1144 (744) 2014-04-25 - 2014-05-01

Wystawione - wywiezione

Można powiedzieć, że przez zimę trochę się tego nam nazbierało. W wiosennej edycji wystawek odpadów wielkogabarytowych, gdynianie wyrzucili łącznie 577 ton niepotrzebnych gratów. To o 36 ton mniej niż jesienią ubiegłego roku. Na tym nie koniec - już w drugiej połowie maja w mieście ruszy Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych.
Poniżej przedstawiamy kompletne zestawienie w tonach, z podziałem na dzielnice:
- Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze - 88,91;
- Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, Pustki Cisowskie-Demptowo - 102,02;
- Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne - 90,14;
- Redłowo, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Wzgórze Św. Maksymiliana - 119,96;
- Karwiny, Mały Kack, Orłowo - 88,7;
- Chwarzno - Wiczlino, Dąbrowa, Wielki Kack - 87,4.
Niestety, znaczna część gdynian nie do końca zrozumiała zasady zbiórki odpadów wielkogabarytowych i przy okazji pozbywała się odpadów zmieszanych. Tylko tej wiosny było to 199 ton. Jesienią ubiegłego roku ponad 230t! Tego typu śmieci powinni uprzątnąć administratorzy nieruchomości, na których zostały zebrane. Niestety zawsze jest sporo pracy w ramach tak zwanego doczyszczania - tłumaczy Adam Majewski, z Wydziału Środowiska gdyńskiego magistratu. Za każdym razem uczulamy mieszkańców, że odpady zmieszane to nie to samo, co wielkogabarytowe. Niestety niefrasobliwością wykazują się także niektórzy zarządcy nieruchomości, którzy nieprecyzyjnie informują mieszkańców. Zachęcamy ich do korzystania z naszych gotowych, kompletnych materiałów - dodaje.
Najbliższą okazją do lepszej koordynacji zbierania niepotrzebnych odpadów w Gdyni będzie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych, która rozpocznie się 15 maja. Każdy mieszkaniec będzie mógł nieodpłatnie i w wygodny sposób pozbyć się tak niebezpiecznych dla środowiska produktów i przedmiotów jak przeterminowane lub niepotrzebne leki, farby, lakiery, świetlówki, czy niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Szczegółowe informacje na temat zbiórek oraz ekologicznej selekcji odpadów na stronie www.smieciodnowa.pl.