1142 (742) 2014-04-11 - 2014-04-17

Pierwsze na Pomorzu takie autobusy

Mercedesy Benz-Citaro G, fot. Krzysztof RomańskiTak nowoczesnych i przyjaznych środowisku autobusów jeszcze nie było - nie tylko w Gdyni, ale i na całym Pomorzu. Regularne kursy w sieci ZKM Gdynia rozpoczynają dwa przegubowe Mercedesy Benz-Citaro G, spełniające najbardziej rygorystyczne normy czystości spalin Euro VI.

Zakupione przez PKS sp. z o.o. w Gdyni autobusy są wyposażone w silniki zupełnie nowej konstrukcji i efektywny układ oczyszczania spalin. Dzięki temu utrzymują poziom emisji na granicy wykrywalności, a jednocześnie zużywają mniej paliwa. Tym samym został przełamany dotychczasowy negatywny trend. Do tej pory im wyższe normy czystości spełniał autobus, tym więcej spalał paliwa. W tych pojazdach udało się osiągnąć niski poziom emisji i jednocześnie obniżyć zużycie paliwa. Cieszymy się, że firma PKS, która od ubiegłego roku ma siedzibę w Gdyni, stawia na nowoczesność i wysoką jakość - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Mercedesy Benz-Citaro G, fot. Krzysztof RomańskiSą to pierwsze nie tylko w Gdyni, ale i całym Pomorzu, tak ekologiczne autobusy. Konstruktorzy położyli też duży nacisk na poprawę bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy, zwłaszcza w przypadku dachowania i poślizgów bocznych. Szkielet nadwozia został dodatkowo usztywniony, czym spełniono warunek, który obowiązywać będzie autobusy dopiero od 2016 roku. Nowe Mercedesy wyposażone są w klimatyzację całopojazdową oraz sterowaną niezależnie klimatyzację miejsca kierowcy. 

Autobusy będą kursowały na linii „R" łączącej Gdynię z Rumią. To jedna z najdłuższych i najbardziej prestiżowych linii w naszej sieci - zapowiada Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM Gdynia. PKS ma w naszej sieci 40 autobusów w tym aż 15 najnowszych Mercedesów Citaro. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wychodzimy w ten sposób naprzeciw wysokim oczekiwaniom mieszkańców w zakresie  komfortu podróżowania.

fot. Krzysztof Romański