1146 (746) 2014-05-09 - 2014-05-15

Budżet obywatelski. Czas decyzji

Pierwsze w historii Gdyni głosowanie nad budżetem obywatelskim ruszyło 8 maja. To możliwość wskazania przez mieszkańców najpotrzebniejszych inwestycji w ich dzielnicach. Po kwietniowych konsultacjach i połączeniu kilku pomysłów, ostatecznie w grze jest 235 wniosków, które podzielone zostały na cztery kategorie: poprawiające estetykę otoczenia, związane z rekreacją, bezpieczeństwem i z remontami.

Zasady trwającego do 19 maja internetowego głosowania są proste. Po wejściu na stronę gdynia.pl/budzetobywatelski wystarczy podać tylko swój numer PESEL i zostaniemy przekierowani do panelu zawierającego listę inwestycji dla naszej dzielnicy. Tu możemy zaznaczyć jedną, bądź kilka, ale w tym przypadku suma kosztów nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej dla dzielnicy. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „głosuj". I gotowe. Dla osób, które jeszcze nie zapoznały się ze szczegółami projektów pomocny będzie link na górze strony prowadzący do mapy z opisami możliwych inwestycji.

„Staraliśmy się aby głosowanie było maksymalnie proste i intuicyjne. Liczę, że możliwie jak największa liczba gdynian poświęci dosłownie kilka minut na wskazanie tych inwestycji, które z ich punktu widzenia są najistotniejsze w dzielnicy" - mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.W głosowaniu nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Świadomie podjęliśmy decyzję, że głosują wszystkie osoby zameldowane w Gdyni. Dzieciom oczywiście pomogą rodzice - dodaje.

Osoby, które nie mają w domu komputera czy dostępu do sieci, zachęcamy do głosowania w siedzibach Rad Dzielnic, siedzibach Miejskiej Biblioteki Publicznej, stanowisku w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, Ip.) a także w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30), Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 maja 27-31), Miejskich Klubach Seniora („Śródmieście", „Chylonia", „Orłowo", „Witomino") i mobilnych punktach. Te w trakcie weekendów zostaną zorganizowane w gdyńskich centrach handlowych.

Lista: http://www.gdynia.pl/budzetobywatelski/7930_93837.html.

Łączna suma przeznaczona na inwestycje w budżecie obywatelskim to 3 miliony złotych. Pieniądze te zostały podzielone na 22 dzielnice, proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców.

Głosować można: https://gdynia-budzet-obywatelski.pl/.