Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1146 (746) 2014-05-09 - 2014-05-15

Gdynia i Północne Kaszuby otworzyły sezon turystyczny

Chcesz pojeździć na wielbłądzie albo zobaczyć z bliska teksański kaktus? A może poczuć dreszczyk emocji spacerując po cmentarzysku sprzed tysięcy lat? By przeżyć coś ekscytującego i poszerzającego horyzonty, nie trzeba wcale jechać daleko. Gdynia i Północne Kaszuby otworzyły sezon turystyczny / fot. Krzysztof RomańskiPrzekonywały o tym gminy i powiaty Forum NORDA podczas wspólnej inauguracji sezonu turystycznego 2014, która odbyła się 29 kwietnia 2014 r. w Pucku.

By zobaczyć niezwykłe zabytki i przeżyć coś wyjątkowego, nie trzeba podróżować na drugi koniec świata. Gdynia i Północne Kaszuby to region, który natura obdarzyła nad wyraz szczodrze - są tu wspaniałe plaże, malownicze nadmorskie klify, wydmy, jeziora, zielone wzgórza i lasy. Nie mniej ciekawe jest to co stworzyli ludzie. Nie brakuje tu zabytków klasy zero, zamków, pałaców, obiektów sakralnych, a nawet śladów najdawniejszego osadnictwa sprzed tysięcy lat. A tegoroczny sezon wiosenno-letni obfituje w imprezy jakich próżno by szukać gdzie indziej. Gdyński zlot największych żaglowców świata sprawi, że miasto zakwitnie lasem masztów i wypełni się wielobarwnym tłumem wilków morskich. Tradycyjnie w Gdyni odbędzie się też Open'er Festival, wielokrotnie tytułowany najlepszym dużym festiwalem Europy, a o tytuł mistrza świata rywalizować będą najszybsi piloci świata podczas Red Bull Air Race. W Gniewinie czekają nas Biegi Stolemów i zawody drwali w nadolskim skansenie, gdzie planowane jest też wielkie kiszenie - Krancbal. Na plażach Helu tradycyjnie już w czasie D-DAY wylądują alianckie wojska, dokładnie tak jak siedemdziesiąt lat temu u wybrzeży Normandii. Do Pucka przypłyną rybacy z całego Pomorza na tradycyjną morską pielgrzymkę. Maszerujący Śledzie, przetną Małe Morze wędrując po dnie z półwyspu helskiego do Rewy. Odbędą się też: turniej gawędziarzy ludowych, zmagania strongmenów, Figle Gnieżdżewskich Gburów i... długo by jeszcze wymieniać.

Aplikacja mobilna „Gdynia i Północne Kaszuby"


Gdynia i Północne Kaszuby otworzyły sezon turystyczny / fot. Krzysztof RomańskiAby łatwiej się w tym morzu atrakcji rozeznać gminy skupione w Metropolitalnym Forum Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA przygotowały aplikację mobilną „Gdynia i Północne Kaszuby". To zarówno przewodnik, mapa, jak i kalendarz imprez, który zawsze jest pod ręką - w smartfonie lub tablecie. Niezależnie od tego, gdzie akurat jesteśmy, dzięki usłudze geolokalizacji, uzyskamy informację o odległości do wybranej atrakcji turystycznej oraz o tym, jakie interesujące miejsca znajdują się w pobliżu. Po zainstalowaniu, do poprawnego działania aplikacji nie jest konieczne połączenie z internetem. No i najważniejsze - aplikacja jest bezpłatna, dostępna dla użytkowników urządzeń z systemem android i iOS. wystarczy pobrać ją w sklepie Google Play lub App Store.

Dla tych, którzy mimo wszystko wolą tradycyjne materiały promocyjne wydrukowano mapy, dostępne w ponad 50-tysięcznym nakładzie - w wersji polsko-, angielsko- i niemieckojęzycznej.

Otwarciu sezonu w Pucku towarzyszyła plenerowa wystawa fotograficzna, występy kaszubskich zespołów młodzieżowych i... inscenizacja najazdu kaprów na port. Do 5 maja w Miejskiej Informacji w Gdyni przy ul. 10 Lutego 24 można obejrzeć wystawę fotografii pokazujących piękno Kaszub.

Gdynia i Północne Kaszuby otworzyły sezon turystyczny / fot. Krzysztof Romański Gdynia i Północne Kaszuby otworzyły sezon turystyczny / fot. Krzysztof Romański

Forum Norda Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA powstało 13 września 2011 roku. Powołali je do życia włodarze 15 gmin pomorskich. Współpraca samorządów Północnego Pomorza jest oparta o dobrowolny udział w systematycznie organizowanych spotkaniach konsultacyjnych i służy zacieśnianiu metropolitalnych więzi wspólnot samorządowych, ze szczególnym wskazaniem na realizację strategicznie ważnej inwestycji, jaką jest Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej oraz integrację dziedzin takich jak: gospodarka komunalna, promocja gospodarcza, polityka rozwoju, edukacji i turystyki, a także bezpieczeństwa.
Forum Norda nie jest stowarzyszeniem ani związkiem gmin. Tworzy je grupa ludzi, którzy uważają, że wspólny wysiłek daje czasami lepsze efekty niż jednostkowe działania i którym leży na sercu pomyślny rozwój ich gmin oraz starostw. 2 kwietnia 2012 roku z uwagi na przyjęcie nowych członków do Forum, nastąpiła zmiana nazwy na Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA.

fot. Krzysztof Romański