1140 (740) 2014-03-28 - 2014-04-03

Festiwal E(x)plory – gdyńskie święto młodej nauki

Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory (27 - 29 marca 2014 r.) w PPNT Gdynia to wielkie święto pasjonatów nauki w każdym wieku. Z tej okazji do Gdyni zawitają młodzi naukowcy z całego kraju i Europy. Na uczestników czeka prawie 50 warsztatów i pokazów naukowych, pokaz projektów badawczych najlepszych młodych naukowców z Polski i zagranicy, kino Discovery Science, naukowy chillout room i wiele innych atrakcji. Został także przygotowany specjalny program dla wycieczek szkolnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
E(x)plory to świat naukowych pasji, przełomowych badań i zaskakujących rozwiązań. Prezydent Miasta Gdyni oraz Fundacja Zaawansowanych Technologii zaprasza do niego wszystkich pasjonatów nauki: dzieci, młodzież i dorosłych, organizując Festiwale Naukowe E(x)plory w całej Polsce. W tym roku po raz kolejny trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory zawita do Gdyni. Zapraszamy od 27 do 29 marca do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Organizację tego wydarzenia wspiera ponad 50 firm i instytucji.
Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory to wydarzenie dla wszystkich osób, które chcą mądrze i ciekawie spędzić czas. Co czeka na gości E(x)plory? W programie między innymi:
Warsztaty i pokazy naukowe (czwartek, piątek: 9:30-18:00; sobota: 9:00-16:00)
Zobacz mroźne eksperymenty, powietrze w akcji i naukowe sztuczki, dowiedz się kim są chemiczni superinspektorzy oraz poznaj tajemnice technik śledczych dzięki daktyloskopii. Na dzieci, młodzież i dorosłych czeka prawie 50 warsztatów i pokazów naukowych, które pokażą, jak ciekawa i fascynująca może być nauka. Została także przygotowana specjalna oferta warsztatowa dla nauczycieli, którzy dowiedzą się m.in. jak inspirować młodzież do realizacji własnych badań naukowych i poznają innowacyjne narzędzia edukacyjne. Pomiędzy warsztatami będzie można pójść do kina Discovery Science, zobaczyć niezwykłe technologie polskich firm w strefie inspiracji lub odpocząć w naukowym chillout roomie.
Ścieżki Edukacyjne E(x)plory (piątek: 10:00-17:00; sobota: 10:30-14:30)
Każda wycieczka szkolna otrzyma specjalne książeczki z zadaniami do wypełnienia, które wciągną uczniów w świat nauki E(x)plory. Ścieżki pomogą poznać projekty rówieśników biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory, inspirujące technologie firm i naukowe tajemnice. Pomiędzy uczniami, którzy przejdą całą ścieżkę E(x)plory i wypełnia wszystkie zadania rozlosujemy nagrody! Ścieżki edukacyjne E(x)plory przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Finał Konkursu Naukowego E(x)plory(piątek: 10:00-17:00; sobota: 10:30-14:30)
Budowa rakiety naddźwiękowej, lokalizator osób zaginionych, ekologiczny komputer, inteligentne lusterka motocyklowe, bakteriobójcze właściwości bursztynu - to tematy tylko niektórych z 30 projektów, jakie zaprezentują młodzi naukowcy w wieku 14-20 - finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory 2014, wyłonieni w ogólnopolskich eliminacjach. Podczas otwartych sesji konkursowych finaliści będą ubiegać się o stypendia naukowe, granty dla swoich szkół oraz możliwość reprezentowania Polski na najbardziej prestiżowych konkursach naukowych za granicą (USA, Holandia, Rumunia, Słowacja). Tegorocznych Laureatów poznamy na Gali Finałowej w sobotę 29.03 o godz. 16:00.

Debata : Jak rozbudzić potencjał drzemiący w młodych naukowcach? (piątek: 13:00-17:00)
Dynamiczny rozwój gospodarczy państw Grupy Wyszehradzkiej wymaga pełnego wykorzystania potencjału młodych naukowców. Do osiągnięcia innowacyjności i konkurencyjności gospodarek potrzebna jest inwestycja w przyszłych specjalistów, w szczególności w obrębie nauk ścisłych. Do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele ministerstw edukacji państw Grupy Wyszehradzkiej, organizacji pozarządowych oraz firm, które w swoich działaniach wpierają system edukacji.
Na warsztaty, wykłady, pokazy naukowe, kino Discovery Science oraz ścieżki edukacyjne obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres warsztaty@explory.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Nie możesz odwiedzić nas w Pomorskim Parku Naukowego E(x)plory? Nic straconego! Oglądaj TV E(x)plory, w której na żywo zobaczysz wybrane pokazy, warsztaty i festiwalowe atrakcje. Zapraszamy w piątek 28.03 i sobotę 29.03 w godzinach 10:00-17:00 na http://www.live.explory.pl/

Program Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory

Program Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory - czwartek

Program Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory - piątek

Program Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory - sobota

SCIENCE SHOW „Naukowe Sztuczki"
27 marca: 10.00 / 29 marca: 11.00
Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala Audytoryjna

Nauka jest pełna magii, czego dowodem będą eksperymenty przeprowadzone w trakcie tego pokazu. Wykryjemy ludzkie myśli, stworzymy niesamowite wybuchy, zamienimy (uwaga!) wino w wodę oraz przemienimy ją w... zupełną nicość. Pokonanie Valdemorta? Mało ekscytujące. Nie musisz iść do Hogwartu - przyjdź na nasz pokaz. Czas trwania 1h. Bez ograniczeń wiekowych.


SCIENCE SHOW „Powietrze w akcji"
28 marca: 9.30 / 29 marca: 12.30
Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala Audytoryjna

Powietrze to największy z cudów naszej planety. Nie rzuca się w oczy, spokojnie sobie będąc. Tylko czasem gdzieś zawyje. I ma niesamowite właściwości, które zademonstrujemy m. in. nadmuchując błyskawicznie balon, organizując turniej strzelecki, nabijając naszego gościa w butelkę, czy też wystrzeliwując rakiety. Wszystko dzięki powietrzu. Czas trwania 1h. Bez ograniczeń wiekowych.


SCIENCE SHOW „Mroźne eksperymenty"
28 marca: 11.00
Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala Audytoryjna

W czasie tego pokazu przeprowadzimy kilka naprawdę mroźnych eksperymentów, wykorzystując do tego ekstremalnie niskich temperatur. Pewne jest to, że coś zamrozimy. Przypuszczalnie także złapiemy chmurę w bańkę mydlaną. Zupełnie nieoczywiste jest to, że gdzieś polecimy. I zaprosimy wszystkich do zagrania wspólnie najmroźniejszego koncertu wszechczasów!
Czas trwania 1h. Bez ograniczeń wiekowych.


POKAZ "Daktyloskopia w praktyce" - Tajemnice technik śledczych
27 marca: 11.00
Prowadzący: Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach
Sala Audytoryjna

Zajęcia rozpoczną się wprowadzeniem słuchaczy w ogólną tematykę nauk prawnych. Przedstawione zostaną między innymi definicja prawa, przestępstwa, pojęcie prawa karnego, pojęcie kryminalistyki, techniki śledcze, pojęcie daktyloskopii, cechy i wzory linii papilarnych, Podczas prelekcji wykorzystana zostanie również walizka technika kryminalistyki. Czas trwania 1h. Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


DYSKUSJA "Jak wziąć udział w stażach badawczo rozwojowych E(x)plory?
27 marca: 13.30
Prowadzący: Fundacja Zaawansowanych Technologii
Sala Audytoryjna

Podczas spotkania dowiesz się w jaki sposób młodzi badacze mogą wziąć udział w stażach już na etapie gimnazjum. Opowiemy jak skontaktować się z mentorem, gdzie szukać wsparcia, jak młody naukowiec powinien się przygotować. Uczestnikami dyskusji będą laureaci E(x)plory, mentorzy oraz Fundacja Zaawansowanych Technologii.
Czas trwania 1h. Gimnazjum, Liceum, Dorośli.

DISCOVERY CHANNEL - Pokaz filmów naukowo-rozrywkowych
Bez ograniczeń wiekowych
27, 28 marca: 10.00-18.00
29 marca: 10.00-16.00

· „Ciekawość"
Jej gospodarzami będą takie gwiazdy i autorytety naukowe, jak Stephen Hawking, Morgan Freeman i Maggie Gyllenhaal. Program ten odkryje tajemnice otaczającej nas rzeczywistości. Oto fascynująca podróż po najbardziej skrytych zakamarkach nauki i ludzkiego życia. Gotowi, by wziąć w niej udział? Czas trwania 1h.
27 marca: 10.00 / 13.00 , 28 marca: 12.00 / 14.00 , 29 marca: 11.00 / 14.00

· „Jak zmieniliśmy świat"
W programie twórcy analizują cztery wynalazki, które nadały kształt współczesnemu światu. Poznamy historię telefonu komórkowego, samochodu, samolotu i wieżowca. Wpływ poszczególnych wynalazków na codzienne życie opatrzą komentarzem znani Polacy.
Czas trwania 1h.
27 marca: 12.00 / 15.00 , 28 marca: 10.00 / 16.00 , 29 marca: 12.00

· „Naukowy zawrót głowy"
 Kari Byron z „Pogromców mitów" nie boi się żadnego tematu. Odważnie wkracza w krainę matematyki, inżynierii i techniki, pokazując, jaką rolę nauka odgrywa w codziennym życiu np. dlaczego bumerang wraca do rzucającego, ile waży średniej wielkości chmura oraz czy i kiedy można użyć ogórka konserwowego jako latarki. Czas trwania 30 min. „Tajniki techniki" "Tajniki techniki" to przegląd najnowszych osiągnięć z różnych dziedzin. Dzięki programowi widzowie będą mieli okazję przekonać się, że współczesna nauka nie tylko tłumaczy wiele zjawisk, lecz także zaskakuje nowatorskimi rozwiązaniami. Czas trwania 30 min.

27 marca: 11.00 / 14.00 / 16.00 / 17.00, 28 marca: 11.00 / 13.00 / 15.00 / 17.00
29 marca: 10.00 / 13.00 / 15.00


Jak rozpętaliśmy nasze kariery naukowe? - spotkanie z Laureatami konkursów międzynarodowych
29 marca: 9.00
Prowadzący: Fundacja Zaawansowanych Technologii
Sala Audytoryjna

Kinga Panasiewicz, Łukasz Wysocki Laureaci INTEL ISEF, Nicola Leończyk Laureatka INESPO, Michał Gumiela Laureat ESI opowiedzą o swojej przygodzie naukowej, która rozwinęła się dzięki E(x)plory. Opowiedzą o naukowych zmaganiach, o doświadczeniach z konkursów międzynarodowych, pokażą pamiątki, zdjęcia oraz filmy zebrane podczas podróży. Gościem specjalnym dyskusji będzie Salih Katirci Dyrektor Konkursu Infomatrix w Rumuni.
Czas trwania 1,5h. Język polski i angielski, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WARSZTAT „Nie taki mokry lód"
27 marca: 11.00/ 11.30 Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala G

Dowiemy się czym są stany skupienia oraz poznamy nowe słowo sublimacja. Wykonamy magiczne bańki, które nie polecą na wietrze, wylejemy całe wiadro mgły oraz dowiemy się skąd w wodzie gazowanej tyle bąbelków. W kilka sekund przeniesiemy się do świata nauki oraz świetnej zabawy, gdzie nawet łyżeczki zapiszczą z wrażenia. Czas trwania 30 min. Dzieci od 3 do 12 lat + opiekun.


WARSZTAT „Fabryka zabawek"
27 marca: 12.30 / 13.00
Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala G

Dzieci wykonają dla siebie eksperyment zabawkę, którą będą mogły zabrać do domu. Z połączenia tajemniczych składników powstanie glutowa substancja o niezwykłych właściwościach. Ciekawe czyj eksperyment będzie najbardziej rozciągliwy?
Czas trwania 30 min. Dzieci od 3 do 12 lat + opiekun.


WARSZTAT „CSI: Chemiczni Super Inspektorzy"
27 marca: 10.00 / 11.00 / 12.00
28 marca: 10.00 / 11.00 / 12.00
Prowadzący: FUNIVERSITY
Sala H

To wyjątkowe warsztaty w czasie których uczestnicy przywdzieją prawdziwe fartuchy laboratoryjne aby z zapałem analizować tajemnicze dowody. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie winnego pewnego przestępstwa... Każdy uczestnik otrzyma również wyjątkowy układ okresowy pierwiastków!
Czas trwania 30 min. Dzieci od 10 lat wraz z opiekunem, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WARSZTAT "Daktyloskopia w praktyce" - Tajemnicza walizka kryminalistyczna
27 marca: 12.30 / 13.30 / Sala Koralowa
28 marca: 11.30 / 12.30 / 13.30 / Sala G
29 marca: 10.30 / 12.00 / 13.30 / Sala G

Prowadzący: Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach
Warsztat odkryje tajemnice technik śledczych. Uczestnicy będą mieli możliwość analizy własnych linii papilarnych palców i dłoni. Podczas zajęć odkryta zostanie również tajemnicza walizka technika kryminalistyki. Czas trwania 1,5h, GIMNAZJUM, LICEUM, DOROŚLI.


WARSZTAT „Adekwatna i stabilna pewność siebie - jak ją budować i utrzymywać na swojej drodze rozwoju?"
29 marca: 9:30
Prowadzący: Smart Performance Sala H

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak budować oraz utrzymywać na optymalnym poziomie pewność siebie. Młodzież dowie się jak pewność siebie wpływa na radzenie sobie z emocjami oraz stresem w sytuacji rywalizacji, pobudzenia psycho-fizjologicznego.
Czas trwania 1,5h. Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WARSZTAT „Siła i odporność psychiczna
- jak ją budować i wykorzystywać w życiu?"
29 marca: 11:30
Prowadzący: Smart Performance
Sala H

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję tworzyć swoje modele Siły i Odporności pod okiem psychologa sportu. Warsztat ma na celu praktyczne zastosowanie elementów treningu mentalnego w konkretnej działalności danej osoby. Czas trwania 1,5h, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WARSZTAT „Jak nauczać przedsiębiorczości?"
27 marca: 14.00
Prowadzący: Agencja Rozwoju Pomorza
Sala H

Będą to zajęcia dotyczące metodyki prowadzenia innowacyjnych zajęć. Przedstawione zostaną konkretne przykłady, które można zastosować na zajęciach. Specjalista zaprezentuje również jak zmotywować uczniów, zwiększyć ich zainteresowanie oraz wzbudzić kreatywność w obszarze przedsiębiorczości. Czas trwania 1,5h, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WYKŁAD „Jak założyć swoja firmę i dlaczego warto?"
28 marca: 9.30
Prowadzący: Pomorski Park Naukowo Technologiczny
Sala Lazurowa

Jak założyć firmę i wybrać rodzaj działalności? Moderator przeprowadzi wstęp na temat kroków jakie należy poczynić, aby założyć własne przedsiębiorstwo, opowie z czym wiąże się posiadanie własnej firmy oraz gdzie szukać wsparcia i informacji. Dyskusja z udziałem Firm Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego. Czas trwania 1,5h. Czas trwania 1,5h, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WYKŁAD „Nauka Twoją przyszłością - co to jest komercjalizacja badań naukowych?"
28 marca: 11.30
Sala Lazurowa

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się jak ocenić i wycenić swoją własność intelektualną jak zarabiać na własności intelektualnej oraz jakie są zasady komercjalizacji badań naukowych, jak zarządzać własnym projektem badawczym, aby przyniósł pożądane zyski oraz gdzie szukać i jak pozyskać inwestora. Czas trwania 1,5h, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


WYKŁAD „ABC Ekonomii, czyli co każdy badacz wiedzieć powinien?"
28 marca: 13.30
Prowadzący:
Sala Lazurowa

Uczestnicy wykładu dowiedzą się jaka jest rola banków i możliwość kredytowania własnych projektów badawczych i biznesowych przez te instytucje. Poznają inne metody finasowania dostępne na rynku oraz sposoby na ich uzyskanie. Prowadzący opowie i doradzi w jaki sposób stworzyć poprawny budżet projektu badawczego i biznesowego. Czas trwania 1,5h, Gimnazjum, Liceum, Dorośli.


CASE STUDIES „Poznajcie projekty uczniów z naszej szkoły"
28 marca: 9.30
Prowadzący: Zespół Trenerów STER

Warsztat ten ma na celu wymianę wzajemnych doświadczeń opiekunów naukowych i pokazanie pracy nad projektem, który został wyróżniony w tegorocznej edycji E(x)plory. Pokazany zostanie również postęp, jaki został poczyniony w wymienionym projekcie w czasie pomiędzy Regionalnym Festiwalem, a samym Finałem. Czas trwania 2,5h, nauczyciele, rodzice, wykładowcy


WARSZTAT "Gdzie szukać i jak używać nowoczesnych narzędzi edukacyjnych,
aby inspirować młodzież otaczającym nas światem"
28 marca: 14.00
Prowadzący: Zespół Trenerów STER

W trakcie warsztatu edukatorzy poznają obecne na rynku nowoczesne narzędzia edukacyjne, które pomagają inspirować młodzież otaczającym nas światem. Wykorzystanie wskazanej metodologii na zajęciach pozwoli efektywnie inspirować młodzież i zachęcić ich do poznawania świata, czego liczne przykłady znajdą już w trakcie samego warsztatu.


Czas trwania 1,5h, NAUCZYCIELE,RODZICE,WYKŁADOWCY
WARSZTAT "Sztuka twórczego rozwiązywania problemów - techniki i strategia"
28 marca: 12.30 / Sala Koralowa
28 marca: 13.30 / Sala H
Prowadzący: Stowarzyszenie Talent

Jak twórczo rozwiązywać problemy? - interaktywny wykład dotyczący procesu twórczego rozwiązywania problemów. Garść inspiracji dla twórczej pracy indywidualnej i grupowej.


Czas trwania 1,5h, GIMNAZJUM, LICEUM, DOROŚLI
WYKŁAD "Jak przygotować młodych naukowców do udziału w konkursach dla naukowców"
29 marca: 10.30
Prowadzący: Zespół Trenerów STER
Sala Lazurowa

Podczas wykładu prowadzący przedstawi sposoby na przygotowanie młodego badacza do konkursów naukowych zarówno E(x)plory jak i konkursów międzynarodowych. Opowie o sposobie tworzenia projektu, procesach twórczych, narzędziach które są niezbędne do pracy nad projektem, jego prezentacją oraz przygotowania do rozmowy z Jury.


Czas trwania 1,5h, GIMNAZJUM, LICEUM, DOROŚLI, NAUCZYCIELE,RODZICE,WYKŁADOWCY
WYKŁAD „Jak inspirować do prowadzenia badań naukowych"
29 marca: 12.30
Prowadzący: Zespół Trenerów STER
Sala Lazurowa

Wykład oparty będzie na wskazaniu uczestnikom miejsc, w których mogą znaleźć inspiracje dla swoich uczniów/podopiecznych oraz metod, w ramach których mogą inspirację pobudzać wśród młodych osób. Zaprezentowane zostaną portale internetowe oraz czasopisma naukowe i inne inspirujące narzędzia.
Czas trwania 1,5h gimnazjum, liceum, dorośli, nauczyciele, rodzice, wykładowcy

opisy warsztatów, pokazów i wykładów naukowych do pobrania

program Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory do pobrania

ikona