiętni 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w Gdyni w 1974 roku.
W dniach 15-18 sierpnia w Basenie Prezydenta zacumuje flota około 20 jednostek, które będzie można zwiedzać, a ostatniego dnia imprezy oglądać pod żaglami podczas wielkiej parady.

ikona