1137 (737) 2014-03-07 - 2014-03-13

HINA-MATSURI - ŚWIĘTO LALEK (Japońskie Święto Dziewcząt)

Filia nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (ul. Kartuska 20, tel. 58 623 39 71) zaprasza dzieci i młodzież 7 marca o godz. 16.30 na spotkanie z okazji Japońskiego Święta Lalek (Dziewczynek). Na zajęciach będzie można poznać tradycję tego święta oraz będzie można wykonywać tradycyjne japońskie laleczki hina z papieru i tektury.

Hina-matsuri - to Japońskie Święto Lalek, zwane też inaczej Świętem Dziewczynek. Święto to obchodzone jest w Japonii 3 marca. Ponieważ dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń, bywa on również nazywany Świętem Brzoskwiń. Jest to dzień modlitwy w intencji dobrobytu dziewcząt - w trosce o ich zdrowie, powodzenie i szczęście.

Lalki hinamatsuri nie są lalkami służącymi codziennej zabawie. Często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli to niemożliwe, dziadkowie lub rodzice kupują je dziewczynce na jej pierwsze święto Hina-matsuri. W niektórych regionach Japonii również zachował się stary zwyczaj, w którym papierowe lalki spławiane są z nurtem rzeki.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Kulturalnie i aktywnie w Chyloni", który otrzymał dofinansowanie miasta Gdyni w ramach konkursu „Gdynia po godzinach".

Wstęp wolny!