1153 (753) 2014-06-27 - 2014-07-03

To był rekordowy Nocny Bieg Świętojański

6247 osób na starcie i 6199 na mecie. To jest nowy rekord frekwencji X Nocnego Biegu Świętojańskiego w Gdyni! Dla porównania, przed rokiem wystartowało 4566, a na mecie zameldowało się 4363 zawodników. Rozgrywane nocą z piątku na sobotę zawody wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Daniel Muindi Muteti. Z kolei z kobiet najszybsza była Etiopka Letebrhan Haylay Gebrelasse.
Nocny Bieg Świętojański tradycyjnie poprzedzony został Marszem Nordic Walking, który zgromadził ponad 330 osób. Miłośnicy chodzenia z kijkami mieli do pokonania 4-kilometrową pętlę wiodącą przez Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski i Park Rady Europy. W swoich kategoriach wygrali Mieczysław Drawc (21:12) a także Magdalena Różyk (23:34).
O godzinie 23.59, na minutę przed północą wystrzał z działa ORP Błyskawica rozpoczął jedną z największych imprez sportowych w Polsce. Nowa trasa - zgodnie z oczekiwaniami - nie tylko pozytywnie wpłynęła na bezpieczeństwo biegaczy, lecz także wielu osobom pomogła pobić „życiówki".
Na zakończenie wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowy medal - trzecią część układanki, z której po zakończeniu tegorocznego GPX będzie można stworzyć figurkę Daru Pomorza. Swoje wyniki można sprawdzić na stronie www.gdyniasport.pl/.
Nocny Bieg i Marsz Świętojański był trzecim w cyklu Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych. Do rozegrania pozostał jeszcze Bieg Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada 2014 roku. Już teraz wiadomo, że w tegorocznym cyklu pobity zostanie rekord frekwencyjny - w zeszłym roku we wszystkich czterech biegach wystartowało niecałe 15 000 osób. W tym roku liczba ta już teraz została przekroczona.