1135 (735) 2014-02-21 - 2014-02-27

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego w... internecie

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to najnowszy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jak dotąd jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Ruszyła jego strona internetowa. Znajdziemy tam blisko tysiąc stron dokumentów.

Można zapoznać się tam z wszystkimi „historycznymi" akcjami POZŻ, obejrzeć filmy ze spotkań z najsłynniejszymi polskimi żeglarzami czy ciekawe publikacje. To nie wszystko. Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego udostępnia na swojej stronie archiwalia - niepokazywane dotąd publicznie dokumenty, zdjęcia i filmy ukazujące ostatnie pół wieku dziejów żeglarstwa na Pomorzu. Do tej chwili spoczywały one w archiwum POZŻ, które przy okazji uruchomienia Muzeum, zostało uporządkowane. W sumie na stronie Muzeum umieszczonych zostało blisko tysiąc stron dokumentów. To zaledwie ułamek zbiorów archiwalnych POZŻ. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie digitalizowane i upubliczniane. Udostępnienie archiwów związku żeglarskiego to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Okręg liczy, że upublicznienie dokumentów, zdjęć i filmów zachęci profesjonalnych badaczy do zagłębienia się w historię pomorskiego żeglarstwa.

Organizatorzy Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego liczą na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi poznaniem dziejów pomorskiego żeglarstwa, choćby np. w tworzeniu jego kalendarium.