1153 (753) 2014-06-27 - 2014-07-03

A może zostaniesz wolontariuszem za granicą?

Wolontariat Europejski, finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmsus+, staje się coraz popularniejszym sposobem na zdobycie nowego doświadczenia poprzez pracę społeczną oraz sprawdzenia się w międzynarodowym środowisku. Gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży prowadzi rekrutację wolontariuszy do Grecji, Włoch, Białorusi i Armenii - Polacy będą wspierać zagraniczne organizacje w działaniach na rzecz młodzieży, seniorów i w pracy z dziećmi.

Centrum Współpracy Młodzieży (CWM) już od wielu lat realizuje projekty wolontariackie, zarówno lokalne, jak i międzynarodowe. Z niektórymi organizacjami, na przykład Orfeas w Xylokastro czy Centrum Debat w Doniecku, współpraca okazała się na tyle efektywna, że wyjazdy wolontariuszy są organizowane regularnie.

Do 13 lipca można zapisywać się w CWM na projekty, które ruszą we wrześniu i październiku.
Aplikować mogą osoby w wieku 18-30 lat i jest to w zasadzie jedyny warunek, jaki stawiamy. W przypadku Wolontariatu Europejskiego ani doświadczenie, ani znajomość języka obcego nie jest obowiązkowa. Organizacje, w których będą pracować wolontariusze, zwracają uwagę głównie na pomysły, jakie zainteresowany chce realizować, i chęć pomocy.
A pomoc jest bardzo potrzebna. Wiele organizacji bez wolontariuszy z zagranicy nie byłoby w stanie realizować swoich działań. Długoterminowy wolontariat daje wiele możliwości. Przede wszystkim umożliwia naukę języka obcego i zdobycie nowych umiejętności, które są potrzebne do wykonywania powierzonych zadań. Poza tym, w wolnym czasie wolontariusze bardzo często podróżują po kraju, w którym przebywają i nawiązują trwałe przyjaźnie z ludźmi ze wszystkich zakątków kontynentu.

Jak wyjechać na Wolontariat Europejski?
Należy zgłosić się do organizacji koordynujących projekty. W Gdyni jest to Centrum Współpracy Młodzieży (www.cwm.org.pl), natomiast organizacje z innych miast można wyszukać w specjalnej bazie (http://europa.eu/youth/EU/voluntary-activities/european-voluntary-service_en). Na stronach internetowych można znaleźć informację o aktualnej rekrutacji oraz szczegóły dotyczące planowanych działań. Aplikację należy przygotować w języku angielskim.
Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni poszukuje wolontariuszy do pracy w organizacjach i instytucjach non-profit w 4 krajach:
1. Białoruś, „Uniwersytet Złotego Wieku" (2 osoby), wrzesień 2014 - maj 2015
2. Grecja, przedszkole (1 osoba) oraz biuro organizacji (1 osoba), wrzesień 2014 - luty 2015
3. Włochy, świetlica dla dzieci i młodzieży (2 osoby), październik 2014 - czerwiec 2015
4. Armenia, praca z młodzieżą (1 osoba), wrzesień 2014 - lato 2015
Szczegóły dotyczące projektów znajdują się na stronie internetowej: www.cwm.org.pl
Na zgłoszenia mailowe: ana.matusevic@cwm.org.pl czekamy do 13 lipca 2014 r.

ikona