1160 (760) 2014-09-05 - 2014-09-11

Pospaceruj Qultową Świętojańską

Najważniejsza ulica Gdyni doczekała się wyjątkowego albumu „Qultowa Gdynia Świętojańska". To ciekawy przykład Qultowa, qunsztowna, qulturalna, qusząca Świętojańska / fot. Dorota Nelkepartnerstwa publicznego i komercyjnego przedsięwzięcia, które wspólnie promują historyczne i praktyczne elementy ulicy.  Ponadto przy najciekawszych lokalizacjach na ul. Świętojańskiej znajdziemy ich opis i historię.
Najciekawsze lokalizacje na ul. Świętojańskiej oznaczone zostały flagami, a pod nimi znajdziemy opisy i historię wybranych miejsc. Ponadto przy najciekawszych lokalizacjach na ul. Świętojańskiej znajdziemy ich opis i historię.
Najciekawsze lokalizacje na ul. Świętojańskiej oznaczone zostały flagami, a pod nimi znajdziemy opisy i historię wybranych miejsc.

Oddanie swoistego i oryginalnego pokłonu ulicy Świętojańskiej zbiega się realizacją inwestycji jaką jest kompleks Baltiq Plaza. Nowe, które ma całkowicie zmienić oblicze tej części miasta, zachęciło do sentymentalnej podróży w przeszłość, pochylenia się nad teraźniejszością i przyszłością. 
 
I tak mamy na liście Świętojańskiej pozycje, podzielone na 5 kategorii. Qultowa znaczy, że Świętojańska w Gdyni jest od zawsze i ewoluowała wraz z miastem i przechodziła przez wszystkie etapy współczesnej historii. Wśród kultowych miejsc na Świętojańskiej znalazły się: plac Kaszubski, kościół św. Jana, magistrat, przedstawicielstwo Forda, kino Gwiazda (późniejsza Warszawa), Empik, i pierwsze trolejbusy. Kultowym miejscem, była również istniejąca pod numerem 56 pracownia kapeluszy Józefa Karwackiego. Kiedy 1967 roku Polskę odwiedził prezydent Francji Charles de Gaulle i zapanowała szalona moda na „degolówki", można je było kupić nie gdzie indziej, jak u pana Karwackiego - mówi autorka albumu Małgorzata Sokołowska
 
Qunsztowna zawiera wszystko co najlepsze w gdyńskiej architekturze. Wśród budynków, które znalazły się na kartach i mobilnej wersji albumu są: Polska Agencja Morska, kamienica Grażyna czy kamienica Opalińskich. Kategoria Qulinarna ma inspirować smakami i aromatami, od przeszłości, kiedy na Świętojańskiej znajdowały się chętnie odwiedzane przedwojenne kawiarnie, po dzisiejsze, oryginalne restauracje proponujące zarówno dania z najodleglejszych zakątków świata jak i rodzimego podwórka.
 
Qulturalna pokazuje, że Świętojańska sprawdza się jako miejsce spotkań i odwiedzin w Galerii Sztuki, kulturalnym salonie Śródmieścia, czyli InfoBoxie, a także księgarniach i tematycznych kawiarniach. Qusząca koncentruje się na atrakcyjnym stylu młodego miasta, zachęcającym do inwestowania. Świętojańska jako Kupiecka,  nazywana Salonem handlowym Gdyni  zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości skupia wiele firm polskich i międzynarodowych. 
 
Ulica Świętojańska przeżywa renesans, pozostając najlepszym przykładem gdyńskiego i europejskiego modernizmu. Pomysł, by poświęcić jej odrębne wydawnictwo, które będzie promowało ulicę w niebanalny sposób, bardzo się nam spodobał. Zależało nam na trzech rzeczach. Po pierwsze na tym, by publikacja przybliżała Świętojańską zarówno mieszkańcom naszego miasta, jak i odwiedzającym Gdynię gościom. Po drugie, by pokazywała nie tylko historię, ale również rozwój ulicy i jej niezwykły dziś potencjał. Po trzecie, by prowokowała do wyjścia z domu na piękny spacer po Świętojańskiej - mówi Tomasz Banel, Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości UM Gdyni.
 
Album Qultowa Gdynia Świętojańska autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej jest dostępny w:
- Kamienicy Moderna - Plac Kaszubski 7
- Informacji Miejskiej - ul. 10 Lutego 24
- Gdynia InfoBox - CultureBox - ul. Świętojańska 30
- Muzeum Miasta Gdyni - ul. Zawiszy Czarnego 1
Cena: 9,43 zł

Qultowa, qunsztowna, qulturalna, qusząca Świętojańska / fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke

ikona