1163 (763) 2014-09-26 - 2014-10-02

Noc Naukowców czyli prawdziwy kosmos w EXPERYMENCIE

Wystawa Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni na co dzień zamykana jest, kiedy Księżyc nie zdąży jeszcze na dobre wspiąć się i pojawić nad naszymi głowami. Ale jest taki szczególny dzień w roku, kiedy to właśnie nocą zanurzamy się w EXPERYMENCIE w naukowe dociekania. Tak jak wielu badaczy, oddajemy się tematowi zgłębiania naukowych dziedzin po zmroku, nocą - wtedy, kiedy na niejednego spływa „kosmiczna" wena!

Ta specjalna okazja to oczywiście Europejska Noc Naukowców
, którą świętować będziemy również w Gdyni - 26 września. W godzinach od 20.00 do 24.00, EXPERYMENT zamieni się w miejsce, gdzie królować będzie Wszechświat. Oprócz zwiedzania wystawy w wyjątkowej, nocnej oprawie, specjalnie na ten wieczór przygotowano szereg dodatkowych aktywności, które orbitować będą wokół kosmicznych zagadnień. A wszystko to w specjalnej cenie - koszt biletu wstępu tego wieczora to 12 zł bez względu na wiek.

ZIEMIA KONTRA WSZECHŚWIAT

Wieczorne spotkanie z nauką otworzy specjalny spacer po naszej wystawie ścieżką „Ziemia kontra Wszechświat" poprowadzony przez Edukatorów EXPERYMENTU. Rozwikłamy podczas jego trwania wiele nurtujących zagadek, np. czy nasz głos będzie słyszalny w kosmosie i jak powstają czarne dziury. Będzie również o podboju kosmosu przez człowieka, życiu na stacjach kosmicznych i o tym, jak przygotowuje się ciało astronauty na podróże po Wszechświecie.
O 21.00 podczas Kosmicznego Science Show będzie można poznać dwóch naukowców próbujących wyjaśnić zagadki Wszechświata w swoim laboratorium.

W POŚCIGU ZA KOMETĄ

Warsztaty astronomiczne odbędą się tego wieczora dwukrotnie. Dzięki nim dowiecie się jak powstał nasz Układ Słoneczny i z jakich obiektów się składa. Wspólnie oglądać będziemy mapy nocnego nieba, rozpoznając na nich ciała niebieskie i gwiazdozbiory.
Warsztaty przeznaczone są dla nieco starszych odbiorców. Dla młodszych uczestników przygotujemy książeczki z zadaniami i kolorowankami.

WSZECHŚWIAT W PIGUŁCE

O to, aby każdy uczestnik Nocy Naukowców wyszedł z niej z głową pełną ciekawostek na temat kosmosu zadba również dr Wiesław Laskowski podczas swojego wykładu „Wszechświat w pigułce".

Program:
20.00 - Rozpoczęcie Nocy Naukowców,
20.15 - „Ziemia kontra Wszechświat" - spacer z Edukatorami,
21.00 - Kosmiczne Science Show,
21.30 - Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie",
22.15 - „Ziemia kontra Wszechświat" - spacer z Edukatorami,
22.30 - Wykład „Wszechświat w pigułce",
22.30 - Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie".

Bilety do nabycia w kasach EXPERYMENTU w dniu wydarzenia lub on-line, za pomocą strony internetowej https://bilety.experyment.gdynia.pl/