UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1157 (757) 2014-08-08 - 2014-08-21

Volvo Gdynia Sailing Days 2014

Volvo Gdynia Sailing DaysNabierz wiatru w żagle podczas najważniejszego wydarzenia żeglarskiego tego sezonu - regat Volvo Gdynia Sailing Days. W dniach 8-24 sierpnia 2014 roku do Gdyni - Żeglarskiej Stolicy Polski - zawitają czołowi zawodnicy wszystkich klas żeglarskich, którzy, pokonując wody Zatoki Gdańskiej, zamienią okolice Mariny Gdynia w arenę emocjonującego sportowego widowiska. XV edycja VGSDto 1400 zawodników 20 narodowości i 16 dni zmagań w 13 klasach żeglarskich. 
 
Widowiskowe wyścigi jachtów i imprezy towarzyszące dają gwarancję dobrej zabawy oraz mocy wrażeń dla wszystkich - zawodników, turystów i mieszkańców miasta. W tym roku w ramach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days odbędzie się kilkanaście prestiżowych regat na poziomie mistrzostw Polski oraz Europy. Od 2010 roku regaty odbywają się w nowej formule festiwalu żeglarskiego i z roku na rok dynamicznie się rozrastają. „W ciągu kilkunastu dni na wodach Zatoki Gdańskiej zaprezentuje się szeroki przekrój żeglarskich dyscyplin, z największą w dotychczasowej historii regat liczbą zawodników. To duże wyzwanie organizacyjne, któremu podołamy, ale przede wszystkim Volvo Gdynia Sailing Days to wiele atrakcji dla widzów zarówno na wodzie jak i na lądzie" - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor Polskiego Związku Żeglarskiego.
 
Zawodnicy zmierzą się ze sobą m.in. w ramach Mistrzostw Polski i Europy Juniorów klasy 420/470, Gdynia Match Cup i A-Class. Volvo Gdynia Sailing Days to jedno z najważniejszych wydarzeń żeglarskich w Polsce. Kilkanaście konkurencji rozgrywanych na przestrzeni szesnastu dni zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników sportów wodnych. Zawody to nie tylko widowiskowe regaty, lecz także moc atrakcji na lądzie. Na czas trwania imprezy Marina Gdynia zamieni się w Miasteczko Regatowe, w którym każdy fan żeglarstwa (i nie tylko) znajdzie coś dla siebie. Uroczystości rozpoczęcia i zakończenia zawodów, ceremonie wręczenia pucharów i medali zwycięzcom, konkursy i zabawy z nagrodami, spotkania ze znanymi żeglarzami. 
 
Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: „Kibice w tym roku mogą nastawić się na wielkie i szczególne widowisko. Tak duża liczba zawodników spowodowała, że kiedy jedni żeglarze będą kończyć zawody i schodzić na ląd, w tym samym czasie kolejni będą wodować swoje łódki, zatem akcji będzie sporo. Jak na żeglarską stolicę Polski przystało, w tym roku miasto zaprasza dodatkowo w weekend 15-18 sierpnia na Operację Żagle Gdyni."
 
Ponadto podczas tegorocznej edycji VGSD trójmiejski dealer Volvo DRYWA - sponsor tytularny regat - zaprezentuje najnowszą gamę modelową swoich samochodów.  Udostępniona do oglądania zostanie limitowana wersja poświęcona regatom okołoziemskim Volvo Ocean Race. Ciekawostką będzie również 48-letnie Volvo P1800 z 1966.  Pod koniec ekspozycji pokazana zostanie również wersja hybrydowa modelu Volvo V60. Kolejne atrakcje zapowiada Krzysztof Drywa, autoryzowany dealer marki Volvo: „Równocześnie z organizacją tegorocznych zawodów, negocjujemy nową umowę, która w tym roku już wygasa. Do Gdyni przyjadą przedstawiciele Volvo ze Szwecji by bliska przyjrzeć się imprezie. Bo przecież marka kojarzy się z żeglarstwem nie tylko w Gdyni, ale na całym świecie dzięki regatom Volvo Ocean Race, które w październiku ruszą z Alicante. Wszędzie promujemy żeglarstwo i dlatego w tym roku  podczas gdyńskiej imprezy organizujemy szkółkę żeglarską a także pokazy aktywnego żeglowania.
 
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy:
 
I. Mistrzostwa Polski klasa 420, 8-10 sierpnia
W ubiegłym roku w Nieporęcie o medale walczyły 34 pary. W Gdyni spodziewanych jest również ponad 30 załóg. W tej klasie rywalizują zarówno duety męskie, żeńskie jak i mieszane. Faworytkami do tytułu są Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Żeglarki YKP Gdynia w lipcu, w portugalskiej miejscowości Tavira, zdobyły brązowe medale w tej klasie w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata ISAF. Będzie to zarazem ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które odbędą się również w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. 
Medaliści mistrzostw Polski 2013:
1. Karolina Anzel, Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo)
2. Antonina Marciniak, Anna Matwiejczuk (Baza Mrągowo)
3. Ewa Romaniuk, Katarzyna Goralska (YKP Gdynia)
 
II. Mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470, 11-18 sierpnia
Mistrzostwa Europy odbędą się w formule otwartej. Przyjadą również żeglarze spoza naszego kontynentu. Na liście zgłoszeń są m. in. reprezentanci Hongkongu i USA. Spodziewanych jest blisko 180 załóg z około 20 państw. W klasie 470 rywalizują zawodnicy w wieku do 21 lat, a w klasie 420 do 19 lat. Medale zostaną rozegrane w obu w formule otwartej oraz w kategorii dziewcząt.
 
III. Mistrzostwa Polski w klasach Europa, Laser Radial mężczyzn, OK-Dinghy, Delphia-24, skipPi 650, 29er, oraz Mistrzostwa PSRKL, Laser 4.7 kobiet, 14-17 sierpnia
Na plan pierwszy w tej licznej flotylli wysuwa się klasa Laser Radial. W Gdyni dojdzie do rewanżu za tegoroczne Mistrzostwa Świata. 27 lipca w Dziwnowie tytuł mistrzowski wywalczył Jonasz Stelmaszczyk, a srebro zdobył Marcin Rudawski. Różnica między stołecznymi żeglarzami wyniosła w tych regatach 6 punktów. Przed rokiem to Rudawski w tej specjalności był mistrzem Europy oraz wicemistrzem świata.
Natomiast w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w tej klasie na podium stali zupełnie inni żeglarze. Kolejności była następująca: 1. Mateusz Hanke, 2. Artur  Keller, 3. Stanisław Klimaszewski.
 
IV. Puchar trenerów klasa Optimist, 15-17 sierpnia
W Gdyni rywalizować będzie grupa B tej klasy, czyli zawodniczki i zawodnicy do lat 13. Na starcie stanie blisko 200 uczestników. W minionym sezonach to właśnie z tych regat wywodził się również najmłodszy żeglarz całego Volvo Gdynia Sailing Days. W minionej edycji był nim Fabian Kocięda (OPTI CWM Gdynia) - rocznik 2007. Natomiast po zwycięstwo sięgnęli wówczas: Zuzanna Szadziul i Michał Krasodomski (oboje YKP Gdynia).
 
V. Mistrzostwa Europy juniorów Eurosaf w klasach RS:X, 420, Laser Radial, 29er, 19-23 sierpnia
Rywalizacja odbędzie się w poszczególnych klasach indywidualnie, a na podstawie uzyskanych wyników stworzona zostanie także punktacja generalna państw. Polskimi atutami tradycyjnie powinni być deskarze. Do rywalizacji stanie również najbardziej zapracowana załoga Volvo Gdynia Sailing Days. Romaniuk i Goralska wezmą udział w trzech kolejnych regatach, a żeglować będą nieprzerwanie od 10 do 23 sierpnia, czyli od pierwszego do przedostatniego dnia żeglarskiego święta w Gdyni. Z zainteresowaniem będzie również obserwować postępy Aleksandry Melzackiej. Ubiegłoroczna mistrzyni Polski w klasie Optimist próbuje od tego sezonu ujarzmić skiff 29er.
 
VI. Gdynia Match Cup, 22-24 sierpnia
Regaty Match Racingu w obsadzie międzynarodowej. Start zapowiada krajowa czołówka z Przemysławem Tarnackim na czele. Trójmiejski żeglarz w zakończonych właśnie w Sopocie regatach z cyklu Alpari World Match Racing Tour uplasował się na 9. miejscu, a w światowym rankingu sterników jest notowany w drugiej dziesiątce, najwyżej z Polaków.
 
VII. A-Class, 23-23 sierpnia
Widowiskowe wyścigi katamaranów. Do faworytów należą wychowankowie UKS Navigo Sopot. Rywalizacja może stać pod znakiem ich rywalizacji z prezesem wspomnianego klubu. Jacek Noetzel to ubiegłoroczny wicemistrz Europy oraz najlepszy Żeglarz Pomorza 2013. W tegorocznych mistrzostwach świata seniorów uplasował się na 11. miejscu, a w grupie masters był drugi.
 
 
Zmiany w organizacji ruchu
Przypominamy, że w dniach 8-10 sierpnia, równolegle z Volvo Gdynia Sailing Days odbywa się także Herbalife Triathlon. Z tego powodu będą drobne utrudnienia w dostępie do Mariny za pomocą samochodu.
 
Parking Organizatora Znajduje się na końcu ul. Waszyngtona (Zgodnie z oznaczeniem na mapie) na terenie Stoczni NAUTA. WJAZD samochodów ze sprzętem do Mariny możliwy jest wyłącznie po wpłaceniu Kaucji Zwrotnej w wysokości 200zł/50€ na czas do 2h w celu rozładowania sprzętu. Po odprowadzeniu przyczepy na Parking Organizatora Kaucja jest Zwracana w Biurze Regat.
 
Czwartek, 7 sierpnia - dojazd do Mariny w celu pozostawienia łodzi i sprzętu nie będzie ograniczony. Po rozładowaniu sprzętu udajemy się na Parking Organizatora na terenie Stoczni Nauta, gdzie pozostawiamy AUTA oraz PRZYCZEPY. Istnieje możliwość parkowania samochodów na parkingu komercyjnym przy Marinie (5zł/h).
 
Piątek, 8 sierpnia  - dojazd do Mariny w celu rozładowania sprzętu po powołaniu się na Volvo Gdynia Saling Days. Po godz. 16.00 wjazd do Mariny  będzie możliwy wyłącznie przez wjazd zlokalizowany za basenem pływackim Akademii Morskiej na końcu Skweru Kościuszki. Niezależnie od Drogi Wjazdowej pobierana jest Kaucja i obowiązuje 2h czasu na rozładunek sprzętu, wyjazd z Mariny i odprowadzenie przyczep i samochodów na Parking Organizatora w Stoczni Nauta. 

Sobota, 9 sierpnia - dojazd na Parking Organizatora jest możliwy do godz. 10.00 ulicami Starowiejska - Derdowskiego - Waszyngtona. Skwer Kościuszki i dojazd do Mariny są Całkowicie WYŁĄCZONE z ruchu. Wyjazd z Parkingu Organizatora możliwy ok. godz. 13.30.
 
Niedziela, 10 sierpnia - dojazd na Parking Organizatora jest możliwy do godz. 9.00 ulicami Starowiejska - Derdowskiego - Waszyngtona. Skwer Kościuszki i dojazd do Mariny są Całkowicie WYŁĄCZONE z ruchu. Wyjazd z Parkingu Organizatora możliwy ok. godz. 15.30.