1148 (748) 2014-05-23 - 2014-05-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- do oglądania wystawy „Leon Barszczewski XIX wieczny fotograf i podróżnik". Wystawa otwarta do końca maja;
- 23 maja odbędzie się wernisaż wystawy: Ogólnopolski Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy". Początek o godz. 17.00. Po raz pierwszy swoje prace nauczyciele zaprezentowali w 2001 roku. Swoim zasięgiem przegląd obejmował województwo pomorskie. W tym, roku po raz pierwszy formuła została rozszerzona na całą Polskę. Prace oceniało jury w którego skład weszli: prof. Jacek Dybel, dr hab. Jacek Kornacki, z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz mgr Iwona Kornacka - nauczycielka plastyki w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Organizatorzy: Prezydent Wojciech Szczurek, Zespół Szkół nr 12 w Gdyni, którego Dyrektorem jest Andrzej Bodnar, Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe (Centrum Arrupe) - dyrektor o. Wojciech Żmudziński. Partnerzy wspierający: Muzeum Miasta Gdyni; Komisja NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni; Komisja NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku oraz Zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdyni.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00-18.00, czwartek 12.00-20.00, piątek 10.00-18.00 oraz sobota, niedziela w godz. 11.00-17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej: www.muzeumgdynia.pl
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Andrzej i Tomasz Felscy zapraszają na wystawę fotograficzną pt.: „Wystarczy wyjść z domu...". Wielkoformatowe zdjęcia przyrody można oglądać do końca maja 2014 r. w Gdyńskiej Szkole Społecznej przy ul. Kapitańskiej 37.
Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 (ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni pt. „Ilustrujemy, projektujemy, tworzymy!". Na wystawie prezentowane są prace dzieci w wieku 6 - 8 lat wykonane na zajęciach plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni pod kierunkiem Klary Wicenty. Prace inspirowane są książką dziecięcą. Zobaczyć można będzie ilustracje do krótkich tekstów, malarstwo i grafikę inspirowaną ulubionymi opowiadaniami, pierwsze próby projektowania książki, zabawy z literą i znakiem. Wystawa podsumowuje rok pracy pracowni. Wystawa prezentowana w oknach Filii nr 3 do 11 czerwca 2014 roku.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę tkaniny unikatowej Haliny Strzechowskiej - Ratajskiej i Andrzeja Buszki „Iluzja przestrzeni" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa otwarta do 3 czerwca 2014 r. Wstęp wolny. Strona: www.eraartprofile.pl
***
Kawiarnia Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza na wystawę pasteli Moniki Artiuch „Nic w zamian". Prace artystki to w większości pastelowe portrety roześmianych dzieci, przeplatane olejami pejzaży oraz kwiatów, które stanowią zdecydowaną mniejszość. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 17 maja.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" (w Małej Galerii im. adm. A. Karwety) oglądać można wystawę prac artystek - amatorek, członkiń Koła Malarskiego działającego przy Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera".
Wstęp wolny. Swoje prace prezentują: Małgorzata Brożek, Bogna Szpiller, Sabina Szlabs, Danuta Hencel, Katarzyna Markowska-Żal, Krystyna Patan-Gołębiowska. Wystawa czynna do 21 maja.
***
W Galerii „Ratusz" na I piętrze Urzędu Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oglądać można prace laureatów konkursu „Od morza jesteśmy" - dzieci i młodzieży z Polski oraz z obszaru Morza Bałtyckiego. W tym roku wpłynęło 3.936 prac z 436 placówek z Polski, Rosji, Litwy i Ukrainy. Nagrody główne przyznano 52 laureatom. Organizatorem konkursu jest elbląski Młodzieżowy Dom Kultury, wspierany przez Sekretariat Stowarzyszenia Gmin RP „Euroregion Bałtyk". Wystawę w Galerii Ratusz na I piętrze UM można oglądać do 30 maja 2014 roku od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
Muzeum MW (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawy czasowe od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 17.00.
- „Do ataku! wybrane elementy systemów i trenażerów marynarki wojennej",
- „1 września... godz. 4.45. Historia walki o Westerplatte w 1939 r.",
- „15 lat polskiej MW w NATO",
- „Świat starych żaglowców",
- „MW w 95. rocznicę utworzenia",
- „Nurkowie polskiej MW 1923 - 1939".
(w poniedziałki Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego można zwiedzać bezpłatnie).
Zapraszamy na wystawy czasowe na pokładzie ORP „Błyskawica" (al. Jana Pawła II). Od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00:
- „ORP Błyskawica - dzieje okrętu",
- „Polska Marynarka Wojenna 1939 - 1947",
- wystawa zwycięskich prac plastycznych w konkursie „ORP Błyskawica oczami mojej wyobraźni".
***
Zespół przy Prezydencie Gdyni ds. Badania Historii Harcerstwa Pomorskiego oraz Hufiec ZHP Gdynia wspólnie realizujący Projekt „Muzeum Harcerstwa Pomorskiego" zapraszają do obejrzenia pierwszej z serii wystaw zrealizowanej w jego ramach, którego celem jest powołanie w ciągu kilku lat w Stanicy Harcerskiej Hufca ZHP Gdynia jedynego na Pomorzu muzeum, które będzie dokumentować i pokazywać wspaniałe dzieje i bogaty dorobek wszystkich pokoleń harcerzy i organizacji harcerskich z naszego terenu. Zapraszamy do obejrzenia wystawy „BIAŁA SŁUŻBA 1983 - 2014. Pomorscy harcerze na szlakach papieskich pielgrzymek". Wystawa czynna jest do 30 maja 2014 r. w dniach i godzinach: pon, śr, czw, pt w godz. 11.00 - 15.00 i wt. 14.00 - 18.00. Adres: Stanica Harcerska w Gdyni, ul. B. Prusa 9-11. Wstęp wolny.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy Elżbiety Bieńko-Kornackiej „Poematy duszy" (tematyka sakralna, ezoteryczna, akt). Autorka prac jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pracownia dr Grażyny Kręczkowskiej). Od 8 lat prowadzi autorskie warsztaty malarskie w Wejherowie i do ubiegłego roku w Rumi. Autorka w swojej twórczości posługuje się różnymi technikami - olej i akryl na płótnie, kolaż, rysunek tuszem, digital art. W roku 2008 wydała tomik poezji o tematyce sakralnej „Między Niebem a Ziemią". Wystawa potrwa do 18 czerwca 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
W Miejskiej Bibliotece Publicznej (al. Marsz. Piłsudskiego 18) ogldać można wystawę malarstwa Aliny Krzyżanowskiej absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie oraz dziecięcej twórczości wnuczki Doroty Jonik. Wystawa otwarta do 30 maja 2014 r. od pon. do pt. w godz. 11.30 - 19.00 i w sobotę 24 maja od godz. 10.30 - 15.00. Księga pamiątkowa na zapleczu.
***
Klub Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę fotograficzną „H&O Harmonia Obiektywna" Romana Timofiejuka. Wernisaż 23 maja o godzinie 18.00. Wystawa otwarta do 23 czerwca. Wystawę objął patronatem prezydent Wojciech Szczurek.
Roman Timofiejuk urodził się w Sopocie. Fotografią interesuje się od 1973. W roku 1979 ukończył Akademię Pedagogiczną w Bydgoszczy. Należał do Studenckiej Agencji Fotograficznej, utworzył Grupę Fotograficzną „Znak", był członkiem Bydgoskiego i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Pasjonuje się cyfrowym przetwarzaniem fotografii i jej zastosowaniem w różnych technikach twórczych. Należy do prestiżowego Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Wstęp wolny.