1162 (762) 2014-09-19 - 2014-09-25

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę„Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen.
Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury.
- na wystawę 39. Festiwal Filmowy Gdynia: „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym". Wystawę będzie można oglądać do 5.10.2014 r.
Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością polskiego artysty. W bogatym archiwum muzeum znajduje się największy na świecie zbiór plakatów do dzieł Andrzeja Wajdy. Wiele z prezentowanych plakatów uznaje się powszechnie za dzieła sztuki, ich autorami są wspaniali artyści, graficy polscy i zagraniczni (Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Cyprian Kościelniak, Andrzej Pągowski, Marek Freundenreich, Marcin Mroszczak, Rafał Olbiński, Rosław Szaybo, Peter Strausfeld, Alain Lynch, Dominique Guillotin, Otto Kummert, Milan Grygar, Pierre Collier, M. Ogasawar, Erhard Grutter), a także przedstawiciele polskiej szkoły plakatu: Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobota, niedziela w godz. 11.00 - 17.00.
Wstęp: od wtorku do czwartku oraz w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) od 1 września jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. ORP Błyskawica od 10.00 do 17.00 z godzinną przerwą techniczną od 13.00 do 14.00. Błyskawica będzie czynna przynajmniej do końca października, a potem zależnie od warunków pogodowych. 3 października w siedzibie muzeum otwarta zostanie wystawa „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.", przedstawiająca prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00. Wystawa w atrakcyjny sposób, łącząc nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, zaprezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazuje mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Zatem, poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich, na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym ludzie w mundurach zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę. Chcemy również przedstawić różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności. Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Organizatorami wystawy są: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego w muzeum MW oglądać można do 3 października 2014 roku wystawę kolekcji zbiorów Henryka Karpińskiego, Mirosława Skibniewskiego, Konstantego Siekierskiegopt. „63 dni Powstania Warszawskiego". Zbiór zawiera pamiątkowe medale, pocztówki oraz zdjęcia powstańców. Kuratorem jest Monika Mucha. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
W Cafe&Art U Muzyk'Uff (ul. Derdowskiego 9 - 11) oglądać można wystawę Anny Ciesielczyk „Venus & Eros". Anna Ciesielczyk - artystka, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Jest bardzo związana ze swoim miastem, zarówno rodzinnie (od czterech pokoleń jej rodzina mieszka w Gdyni), jak i zawodowo. Ulubionymi tematami Anny Ciesielczyk są: erotyka, piękno otoczenia, morskie pejzaże i... koty.
***
W siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) w gdyńskiej marinie otwarta jest wystawa poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi. Zawiera ona ponad 100 unikatowych zdjęć oraz należące do niego przedmioty osobistego użytku. Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00. Otwarta do końca listopada.
Wstęp wolny.
***
Centrum Aktywności Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec, zapraszają do obejrzenia wystawy„Akwarelowe Przebudzenie" prac grupy malarskiej: Renaty Piekarskiej, Teresy Gierszewskiej, Janiny Jenczelewskiej, Bogusławy Sobczak, Aldony Olańczuk, Izabeli Suchodolskiej, Marii Januszko i Rozalii Kunysz. Wystawa otwarta do 30.09.2014 r. w CAS Orłowo przy ul. Orłowskiej 66, tel. 58 624 82 66.
***
YMCA Gdynia zaprasza do obejrzenia wystawy prac fotograficznych wykonanych przez grupę uczestników zajęć „Fotografii cyfrowej" prowadzonych przez Krystynę Wodzińską. Prace można oglądać w YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26, do końca września 2014 r.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Maślankiewicza „PEARLS ON THE HILL" do galerii PROFILE, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana) do 5.10.2014 r. Strona: www.eraartprofile.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na Ogólnopolską Wystawę Marynistyczną „Barwy morza" na Darze Pomorza do 25 października 2014 r. Na wystawie prezentowane są prace malarskie przedstawiające szeroko rozumianą tematykę morską. Strona: www.eraartprofile.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Filia nr 3 (ul. Morska 113) zaprasza na wystawę „Malarstwo plenerowe" Bronisława Melzera - mieszkańca Rumi, członka Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat", uczestnika wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz zdobywcy licznych nagród. Bogata pastelowa paleta barw obrazów przyciąga oko widza i pokazuje nam otaczającą przyrodę. Artysta przedstawia świat zasadniczo na sposób impresjonistyczny. Prezentowane obrazy to dorobek ostatniego roku. Wystawa potrwa do końca września br. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Władysława Pitali „PLENERY+" do lokalu artystycznego TwYGIEL przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV do 13.10.2014 r. Na wystawie pokazane są prace powstałe w kontekście plenerów.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza 22 września 2014 r. na godzinę 18.00 do Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawiszy Czarnego 1) na wernisaż wystawy malarstwa Ireneusza Leśniaka pt. „Gdańsk". Obrazy będzie można oglądać do 12 października. Wstęp wolny. Ireneusz Leśniak - malarz i literat. Jest samoukiem posiadającym uprawnienia artysty plastyka. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od prezentacji rysunków w Biurze Wystaw Artystycznych w Sopocie, w 1979 r. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jego największym dotychczasowym sukcesem malarskim jest wystawa w jednej z najstarszych galerii paryskich - Galerie Artitude.
***
Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września. Z tej okazji w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, można oglądać wystawę promującą transport rowerowo - miejski w Gdyni. Fotografie eksponowane są do 3 października od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 18.00, w sobotę i niedzielę w godz. 9.00 - 16.00. Wystawa powstała we współpracy Urzędu Miasta Gdyni z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni, ZKM Gdynia oraz PKP SKM w Trójmieście (na str. 5 „Ratusza" zamieszczony jest plakat, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje na temat obchodów w Gdyni, które odbędą się 20 września.
***
Złota Piątka Przyjaciół Halina Okrój, Joanna Sobiecka, Gabriela Wilk, Jerzy Cendrowski, Zbigniew Koziarz ma zaszczyt zaprosić na wystawę swoich prac malarskich pt. „MALARSKIE IMPRESJE" w Caffe Aniołprzy ul. Jana Kilińskiego 6 od 20 września do 10 października 2014 r.
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 20.09.2014 r. o godz. 17.00.
Wstęp wolny.
***
Od 19 września br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa prac Barbary Reczkowicz „Kolory Tęczy".
Autorka jest rodowitą gdynianką, której wrażliwość i sztuka towarzyszyły od wczesnych lat młodzieńczych, pędzel i farby przyciągały jak magnes. Jednak największe marzenie spełniło się dopiero w późniejszym okresie życia. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w gdyńskiej YMCA, obecnie w Centrum Aktywności Seniora uczestniczy w warsztatach prowadzonych pod kierunkiem artysty malarza Marka Wróbla. Swoje prace prezentowała dotychczas w „Riwierze", YMCA, CAS, na wystawach poplenerowych. Pasją Barbary Reczkowicz jest także haft artystyczny. Wystawa potrwa do 19 listopada 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.

ikona