1156 (756) 2014-08-01 - 2014-08-07

BCT Gdynia Marathon

BCT Gdynia Marathon 1 sierpnia 2014 r. na starcie najbardziej ekstremalnego maratonu pływackiego w Polsce ponownie stanie trzynastu śmiałków chcących zmierzyć się ze sobą, oraz ponad  dwudziestokilometrową trasą z Helu do Gdyni. Zawody po raz kolejny przyciągnęły światową czołówkę zawodników specjalizujących się w pływaniu długodystansowym z aż czterech kontynentów. Ponadto 3 sierpnia na starcie wyścigu „Open" ponownie stanie 150 mniej doświadczonych zawodników oraz amatorów chcących sprawdzić się na dystansie 2950 m.
 
Do Gdyni ponownie przyjedzie niepokonana na BCT Gdynia Marathon rekordzistka trasy Christine Jennings. W tym roku ma jednak silną konkurencję w postaci m.in. osiemnastoletniej Węgierki Anny Olasz, która w marcu tego roku zajęła drugie miejsce podczas  piętnastokilometrowego maratonu w Meksyku, Niemki Ines Hanh - mistrzyni Europy z 2011 roku czy Angeliny Borodiny - brązowej medalistki Mistrzostw Europy Juniorów.
 
Wśród mężczyzn rywalizować będą ze sobą m.in. zeszłoroczny zdobywca drugiego miejsca Rosjanin Vladimir Dyachin, weteran zawodów Benjamin Konschak, Australijczyk Michael Sheili czy Brazylijczyk Pedro Mello - którego siostra Mariana również płynie w zawodach.
 
Na starcie tej prestiżowej imprezy nie mogło oczywiście zabraknąć polskich zawodników. Najmocniejszym z nich jest z pewnością zdobywca trzeciego miejsca w 2013 roku Sebastian Karaś, który by ugruntować swoją pozycję będzie musiał pokonać nie tylko wybitnych pływaków zza granicy ale także Grzegorza Radomskiego, który w zeszłym roku przepłyną kanał La Manche oraz mistrza świata juniorów Krzysztofa Pielowskiego. Czarnym koniem maratonu może się okazać mniej znany 18 letni Arkadiusz Osses, który zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, przepływając dystans 7,5 km w bardzo dobrym tempie. Łącznie na dystansie 20,5 km wystartuje 13 zawodników.

Przewidywany harmonogram zawodów:
9:00-10:00 - start Maratonu Hel-Gdynia, rozpoczęcie transmisji live na telebimie w Miasteczku Zawodów;
13:00-14:00 - finisz pierwszych zawodników na plaży w Gdyni;
ok. 15:00 - zakończenie wyścigu.

Podczas Maratonu Hel-Gdynia na telebimie w Miasteczku Maratonowym prowadzona będzie transmisja live zmagań zawodników. „W tym roku po raz pierwszy, dzięki najnowszej technologii, przeprowadzimy transmisję z całej trasy zawodów. Niedawno przeprowadzaliśmy testy łączności i mamy pewność, że każdą minutę wyścigu kibice będą mogli śledzić na telebimie umieszczonym w miasteczku zawodów oraz w internecie. Planujemy by transmisja była realizowana zarówno z wody jak i z powietrza" - powiedział Mikołaj Nałęcz-Nieniewski przedstawiciel organizatora zawodów - SJ Consulting, odpowiedzialny za stronę techniczną. Organizatorzy przewidzieli również konkursy dla najmłodszych kibiców. Największą atrakcją będzie jednak etap końcowy Maratonu, który będzie można obserwować z pirsu oraz Bulwaru Nadmorskiego.
 
W skład BCT Gdynia Marathon 2014 oprócz maratonu Hel-Gdynia wchodzi również rozgrywany w niedziele 3 sierpnia wyścig Open. Wszyscy chętni będą mogli zmierzyć się podczas dwóch wyścigów oraz w zawodach sztafet.  Prawie trzykilometrowa trasa, na której przyjedzie zmierzyć się zawodnikom, biegnie  wzdłuż plaży miejskiej w Gdyni. Rok temu wyścig zgromadził prawie tak liczną widownię jak maraton Hel-Gdynia, dostarczając kibicom zgromadzonym na Bulwarze Nadmorskim ogromnych emocji.

Program zawodów 3 sierpnia:

- godz. 9:00 otwarcie miasteczka zawodów
- godz. 9:00 - 11:00 wydawanie pakietów startowych, numerowanie zawodników
- godz.11:00 odprawa dla sędziów
- godz.11:15 odprawa techniczna dla zawodników i trenerów
- godz.11:30 odprawa dla sterników i zabezpieczenia
- godz.11:30-11:50 rozgrzewka dla zawodników
- godz.11:55 uroczyste otwarcie maratonu przez prezesa BCT Krzysztofa Szymborskiego
- godz.12:00 - 13:00 wyścig na 2950 m ( kategorie 1-3)
- godz.13:15 - 14:45 wyścig na 2950 m (kategorie 4-6)
- godz.15:00 - 15:30 wyścigi sztafetowe OPEN
- godz.15:45 dekoracje zwycięzców
- godz.16:15 zakończenie zawodów

ikona