1153 (753) 2014-06-27 - 2014-07-03

Poczuj przedsmak lotniczych emocji Red Bull Air Race

Spotkanie z jedynym Polakiem biorącym udział w mistrzostwach świata Red Bull Air Race, pokaz akrobacji lotniczych i okazja, by na własnej skórze poczuć jakie przeciążenia działają na pilotów w powietrzu - to tylko niektóre atrakcje najbliższego weekendu w Gdyni.

Na miesiąc przed gdyńskim przystankiem Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, będzie można poczuć przedsmak emocji, które czekają nas w lipcu.

W piątek 27 czerwca 2014 r. przy gdyńskim InfoBoxie staną 4,5-metrowe repliki pylonów (bramek) używanych podczas zawodów. Na śmiałków czekać będzie imitacja kokpitu samolotu z zainstalowaną dmuchawą. Dzięki niej każdy, kto zasiądzie w fotelu przekona się, jakie przeciążenia działają na pilota w powietrzu. A później będzie mógł się pochwalić znajomym, bo ten wyjątkowy moment uwieczni pokładowy aparat fotograficzny. Trzeba przygotować się na spore zaskoczenie, gdyż to, co zobaczymy na zdjęciu, może bardzo odbiegać od obrazu, jaki co dnia widujemy w lustrze.

Kolejną atrakcją będzie makieta ukazująca trasę zawodów Red Bull Air Race Gdynia. To nie tylko okazja, by zapoznać się z torem, jaki będą mieli do pokonania najlepsi lotnicy świata, ale też gra sprawdzająca dokładność i refleks. „Miasteczko" Red Bull Air Race w sobotę i niedzielę ruszy w podróż po Gdyni. Będzie można na nie trafić na bulwarze Nadmorskim i skwerze Kościuszki.

Jednak prawdziwa uczta czeka fanów lotnictwa dopiero w niedzielę 29 czerwca 2014 r. W samo południe, nad wodami Zatoki Gdańskiej obok plaży Śródmieście, kilkuminutowy pokaz akrobacji da Martin Sonka. Czeski pilot to jeden z 12 zawodników ścigających się w elicie Red Bull Air Race. Po trzech tegorocznych zawodach zajmuje 6. miejsce z 8 punktami na koncie. Podążajcie za rykiem silnika, wypatrujcie ekwilibrystycznych popisów i... sporo dymu.

Bardziej przyziemne, choć nie mniej interesujące, doznania staną się udziałem osób, które w niedzielne popołudnie, o godz. 18.00 pojawią się w Contrast Cafe. Wielbiciele samolotów i fizyki będą mieli szansę wziąć udział w oryginalnym wykładzie poświęconym wyjaśnieniu niezrozumiałych zjawisk występujących w sporcie. Zajęcia z cyklu Red Bull Ryzyk Fizyk poprowadzi Łukasz Czepiela - polski pilot wyścigów Red Bull Air Race, który omówi kwestie praktyczne oraz dr inż. Adam Sieradzki z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej. W trakcie spotkania zostaną podjęte tematy dotyczące sił jakie oddziałują na samolot. Uczestnicy dowiedzą się też, jak ważną kwestią podczas zawodów jest kondycja fizyczna i psychiczna pilota.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!