1131 (731) 2014-01-24 - 2014-01-30

Rok 2013 – wyjątkowo udany dla gdyńskiego sportu!

Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji podsumował miniony, 2013 rok. Tysiące spalonych kalorii, setki przebiegniętych kilometrów i kilka imprez o międzynarodowej renomie, m.in. czternasta edycja Volvo Gdynia Sailing Days czy Mistrzostwa Świata w siatkówce.
A oto lista TOP 15 gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji:
1. Miasto pozytywnie poruszone
12 000 - tyle kalorii spalono średnio podczas jednego treningu Gdyńskiego poruszenia. Przez prawie cały zeszły rok w różnych dzielnicach Gdyni przeprowadzane były zajęcia nordic walking, biegowe i jazdy na rowerze. Organizowano również seminaria tematyczne, podczas których omawiane były zagadnienia związane m.in. z prawidłowym żywieniem, układaniem planu treningowego czy bezpieczeństwem podczas treningu.
2. W Gdyni ćwiczyliśmy niemal codziennie
365 - tyle treningów przeprowadził GOSiR w ramach cotygodniowych zajęć sportowych. Biegam bo lubię, fitness dla seniorów, joga, nordic walking, tai chi, MTB... w Gdyni każdy fan sportu mógł znaleźć coś dla siebie. W ramach cotygodniowych zajęć sportowych przeprowadzono kilkaset treningów, które każdorazowo gromadziły dziesiątki mieszkańców naszego Miasta.
3. Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych
14788 - tyle par butów stanęło na liniach startu czterech biegów Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych.
„Morze ludzi" - tak najczęściej podsumowuje się ilość biegaczy biorących udział w GPX. Zainteresowanie gdyńskimi imprezami biegowymi wzrasta od 2005 roku. Ostatnia edycja pobiła absolutny rekord frekwencji - łączna liczba biegaczy w czterech biegach wyniosła prawie piętnaście tysięcy osób! Co więcej - liczba ta nie uwzględnia uczestników biegów szkolnych i marszów nordic walking (średnio tysiąc uczestników więcej na każdej imprezie).
4. Volvo Gdynia Sailing Days
56 - tyle godzin spędzili na wodzie żeglarze biorący udział w Volvo Gdynia Sailing Days. Czternasta edycja Volvo Gdynia Sailing Days była szczególna - nie tylko ze względu na spektakularne sukcesy polskich żeglarzy. Po raz pierwszy udało się stworzyć bogatą i różnorodną ofertę rozrywkową na lądzie, co znacznie wzbogaciło program imprezy. Co przyniesie kolejna odsłona Volvo Gdynia Sailing Days w 2014 roku? Dowiemy się już wkrótce.
5. Herbalife Triathlon Gdynia
1500 - tylu uczestników wskoczyło do Bałtyku, rozpoczynając pierwszy Herbalife Triathlon Gdynia.
Na dwa dni Gdynia zamieniła się w arenę niesamowitych emocji, na której mierzyli się ze sobą prawdziwi współcześni gladiatorzy. W zeszłorocznej edycji, oprócz najlepszych zawodników z całego świata, udział wzięły także gwiazdy - m.in. Borys Szyc czy Maciej Stuhr. Kto odważy się pokonać mordercze dystanse half-ironmana tym razem?
6. Mistrzostwa Świata w armwrestlingu
49 - tyle krajów reprezentowali uczestnicy Mistrzostw Świata w Armwrestlingu, których gospodarzem była Gdynia.
We wrześniu miasto stało się miejscem spotkania śmietanki światowego armwrestlingu, jednak to polscy zawodnicy zdominowali turniej. Biało-czerwoni zdobyli aż 18 medali, w tym 3 złote. To największy sukces w historii polskiego armwrestlingu, a polscy specjaliści od siłowania na ręce udowodnili, że dołączyli do ścisłej czołówki światowej.
7. Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn
1 - to lokata jaką zajęła reprezentacja Rosji w piłce siatkowej, która rozpoczynała Mistrzostwa Europy właśnie w Gdyni.
Gdynia wybrana została miastem-gospodarzem w prestiżowych Mistrzostwach Europy w siatkówce mężczyzn. Fazę eliminacyjną na parkiecie hali Gdynia Arena rozgrywały reprezentacje Rosji, Bułgarii, Niemiec i Czech. Fachowcy zgodnie uznali tę grupę za najsilniejszą.
8. Nowa nawierzchnia na Boisku B
10 000 - tyle metrów kwadratowych nowej nawierzchni położono na treningowym Boisku B w kompleksie Gdyńskiego Forum Sportu. Popularna „Klatka", czyli legendarne Boisko B przy ulicy Olimpijskiej, doczekało się nowej nawierzchni - syntetycznej trawy trzeciej generacji, która spełnia wymogi użytkowe zgodne z FIFA Quality Concept for Football Turf Of The Methods dla poziomu FIFA 2 Standard.
9. Nowe boiska przyszkolne
5 - tyle nowych boisk powstało przy gdyńskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Nowe obiekty służą do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną.
Dzięki miękkiej poliuretanowej nawierzchni można wykonywać na nich wszelkie ćwiczenia ogólnorozwojowe. Boiska wybudowano przy Gimnazjum nr 1, SP nr 24, SP nr 20, SP nr 31. Gruntownie zmodernizowano także boisko przy SP nr 16.
10. Nowe siłownie zewnętrzne
38 - tyle stanowisk do ćwiczeń powstało w trzech nowych siłowniach zewnętrznych.
Obiekty ustawiono w Chyloni (Park Kiloński), Pustkach Cisowskich i Wielkim Kacku. Każda siłownia składa się z urządzeń, które pozwalają na wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych.
11. Puchary, medale, wyróżnienia
4363 - tyloma pucharami i medalami uhonorował sportowców Prezydent Miasta Gdyni.
W roku 2013 przyznano kilka tysięcy pucharów i medali. Nagradzano zarówno zawodników profesjonalnych (w tym młodzieżowych), jak i laureatów turniejów szkolnych oraz amatorskich. Najwyższy wręczony w minionym roku puchar mierzył... ponad 100 cm! (Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Gdyni dla Nadziei Gdyńskiego Żeglarstwa).
12. Kolejne projekty międzynarodowe!
423 - tyle osób uczestniczyło w projektach międzynarodowych realizowanych w Gdyni. W grudniu zakończyliśmy projekt PYDOS, którego celem było zapobieganie przedwczesnej rezygnacji młodzieży ze sportu. W jego ramach prowadzone były warsztaty psychologiczne dla młodych zawodników, trenerów i rodziców. W 2013 roku rozpoczęliśmy kolejny projekt - Comenius Regio. Jego zadaniem jest aktywizacja społeczności lokalnej poprzez sport i wymiana doświadczeń w zakresie m.in. wykluczeń społecznych, aktywności niepełnosprawnych oraz równości kobiet i mężczyzn w sporcie
13. GOSiR stawia na młodzież
48 - tyle klubów otrzymało dotacje na zadania w zakresie sportowego szkolenia dzieci i młodzieży oraz organizacji imprez sportowych w Gdyni.
W ubiegłym roku za pieniądze uzyskane z dotacji Miasta lokalne kluby sportowe przeprowadziły kilkadziesiąt tysięcy godzin treningów z młodymi zawodnikami. Przełożyło się to na liczne sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe naszych młodych reprezentantów, o których przez cały rok na bieżąco informowaliśmy na stronie gdyniasport.pl.
14. Konie leczą, czyli hipoterapia w Gdyni
3771 - tyle seansów terapeutycznych z dziećmi przeprowadzono w Ośrodku Hipoterapii w Gdyni. Z każdym miesiącem wzrasta zainteresowanie ofertą Ośrodka Hipoterapii w Gdyni. Przez ostatni rok na zajęcia zapisało się ponad sześćdziesiąt osób. Ponadto w Ośrodku regularnie organizowane są darmowe przejażdżki dla najmłodszych, z których korzystają dziesiątki dzieci z całego Miasta.
15. Bezpieczne lato na gdyńskich plażach
90 - tylu ratowników dbało o bezpieczeństwo na gdyńskich strzeżonych plażach w sezonie letnim. Oprócz patroli na gdyńskich plażach, ratownicy przeprowadzali seminaria dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, na których można było zapoznać się ze szczegółami ich pracy oraz nauczyć się podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy.