1135 (735) 2014-02-21 - 2014-02-27

Rusza „Jazz dla najmłodszych”

Koncertem „Spacerujący Bas i tańcząca Triola" rozpocznie się w niedzielę, 23 lutego 2014 r. cykl koncertów adresowanych do młodych odbiorców muzyki jazzowej. „Jazz dla najmłodszych - interaktywne koncerty dla dzieci" jest projektem finansowanym z budżetu Miasta Gdynia w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy".
Organizatorem są Rady Dzielnic Leszczynki i Grabówek.
Koncert odbędzie się w Klubie Studenckim Bukszpryt (ul. Morska 81-87).
Początek o godz. 11.00.
Wstęp wolny.

Jazz to sztuka równie szlachetna jak muzyka klasyczna - symfoniczna, kameralna czy operowa. To właśnie z krainy jazzu wywodzą się najpiękniejsze melodie filmowe, tematy muzyczne kojarzone z radością, miłością i szczęściem. Jazz trzeba pokochać, a żeby pokochać trzeba go poznać. Podczas pierwszego z cyklu 9 koncertów adresowanych do młodych odbiorców muzyki jazzowej, dzieci dowiedzą się co to jest jazz, czym się charakteryzuje i czym się różni od muzyki klasycznej.

Przewodnikiem po tym wspaniałym królestwie będzie prof. Piotr Sutt - artysta muzyk grający na dziesiątkach instrumentów perkusyjnych, pasjonat świata dźwięków, pedagog i propagator muzyki. Towarzyszyć mu będzie Jan Freicher - wibrafonista, pianista, kompozytor i aranżer. Nagrodzony dziesiątkami wyróżnień na konkursach kompozytorskich muzyk zaprezentuje najpiękniejsze tematy jazzowe i klasyczne. Dzięki jego ogromnej wszechstronności dzieci dowiedzą się jak zmienia się rytm, melodia i akcenty muzyczne. Może to właśnie w tym tkwi tajemnica swingu?

Drugim gościem będzie znakomity muzyk Marcin Grabowski. „Zapraszając do udziału w koncercie kontrabasistę i basistę w jednej osobie podkreślają znaczenie gitary basowej i kontrabasu w sekcji rytmicznej zespołu jazzowego. Pod hasłem wędrujący bas kryje się najbardziej charakterystyczny sposób gry na basie - walking. Poznamy jego tajemnice, urok i nieograniczone możliwości. Posłuchamy czy może istnieć jazz bez podstawy harmonicznej i ciepłych niskich dźwięków. Sprawdzimy czy kontrabas może grać melodię?" - zapowiadają organizatorzy koncertu.

Program koncertu dobrany jest specjalnie dla młodych odbiorców, obecnych i przyszłych miłośników tej wspaniałej muzyki. Pojawi się między innymi muzyczny temat z baśni o śpiącej królewnie i wiele innych niespodzianek.