1142 (742) 2014-04-11 - 2014-04-17

Rusza budowa Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej

Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej / mat. prasowe Moderna InvestmentKolejne ciekawe architektonicznie przedsięwzięcie przy ulicy Świętojańskiej. Transatlantyk i Moderna odmieniły oblicze placu Kaszubskiego, Gdynia InfoBox skwerku Żeromskiego, a teraz metamorfozę przejdzie skwer Tajnego Hufca Harcerzy.
 

Przy najsłynniejszej gdyńskiej ulicy, pod numerami 43 i 45 rozpoczyna się budowa Baltiq Plaza. Będzie to kompleks mieszkaniowo-usługowy, na który złożą się dwa budynki po obu stronach skweru. Dzięki temu rozwiązaniu, z ulicy Świętojańskiej, tak jak do tej pory, będzie można oglądać Kamienną Górę i łatwo przejść na plac Grunwaldzki oraz dalej w kierunku morza. Na skwerze pozostanie oczywiście pomnik Tajnego Hufca Harcerzy, który na okres budowy stanie w tymczasowym miejscu przy ul. Słowackiego. 
 
Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej / mat. prasowe Moderna InvestmentProjekt Baltiq Plaza nawiązuje do idei gdyńskiego modernizmu, a jednocześnie jest przykładem interesującej, współczesnej, architektury. Elewacja w odcieniach bieli, elementy w kolorze drewna i charakterystyczne łuki wywołują marynistyczne skojarzenia. Kompleks, wraz z wewnętrznym patio, jest znakomitym uzupełnieniem pierzei ulicy Świętojańskiej.
 
Projekt zespołu Baltiq Plaza był dla nas niecodziennym wyzwaniem z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, jest to bez wątpienia najatrakcyjniejsza lokalizacja w Śródmieściu Gdyni. Po drugie, czuliśmy potrzebę stworzenia zabudowy współczesnej, ponadczasowej i jednocześnie nawiązującej do charakterystycznego gdyńskiego modernizmu zabudowy, która podkreśli rangę lokalizacji - mówi architekt Jerzy Wolski, autor projektu Baltiq Plaza.
 
Oba budynki Baltiq Plaza połączone będą podziemnymi kondygnacjami. Na poziomie -2 powstanie wielostanowiskowa hala garażowa, a poziom wyżej zaplanowano - oprócz miejsc postojowych - także lokale usługowe. Na pozostałych 6 kondygnacjach znajdą się mieszkania, luksusowe apartamenty oraz powierzchnie zaprojektowane z myślą o usługach i biznesie. Plac pomiędzy północną i południową częścią budynku stworzy dziedziniec, który dzięki usytuowaniu w zagłębieniu, oddzielony będzie od ruchliwej ulicy. Zaplanowano tu kawiarnie, restauracje i lokale usługowe. Architekci przewidzieli również małą architekturę: ławki, klomby i schody przykryte częściowo zielenią. 
 
Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej / mat. prasowe Moderna InvestmentRozpoczynając tę inwestycję, czujemy dumę z tego, że możemy kreować w Gdyni nowoczesne przestrzenie wpływające na rozwój miasta i podnoszące jakość życia jego mieszkańców - mówi Adam Małaczek, prezes Zarządu Moderna Investment, dewelopera kompleksu. Firma znana jest z dwóch realizacji w Gdyni - kamienicy Moderna na placu Kaszubskim oraz apartamentowca Lighthouse przy ul. Norwida 13.
 
Warto przypomnieć, że Baltiq Plaza jest kolejną inwestycją, która odmieni oblicze okolic ulicy Świętojańskiej. Na placu Grunwaldzkim trwa bowiem budowa Gdyńskiego Centrum Filmowego i przebudowa placu Grunwaldzkiego, a naprzeciwko tego miejsca za rok zobaczymy odnowiony hotel Gdynia.
 
 
 
Baltiq Plaza w liczbach:
 
· inwestor: Moderna Investment
· liczba kondygnacji: 6 nadziemnych i 2 podziemne
· wysokość budynku: 21 metrów
· liczba lokali mieszkalnych: 84
· liczba lokali usługowych: 14
· powierzchnia mieszkań: od 34 do 260 m kw.
· liczba miejsc parkingowych w hali garażowej: 141

Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej, mat. prasowe Moderna Investment

Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej, mat. prasowe Moderna Investment

Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej, mat. prasowe Moderna Investment

Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej, mat. prasowe Moderna Investment Wizualizacja Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej, mat. prasowe Moderna Investment