1164 (764) 2014-10-03 - 2014-10-09

Wystawy

 Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury.
- na wystawę 39. Festiwal Filmowy Gdynia: „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym". Wystawę będzie można oglądać do 5.10.2014 r.
Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością polskiego artysty. W bogatym archiwum muzeum znajduje się największy na świecie zbiór plakatów do dzieł Andrzeja Wajdy. Wiele z prezentowanych plakatów uznaje się powszechnie za dzieła sztuki, ich autorami są wspaniali artyści, graficy polscy i zagraniczni (Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Cyprian Kościelniak, Andrzej Pągowski, Marek Freundenreich, Marcin Mroszczak, Rafał Olbiński, Rosław Szaybo, Peter Strausfeld, Alain Lynch, Dominique Guillotin, Otto Kummert, Milan Grygar, Pierre Collier, M. Ogasawar, Erhard Grutter), a także przedstawiciele polskiej szkoły plakatu: Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobota, niedziela w godz. 11.00 - 17.00.
Wstęp: od wtorku do czwartku oraz w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.

***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. ORP Błyskawica od 10.00 do 17.00 z godzinną przerwą techniczną od 13.00 do 14.00. Błyskawica będzie czynna przynajmniej do końca października, a potem zależnie od warunków pogodowych.
3 października w siedzibie muzeum otwarta zostanie wystawa „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej", przedstawiająca prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00. Wystawa w atrakcyjny sposób, łącząc nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, zaprezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazuje mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym ludzie w mundurach zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę. Chcemy również przedstawić różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności. Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Organizatorami wystawy są: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
W Cafe&Art U Muzyk'Uff (ul. Derdowskiego 9 - 11) oglądać można wystawę Anny Ciesielczyk „Venus & Eros". Anna Ciesielczyk - artystka, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Jest bardzo związana ze swoim miastem, zarówno rodzinnie (od czterech pokoleń jej rodzina mieszka w Gdyni), jak i zawodowo. Ulubionymi tematami Anny Ciesielczyk są: erotyka, piękno otoczenia, morskie pejzaże i... koty.
***
W siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) w gdyńskiej marinie otwarta jest wystawa poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi. Zawiera ona ponad 100 unikatowych zdjęć oraz należące do niego przedmioty osobistego użytku. Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00. Otwarta do końca listopada. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Maślankiewicza „PEARLS ON THE HILL" do galerii PROFILE, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana) do 5.10.2014 r. Strona: www.eraartprofile.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na Ogólnopolską Wystawę Marynistyczną „Barwy morza" na Darze Pomorza do 25 października 2014 r. Na wystawie prezentowane są prace malarskie przedstawiające szeroko rozumianą tematykę morską. Strona: www.eraartprofile.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Władysława Pitali „PLENERY+" do lokalu artystycznego TYGIEL przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV do 13.10.2014 r. Na wystawie pokazane są prace powstałe w kontekście plenerów.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza do Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawiszy Czarnego 1) na wystawę malarstwa Ireneusza Leśniaka pt. „Gdańsk". Obrazy będzie można oglądać do 12 października. Wstęp wolny. Ireneusz Leśniak - malarz i literat. Jest samoukiem posiadającym uprawnienia artysty plastyka. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od prezentacji rysunków w Biurze Wystaw Artystycznych w Sopocie, w 1979 r. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jego największym dotychczasowym sukcesem malarskim jest wystawa w jednej z najstarszych galerii paryskich - Galerie Artitude. Wstęp wolny.
***
Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, można oglądać wystawę promującą transport rowerowo - miejski w Gdyni. Fotografie eksponowane są do 3 października od pon. do pt. w godz. 9.00 - 18.00, w sobotę i niedzielę w godz. 9.00 - 16.00. Wystawa powstała we współpracy Urzędu Miasta z Zarządem Dróg i Zieleni, ZKM Gdynia oraz PKP SKM w Trójmieście.
***
Złota Piątka Przyjaciół Halina Okrój, Joanna Sobiecka, Gabriela Wilk, Jerzy Cendrowski, Zbigniew Koziarz zaprasza na wystawę swoich prac malarskich pt. „MALARSKIE IMPRESJE" w Caffe Anioł przy ul. Jana Kilińskiego 6 do 10.10.2014 r. Wstęp wolny.
***
Od 19 września br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa prac Barbary Reczkowicz „Kolory Tęczy".
Autorka jest rodowitą gdynianką, której wrażliwość i sztuka towarzyszyły od wczesnych lat młodzieńczych, pędzel i farby przyciągały jak magnes. Jednak największe marzenie spełniło się dopiero w późniejszym okresie życia. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w gdyńskiej YMCA, obecnie w Centrum Aktywności Seniora uczestniczy w warsztatach prowadzonych pod kierunkiem artysty malarza Marka Wróbla. Swoje prace prezentowała dotychczas w „Riwierze", YMCA, CAS, na wystawach poplenerowych. Pasją Barbary Reczkowicz jest także haft artystyczny. Wystawa potrwa do 19 listopada 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, ul. Orłowska 8,  zaprasza na wystawę rysunku i malarstwa Mariana Steca - wybitnego artysty i pedagoga. Wystawa czynna do 19.10.2014 r. Informacje na stronach: www.zsplast.gdynia.pl oraz www.facebook.com/orlowodebiut.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT od 7 października do końca lutego 2015 będzie gościć wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę".
To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki.
Multimedialną przestrzeń wystawy tworzy osiem interaktywnych eksponatów. Każdy z nich wprowadza w inny świat doznań. Wystawa jest dostosowana do odbioru przez osoby niedowidzące i niewidome. Zasada działania wszystkich eksponatów jest oparta na użyciu zmysłu dotyku, a komunikaty przedstawione także w języku Braille'a. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
Wystawa „Poczuj Sztukę" powstała w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.