1149 (749) 2014-05-30 - 2014-06-05

Galiony Gdyńskie rozdane

Wojciech Kościelniak, Piotr Bulczak, Zbigniew Pilachowski i Przemysław Dyakowski zostali laureatami Galionów Gdyńskich za 2013 rok. Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Gdyni przyznano już po raz 19. Uroczystość odbyła się w Teatrze Miejskim.
Chłopi w reżyserii Wojciecha Kościelniaka przez niektórych krytyków zostały określone mianem arcydzieła. Rzeczywiście, sztuka inaugurująca po rozbudowie działalność Teatru Muzycznego porywa rozmachem pod każdym względem - muzycznym, aktorskim, scenicznym. Podobnego zdania była Kapituła, która postanowiła nagrodzić Wojciecha Kościelniaka w kategorii działalność artystyczna. Jurorzy docenili odważne i efektowne przełożenie powieści Władysława Reymonta na barwny i żywiołowy język musicalu oraz intrygujące oddanie ducha wiejskiej społeczności.
W kategorii upowszechnianie kultury triumfował prowadzący Klub Filmowy Piotr Bulczak. Przyznający nagrodę podkreślili jego pasję i wiele lat pracy dla kultury filmowej. Z kolei Zbigniew Pilachowski odebrał nagrodę w kategorii mecenat kultury za prezentowanie sztuki najwyższego formatu w galerii sztuki współczesnej Od czasu do czasu. Przestrzeń ekspozycyjna, którą stworzył w 2009 roku z dala od centrum miasta, przy ul. Armatorów 31, była już miejscem ponad 40 różnych wystaw.
Chyba nie ma osoby choć trochę zorientowanej w muzycznym świecie, która nie kojarzyłaby Przemka Dyakowskiego. Człowiek-instytucja, znakomity muzyk jazzowy, otrzymał statuetkę Galiona Gdyńskiego za całokształt dokonań artystycznych. Twórca został doceniony przez Kapitułę za wybitne dokonania artystyczne w muzyce jazzowej, nieustanne wspieranie młodych artystów oraz niepodważalny wkład w rozwój kultury muzycznej w Gdyni.
Specjalną Nagrodę Artystyczną za znakomity debiut reżyserski filmem Olena prezydent Gdyni przyznał absolwentce Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbiecie Benkowskiej.