1149 (749) 2014-05-30 - 2014-06-05

Chicago girl zdobywa Nagrodę Muzeum Emigracji

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni dla filmu o tematyce migracyjnej przypadła dokumentowi „ChicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" w reżyserii Joe Piscatella. Na tegorocznym Planete Doc + FF została ona przyznana po raz pierwszy.
Bohaterką filmu jest Alai Basatneh, nastolatka syryjskiego pochodzenia, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. W filmie pokazane zostało zaangażowanie młodego pokolenia emigrantów, którzy nie zapomnieli o krajach swojego pochodzenia, a nawet czynnie wspierają zachodzące tam zmiany społeczne i polityczne. Jeden z jurorów, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński podkreślił, że „to obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły.
Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie, a jednocześnie - z tego szeroko komentowanego fenomenu gospodarczego, społecznego i kulturowego potrafią wykroić osobistą historię człowieka. Laureata wybierało Jury w składzie: Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy, Maria Zmarz-Koczanowicz - reżyser, Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. Wysokość nagrody to 2000 euro.
W najbliższym czasie Muzeum Emigracji w Gdyni zaprezentuje film „ChicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" trójmiejskiej publiczności.