1151 (751) 2014-06-13 - 2014-06-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- do oglądania wystawy prac nauczycieli Ogólnopolski Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy". Po raz pierwszy swoje prace nauczyciele zaprezentowali w 2001 roku. Swoim zasięgiem przegląd obejmował województwo pomorskie. W tym formuła została rozszerzona na całą Polskę.
- wystawa „Arkadia. Gdyńskie letnisko XIX i XX w." prezentowana do 7 września 2014 r. Arkadia - gdyńskie letnisko przełomu XIX/XX w. to wystawa odkrywająca zakamarki regionalnej historii. Ekspozycja ma charakter interaktywny. Zwiedzający ma możliwość przeczytania prasy z epoki, zrobienia sobie zdjęcia w dawnym stroju kąpielowym, odpoczywając na leżakach może oglądać prezentację multimedialną dawnych pocztówek lub czytać przewodniki po regionie z epoki.
- Wystawa „Wojciech Jakubowski". To grafik związany ze środowiskiem artystycznym Torunia, Malborka i Gdyni, w której mieszka od 1978 roku. Studiował w latach 1948 - 1953 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pod kierunkiem prof. Jerzego Hoppena. Od pierwszej teki grafik, która ukazała się w 1954 r., jego dzieła zawsze są pełne inwencji, utrzymane na wysokim poziomie, dostosowane do książki i jej realiów. Artysta sam tworzy, wydaje ekslibrisy, współpracuje z pismami ekslibrisowymi o wysokim smaku i estetyce, jest założycielem Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Malborku. W bieżącym roku przypada 85. rocznica urodzin artysty i 60-lecie jego twórczej aktywności.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobota, niedziela w godz. 11.00 - 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej: www.muzeumgdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę tkaniny unikatowej Haliny Strzechowskiej - Ratajskiej i Andrzeja Buszki „Iluzja przestrzeni" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa otwarta do 21 czerwca 2014 r.
Wstęp wolny. Strona: www.eraartprofile.pl
***
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zmienia godziny otwarcia, które obowiązują do 31 sierpnia br. Od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00
- „Do ataku! Wybrane elementy systemów i trenażerów MW",
- „1 września... godz. 4.45. historia walki o Westerplatte w 1939 r.",
- „15 Lat polskiej MW w NATO",
- „Świat starych żaglowców",
- „MW w 95. rocznicę utworzenia",
- „Nurkowie Polskiej MW 1923 - 1939".
W poniedziałki Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego można zwiedzać bezpłatnie - w godz. 10.00-18.00. W pozostałe godziny bilety wstępu kosztują: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny.
Okręt-muzeum ORP „Błyskawica" (al. Jana Pawła II) udostępniony do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00
„ORP Błyskawica - dzieje okrętu", „Polska Marynarka Wojenna 1939 - 1947", Wystawa zwycięskich prac plastycznych w konkursie „ORP Błyskawica oczami mojej wyobraźni".
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP Błyskawica: 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy Elżbiety Bieńko-Kornackiej „Poematy duszy" (tematyka sakralna, ezoteryczna, akt). Autorka prac jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pracownia dr Grażyny Kręczkowskiej). W swojej twórczości posługuje się różnymi technikami - olej i akryl na płótnie, kolaż, rysunek tuszem, digital art. Wystawa do 18 czerwca 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. 8.30 - 19.30.
***
W siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) w gdyńskiej marinie otwarta jest wystawa poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi. Zawiera ona ponad 100 unikalnych zdjęć oraz należące do niego przedmioty osobistego użytku. Zwiedzający mogą także usłyszeć autentyczną relację Unruga z obrony polskiego Wybrzeża. Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00 i będzie otwarta do końca listopada. Wstęp wolny.
Admirał Józef Unrug - wieloletni przedwojenny dowódca polskiej floty wojennej, bohaterski dowódca obrony Wybrzeża w 1939 roku, wielki patriota to jednocześnie jedna z najbardziej zapomnianych i niedocenianych postaci w polskiej historii.
***
Cafe&Art U Muzyk'Uff (ul. Derdowskiego 9-11) zaprasza wszystkich do oglądania prac dwunastu wybitnych trójmiejskich plastyków. Codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 - 23.00 i niedziela w godz. 12.00 - 22.00. Wstęp wolny (za wyjątkiem koncertów). Lista artystów, którzy biorą udział w wystawie: Alicja Bach, Barbara Kasperczyk - Gorlak, Zbigniew Gorlak, Danuta Joppek, Magdalena Hanysz-Stefańska, Mikołaj Harmoza, Joanna Kamirska - Niezgoda, Łukasz Butowski, Jan Misiek, Marek Model, Katarzyna Myśliwska - Sieńkowska, Marek Wróbel. Wystawa otwarta do 30 czerwca 2014 r.
***
Centrum Aktywności Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec, zapraszają do obejrzenia wystawy„Akwarelowe Przebudzenie" prac grupy malarskiej: Renaty Piekarskiej, Teresy Gierszewskiej, Janiny Jenczelewskiej, Bogusławy Sobczak, Aldony Olańczuk, Izabeli Suchodolskiej, Marii Januszko i Rozalii Kunysz. Wystawa otwarta będzie do 30.09.2014 r. w CAS Orłowo przy ul. Orłowskiej 66, tel. 58 624 82 66.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Dietlind Horstmann-Kopper, malarki z Niemiec wyróżnionej na VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej - Gdynia 2013 za pracę „Heartbeat". Wystawa odbywać się będzie w galerii PROFILE, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze św. Maksymiliana) do 7 lipca 2014 r. Dietlind Horstmann-Kopper zajmuje się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Interesuje ją przede wszystkim powiązanie fauny i flory, zależność od siebie ludzi, zwierząt i przyrody, nieustające zmiany.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Teatr Gdynia Główna/ Pęd Sztuki - Galeria (pl. Konstytucji 1) SAMPLUJĄC OBRAZ wystawa pracy dyplomowej Marcina Szuszkiewicza (ASP). Twórczość odwołująca się do różnych źródeł, w dużej mierze usiłująca grać na starych motywach, często pozbawiając je pierwotnego znaczenia i przetwarzając nie do poznania. Wystawa czynna do 18 czerwca, w tygodniu, w godz. 10.00 - 17.00 oraz w weekendy na 2 godziny przed wydarzeniami.
Wstęp bezpłatny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 zaprasza na wystawę obrazów Maryli Dobke pt. „Moje kolory". Maryla Dobke maluje najchętniej martwą naturę i pejzaże, przy użyciu różnych technik (olej, akryl, pastel). Brała udział w zajęciach plastycznych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczyła w warsztatach prowadzonych pod kierunkiem Andrzeja Sobieraja i Marka Wróbla. Prace artystki prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wystawa „Moje kolory" prezentowana będzie w Filii nr 3 MBP (Grabówek, ul. Morska 113) od 20 czerwca do końca lipca 2014 roku.
***
Centrum Aktywności Seniora Witomino, Zdzisław Filipowicz i uczestnicy Małej Akademii Fotografii zapraszają do obejrzenia wystawy fotograficznej grupy początkującej: Huberta Chajewskiego, Anny Dobkiewicz-Żak, Janusza Fuksy, Ewy Kubaszewskiej, Bożeny Kołodziej, Ludgardy Kowalczyk, Romana Krenz, Romana Miotk Lucyny Morelewskiej, Haliny Orłowskiej, Renaty Pisarskiej, Haliny Rafa, Krystyny Świeżyńskiej, Krystyny Wawrzewskiej, Anieli Żmudy oraz grupy zaawansowanej:Brygidy Bagińskiej,Krystyny Czaji, Bożeny Dzierwy, Heleny Gdaniec, Danuty Hapki, Teresy Nowakiewicz, Jolanty Rogaczewskiej, Urszuli Roy, Zygmunta Roy, Heleny Winnickiej, Wiesława Wojciechowskiego.
Wystawa otwarta do 31.07.2014 r. w CAS Witomino przy ul. Widnej 8, tel. 58 621 13 45.