1129 (729) 2014-01-10 - 2014-01-16

W Gdyni wszystko grało – koncertowe podsumowanie roku 2013

Sylwester był w Gdyni wyjątkowo huczny, jednak nie tylko ostatni dzień roku obfitował w koncerty. Taki był cały 2013 rok. Zarówno liczba, jaki i różnorodność artystów, którzy wystąpili w ciągu minionych 12 miesięcy w Gdyni, zadowoliłaby najwybredniejszych koneserów. Zapraszamy na muzyczne podsumowanie roku, a że był to rok z „trzynastką", przygotowaliśmy koncertowy TOP 13.

1. Nick Cave and The Bad Seeds, 5 lipca, Open'er Festival

Nick Cave zaprezentował wszystko to, z czego jest znany - mocny, często wręcz hipnotyczny głos, umiejętności aktorskie, świetny kontakt z publicznością i zmienny, miejscami diaboliczny, sceniczny wizerunek.

2. Blur, 3 lipca, Open'er Festival

Tysiące polskich fanów Blur zdążyło już stracić nadzieję, że  kiedykolwiek zobaczą jednego z prekursorów brit-popu w naszym kraju. Dlatego zapowiedź koncertu w Gdyni spotkała się najpierw z niedowierzaniem, a potem ogromną radością, którą najlepiej oddaje parafraza słów utworu The Universal, wypisana przez jedną z fanek na dużym banerze pod sceną: Blur in Poland. Yes, it really really could happen. I stało się...

3. Vaya Con Dios, 6 października, Gdynia Arena

Gdyński koncert belgijskiej formacji Vaya Con Dios wzbudził wśród fanów mieszane uczucia. Z jednej strony zachwycił poziomem artystycznym, z drugiej zasmucił, bo był pożegnalnym występem zespołu, który ogłosił zakończenie kariery.

4. Stacey Kent, 12 lipca, Ladies' Jazz Festival, Sala Koncertowa Zarządu Portu Gdynia

Subtelna Stacey Kent otworzyła ubiegłoroczny Ladies' Jazz Festival. W gorący lipcowy wieczór zaprezentowała przekrój swojej twórczości przeplatany własnymi interpretacjami takich szlagierów światowej muzyki jak What a Wonderful World. Warto też przy okazji zwrócić uwagę na miejsce, w którym odbył się koncert. Portowa sala przy ul. Rotterdamskiej, która w 2013 roku została „odkryta" dla szerszej publiczności, świetnie sprawdza się jako arena koncertów, spektakli teatralnych, kabaretonów czy bankietów. W minionym roku Centrum Kultury w Gdyni zorganizowało tam występy takich artystów jak Artur Andrus, Janusz Radek czy Stanisław Tym.

5. Kenny Garrett, 20 marca, Ucho

Koncert jednego z największych saksofonistów altowych naszych czasów nie zawiódł kompletu publiczności w gdyńskim Uchu. Było to zwieńczenie bardzo udanego cyklu Śledź Jazz w Gdyni.

6. CudaWianki, 22 czerwca, Plaża Śródmieście

CudaWianki od lat zdają się łączyć ogień z wodą - podczas gdy większość otwartych plenerowych imprez masowych wiąże się raczej z muzyką lekką, łatwą i przyjemną, na zjawiskowej cudawiankowej scenie występują artyści, którym trudno przylepić etykietkę mainstreamowych. Tak było też w 2013 roku, gdy po koncertach polskich wykonawców L.U.C.a i Julii Marcell, trzydziestotysięczną publiczność zaczarowała zmysłowa Ayo, a potem rozgrzali nowojorscy mistrzowie tanecznych rytmów z Hercules and the Love Affair.

7. Kings of Leon, Open'er Festival, 6 lipca.

Jeden z największych rockowych zespołów ostatnich lat przyjechał do Gdyni już po raz drugi i dał zdecydowanie lepszy koncert niż ten w 2009 roku.

8. Anna Maria Jopek, 13 lutego, Klub Pokład

Występ odbył się dzień przed Walentynkami, nic zatem dziwnego, że miłosna aura udzieliła się publiczności. Tym bardziej, że właśnie to uczucie było dominującym tematem utworów, które Anna Maria Jopek zaśpiewała na Pokładzie. Klub będzie dobrze wspominał 2013 rok. Na pokładowej scenie gościła czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Dżem, Mela Koteluk, Krzysztof Kiljański, Zakopower, Kasia Kowalska czy Maciej Maleńczuk.

9. Rihanna, 7 lipca, Lotnisko Gdynia-Kosakowo

Choć większość mediów okrzyknęła ten koncert klapą, naszym zdaniem zasługuje na pozycję w pierwszej dziesiątce. Rihanna większość utworów śpiewała na żywo i wiele razy pokazała swój wokalny potencjał.

10. Kamp!, 8 czerwca, Gdynia InfoBox

Panowie z zespołu Kamp! zagrali w nietypowym miejscu - na tarasie podczas otwarcia gdyńskiego InfoBoxu. Zaprezentowali materiał z debiutanckiej płyty, a publiczność zgromadzona na skwerku Żeromskiego bawiła się świetnie.

11. Mikromusic, 2 lipca, U Muzyk'uff

Pojawienie się nowego miejsca z duszą na koncertowej mapie Gdyni było ważnym wydarzeniem minionych 12 miesięcy. Przez pół roku, od otwarcia, zorganizowaliśmy około 70 koncertów - mówi z dumą Maciej Łyszkiewicz, lider zespołu No Limits i współwłaściciel klubu.

12. Watcha Clan, Globaltica World Cultures Festival, 27 lipca, Park Kolibki

Francusko-algierska mieszanka wybuchowa porwała do tańca publiczność w parku Kolibki. To niewątpliwie zasługa żywiołowej wokalistki Sista K, ale też czwórki muzyków, którzy czerpiąc z tradycji sefardyjskich, bałkańskich, berberyjskich i arabskich, tworzą wyśmienitą całość.

13. Urodzinowy Koncert Charytatywny, 10 lutego, Dworzec Gdynia Główna

Last but not least - ciekawa inicjatywa gdyńskich zespołów Pekinpach, Pomelo Taxi, które specjalnie z okazji urodzin miasta urządziły charytatywny koncert w nietypowym miejscu - na Dworcu Głównym PKP. Taki muzyczny prezent to wspaniała manifestacja patriotyzmu lokalnego. Zresztą, jak twierdzi Bartosz Boro Borowski - lider Kiev Office - Gdynia to stan umysłu.

To oczywiście nie wszystkie z licznych, wyśmienitych koncertów, które odbyły się w 2013 roku w Gdyni. A jak będzie w tym roku?...

ikona