1135 (735) 2014-02-21 - 2014-02-27

Pomóż Jackowi i innym

Pomóż Jackowi i innymNazywa się Jacek Pietrzykowski. Mieszka w Gdyni. Przez całe życie jego wielką pasją jest piłka nożna, a ukochanym klubem Arka Gdynia... W listopadzie 2013 roku zdiagnozowano u niego anemię aplastyczną. Od tego czasu przebywa w szpitalu i wkrótce będzie potrzebował przeszczepu szpiku. Może to Ty będziesz jego „bliźniakiem genetycznym"? Tak bardzo chciałby znowu usiąść na trybunie stadionu, aby kibicować swojej Arce, w której kiedyś grał. Jackowi Pietrzykowskiemu i innym pomaga Fundacja DKMS, która jest jednym z organizatorów Dnia Dawcy Szpiku.

W Centrum Riviera (ul. Kazimierza Górskiego 2) w Gdyni 23 lutego w godz. 10.00 - 20.00 będzie można zgłosić swoją gotowość do bycia dawcą. Oczywiście należy pamiętać, by decyzja była przemyślana, jeżeli okaże się, że jesteśmy czyimś bliźniakiem genetycznym, a wycofamy się z podjętej obietnicy, odbierzemy komuś w potrzebie nadzieję na zdrowe życie! Warto dodać, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej osób się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.
Można także zarejestrować się na stronie fundacji DKMS: www.dkms.pl.

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o wzruszającym spotkaniu, które miało miejsce 14 lutego. Chorujący od 18 lat na różne odmiany raka, gdynianin Maciej Bukowski, poznał swoją genetyczną bliźniaczkę.
49-letnia Niemka Ulrike Jager Mohrhagen, dwa lata temu, oddała szpik, który przeszczepiono gdynianinowi, choremu wtedy na chłoniaka złośliwego. To dzięki niej Maciej Bukowski żyje.