1138 (738) 2014-03-14 - 2014-03-20

FINKA czeka na aktywnego opiekuna z Gdyni

Finka Fot. K. PytkowskaMimo, że psów asystujących jest w Polsce coraz więcej, to osoby aplikujące czekają na ich przyznanie około 2 lat. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w tym roku zakończy się szkolenie Finki, czekoladowego labradora przygotowywanego przez Fundację DOGIQ do asystowania niepełnosprawnemu mieszkańcowi Gdyni.

Ufundował go LIONS CLUB GDYNIA, organizując akcje dobroczynne i zbiórki publiczne i przekazał na wyszkolenie 25 tys. zł.


Dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie wysłali aplikacji, a są zainteresowani przyznaniem psiego pomocnika. Zgłoszenia można wciąż wysyłać na adres fundacji: kontakt@dogiq.info  lub kontaktować się bezpośrednio pod numerem telefonu: 501 126 225.


Gdy pies pracuje - czyli savoir-vivre dla ludzi

NIE CMOKAJ, NIE WOŁAJ, NIE DOTYKAJ - apelują osoby niepełnosprawne.
Coraz więcej osób niepełnosprawnych korzysta z umiejętności psich asystentów. Przypominamy, że ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością gwarantuje prawo wstępu do miejsc użyteczności publicznej odpowiednio przeszkolonym psom, które pomagają swym opiekunom. Nie powinien więc dziwić widok czworonożnego kamerdynera w miejscu pracy, w sklepie, teatrze czy w autobusie. Warto jednak pamiętać, że osoby postronne niewłaściwym zachowaniem mogą przeszkadzać psu asystującemu, a tym samym wpływać na komfort osoby niepełnosprawnej, której towarzyszy pies. Jak więc zachować się w obecności tak niezwykłego duetu? Wystarczy przestrzegać paru zasad:
1. Pies w uprzęży jest w pracy. Nie należy go wówczas dekoncentrować np. wołaniem, cmokaniem czy chwaleniem!
2. Zawsze najpierw przywitaj się z opiekunem psa - w tym „stadzie" to on jest szefem i ignorowanie jego obecności powoduje zachwianie porządku w psiej głowie.
3. Nie obrażaj się, jeżeli opiekun psa nie pozwoli Ci na kontakt z psem. Niektórych psich asystentów bardzo to rozprasza - Ty też nie czułbyś się komfortowo zaczepiany na każdym kroku.
4. Nie dotykaj psa asystującego bez wyraźnej zgody jego opiekuna.
5. Nie częstuj psa asystującego żadnymi przysmakami.
6. Nie pozwalaj swojemu dziecku lub psu podbiegać do psa asystującego, aby „się zaprzyjaźnił".
7. Wytłumacz swoim dzieciom, jaką rolę pełni pies asystujący.
8. Zapytaj opiekuna psa o zgodę jeśli widzisz, że pies ma problem z wykonaniem ćwiczenia, a Ty chciałbyś pomóc. Zwykle twoja pomoc nie jest konieczna - pies w końcu sobie poradzi, a że zabierze mu to więcej czasu nie znaczy, że dla osoby niepełnosprawnej stanowi to problem. 

ikona