1156 (756) 2014-08-01 - 2014-08-07

70 lat temu w Warszawie

Gdynia od lat uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego... Tak będzie również 1 sierpnia 2014 r., kiedy to mija 70 lat od tego wydarzenia. W samo południe przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, mieszkańcy Gdyni złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki. W rocznicę godziny „W" o 17.00 zawyją syreny. Zachęcamy mieszkańców do zatrzymania się o tej porze, uczczenia chwilą ciszy warszawskich powstańców, którzy walczyli i ginęli za NASZĄ wolność.

Logo PWW tej największej bitwie w historii Polski uczestniczyło wielu mieszkańców Gdyni, wysiedlonych po włączeniu naszego miasta do Niemiec w 1939 r.
Wśród nich było wielu harcerzy - żołnierzy Szarych Szeregów oraz członków innych formacji Państwa Podziemnego: Armii Krajowej, służb medycznych, poczty polowej, obrony cywilnej czy łączności. Służyli Oni Polsce z największym poświęceniem i patriotyzmem, wyniesionym ze swoich gdyńskich korzeni - rodzin, szkół, parafii, organizacji społecznych. Wielu z nich stało się bohaterami wpisanymi do historii II Wojny Światowej.
Jednym z nich był Jerzy Bartnik, ps. „Magik", rocznik 1930, harcerz. Za bohaterstwo w walce został kawalerem Krzyża Wojennego Virtuti Militari, jako najmłodszy spośród powstańców. Jego młodsza siostra - Maria, ps. „Diana" - walczyła w Batalionie „Parasol". Zginęła, wykonując zadania łączniczki. Wcześniej zginęli Ich rodzice: ojciec - rozstrzelany w Piaśnicy i matka - zamęczona w obozie koncentracyjnym.
W Powstaniu Warszawskim poległo blisko 80 zidentyfikowanych dotychczas Gdynian, większość - jako żołnierze.
Ich nazwiska zawiera Lista Strat Osobowych Gdyni w II Wojnie Światowej (www.2wojna.gdynia.pl).
Cześć Ich pamięci!

ikona