1138 (738) 2014-03-14 - 2014-03-20

Kolosy 2013 wręczone

Wręczeniem Kolosów 2013 - nagród za wybitne, podróżnicze dokonania 9 marca 2014 r. zakończyły się w Gdyni 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Uczestnicy spotkań mieli okazję zobaczyć prawie 100 prezentacji, podczas których zajrzeli w najdalsze zakątki globu. W przerwach pomiędzy prezentacjami można było odwiedzić stoiska ze sprzętem oraz książkami podróżniczymi a także spotkać się z ich autorami.

Nagrody za dokonania roku 2013 otrzymali:
SUPERKOLOS - prof. Krzysztof Birkenmajer;

Kategoria ALPINIZM
KOLOS za wytyczenie linii „Bushido" na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata: Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz;
WYRÓŻNIENIE za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii: Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski;

Kategoria PODRÓŻE
KOLOS za 9-letni rejs dookoła świata katamaranem „Wyspa Szczęśliwych Dzieci", przełamywanie barier, łamanie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu: Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy;
WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Aztorin Expedition" do Kamerunu: Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki;
WYRÓŻNIENIE za podróż motocyklem przez Himalaje: Witold Palak i Adrian Palak;
Kategoria WYCZYN ROKU
KOLOS za wyprawę „Ameryka Południowa siłami natury": Michał Kozok;
WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Karpackie wyzwanie": Wojciech Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak, Szymon Pietrowski;
WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Na krańce świata" - rowerowy trawers Andów: Agnieszka i Mateusz Waligórowie;
WYRÓŻNIENIE za wyprawę „12 milionów kroków": Łukasz Supergan;

Kategoria ŻEGLARSTWO
KOLOS za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami: Ryszard Wojnowski i załoga jachtu „Lady Dana 44";
WYRÓŻNIENIE za inspirujący, samotny rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie „Lilla My", najmniejszej jednostce żaglowej pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę: Szymon Kuczyński;
Kategoria EKSPLORACJA JASKIŃ
KOLOS za połączoną z ekstremalnym nurkowaniem eksplorację jaskini J2 w Meksyku: Marcin Gala;
WYRÓŻNIENIE za eksplorację jaskiń w Chinach: Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego;
WYRÓŻNIENIE za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku: Mirosław Kopertowski;
WYRÓŻNIENIE za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji: Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy;
NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY
Nagroda wraz z grantem 15 tys. zł ufundowanym przez Prezydenta Gdyni na realizację wyprawy, której celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy: Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko;

NAGRODA DZIENNIKARZY
Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki za relację z wyprawy „Aztorin Expedition" do Kamerunu.

NAGRODA IM. PAWŁA STRZELECKIEGO
Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski, Kinga Sielicka

GRAN PRIX WYSTAWY FOTOGLOB
Jakub Rybicki za zdjęcie „Lodowy niszczyciel mózgu"

NAGRODY PUBLICZNOŚCI
Za najlepszą prezentację 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów: Michał Kozok, „Ameryka Południowa siłami natury"
Za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob: Oktawia Kromer, „Przy wodospadzie".

NAGRODA IMIENIA PAWŁA E. STRZELECKIEGO
Podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów poznaliśmy też laureatów, organizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni, konkursu „Poznaj się na rodaku" na reportaż o Polaku żyjącym za granicą. Wygrał reportaż filmowy Agaty Kochaniewicz, Roberta Rydzewskiego i Kingi Sielickiej „Święty M.". Zwycięzcy otrzymali 5 tysięcy złotych.
Dodatkowo, wyróżniono filmy Marcina Zielińskiego i Jakuba Pietrzaka „Kraina Wolności" o teksańskiej społeczności ludzi polskiego pochodzenia oraz Agnieszki Chmury "The Ordinary Stories of Polish Londoners", zbiór portretów młodej emigracji żyjącej dziś w Wielkiej Brytanii.