1169 (769) 2014-11-07 - 2014-11-13

96. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

11 listopada 2014 r. zapraszamy na uroczyste, radosne obchody 96. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Tradycyjnie w samo południe sprzed dworca PKP wyruszy Parada Niepodległości.

Oto program wydarzeń:
godz. 12.00 - 13.00
- Parada Niepodległości (Dworzec PKP - 10 Lutego - Skwer Kościuszki- parking przy Klubie MW Riwiera);
godz. 13.00 - 14.00 - Oficjalne uroczystości (Płyta Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki);
godz. 10.00 - 17.00 - otwarte muzea: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica - wstęp wolny;
godz. 13.00 - 18.00 - Dzień otwarty Hufca ZHP /więcej na www.zhp.gdynia.pl;
godz. 14.00 - spotkanie z autorami komiksu Miasto z widokiem - InfoBox;
godz. 15.00 - spotkanie z Jackiem Friedrichem, autorem książki Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym. /Muzeum Miasta Gdyni/;
godz. 15.00 - start Bieg Niepodległości (od godz. 9.30 starty do poszczególnych konkurencji młodzieżowych oraz nordic walking);
godz. 17.00 - koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND oraz Chóru Męskiego Moniuszko ze Żnina /Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni/
godz. 17.00 - spotkanie z Pawłem Osickim (muzykiem, kompozytorem) - dot. wydania nowej płyty „Pąki białych róż"/InfoBox/;


96. Gdyńskie Urodziny Niepodległej


Parada po godzinach
w godz. 14.00 -17.00
W programie m.in.:
- wystawa Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym (zwiedzanie co 30 minut) /Muzeum Miasta Gdyni/;
- zwiedzanie zabytkowych pojazdów Muzeum Motoryzacji /parking przy Klubie Marynarki Wojennej Riwiera/;
- wystawa Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowe;
- ekspozycja plenerowa, tajne pojazdy podwodne - Błotniaki, kuter pościgowy Atlantyk, artyleria okrętowa /Muzeum Marynarki Wojennej/;
- strefa gastronomiczna - niepodległościowa kawiarnia i foodtrucki /parking przy Klubie Marynarki Wojennej Riwiera/.

Uroczysty capstrzyk
Podchorążowie Marynarki Wojennej 10  listopada w historycznych strojach wyruszą o godz. 17.30 sprzed Urzędu Miasta i przejdą ulicą Świętojańską na Skwer Kościuszki pod Pomnik Marynarza Polskiego. Tam odbędzie się apel pamięci. Marynarze, harcerze, mieszkańcy Gdyni oddadzą hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość.

W intencji Ojczyzny
11 listopada o godz. 10.00
w kościele Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej rozpocznie się Msza św. w intencji ojczyzny, która koncelebrować będzie ksiądz prałat Edmund Skalski.

Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych zaprasza 11 listopada o godz. 9.30 do Kościoła św. Boboli na Obłużu na Mszę św. w intencji młodych ludzi pomordowanych 75 lat temu przez hitlerowców. Mszę koncelebrować będzie ks. prałat dr Sławomir Desowski.

Klub Myśli Jana Pawła II i Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego serdecznie zaprasza na Mszę Św. w intencji Naszej Ukochanej Ojczyzny do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni 12 listopada o godz. 16.30.

Śpiewanie pieśni patriotycznych...
Związek Piłsudczyków zaprasza na II Wspólne Gdyńskie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych, które odbędzie się w poniedziałek, 10 listopada o godz.19.15 w kościele NMP przy ulicy Świętojańskiej. W śpiewaniu wezmą udział gdyńskie przedszkolaki, młodzież i zespół TARGET.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr IV wraz z Wojewódzkim Zespołem Szkół Policealnych w Gdyni , w ramach aktywizacji środowiska lokalnego, zaprasza mieszkańców Gdyni na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w dniu Święta Niepodległości - 11 listopada 2014r o godzinie 13.30 w siedzibie szkoły, przy ul. Żeromskiego 31.

Koncerty...
- we wtorek, 11 listopada o godz. 18.00 w Sali Concertino (ul. Popiela 24) odbędzie się koncert muzyki polskiej. W programie utwory Fryderyka Chopina i Andrzeja Panufnika w wykonaniu zespołu Neoquartet. Bilety w cenie 20 i 15 zł do nabycia na miejscu 30 min. przed koncertem. Więcej informacji www.concertino.pl
- z okazji Święta Niepodległości odbędą się koncerty okolicznościowe z udziałem połączonych chórów: SYMFONIA i CANTAMUS REGINAE, przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych, pod dyrekcją Bogny Swiłło.
Terminy koncertów:
9 listopada 2014 r., godz. 14.00 - kościół o.o. Franciszkanów, Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Ujejskiego 40;
11 listopada 2014 r., godz.16.00 - kościół p.w. św. Jadwigi Królowej, Karwiny I, ul. Korzenna 2;

Świąteczne planszówki w „Wymiennikowni"
„Wymiennikownia" to nowe miejsce na mapie Gdyni - młodzieżowa filia Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego GDYNIA, przy ulicy Kartuskiej 20 w Gdyni (wejście od strony biblioteki). Na początek naszej działalności zapraszamy wszystkich chętnych, w tym całą gdyńską młodzież, na dzień z grami planszowymi, który odbędzie się w Święto Niepodległości, 11 listopada, w godzinach od 12.00 do 18.00. Będziemy czekać na was z naszymi grami, ale zapraszamy także do przynoszenia swoich ulubionych tytułów. Wejście na wydarzenie jest całkowicie bezpłatne. Wszystkie szczegóły i aktualny grafik aktywności dostępne są na: www.facebook.pl/wymiennikownia.

Bieg i Marsz Niepodległości
Dla sympatyków ulicznego biegania nadchodzi długo oczekiwana chwila - we wtorek 11 listopada tysiące biegaczy oraz miłośników chodzenia z kijkami spotka się w Gdyni, aby na sportowo uczcić Święto Niepodległości. Pierwsze starty od godziny 9.30. Rywalizacja na dystansie głównym rozpocznie się o godz. 15.00.
To już pewne - w tym roku padnie kolejny rekord frekwencji. Na liście startowej biegu głównego widnieje 7250 nazwisk - najwięcej w historii gdyńskiego Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Przed biegiem tradycyjnie wystartują nordic walkerzy oraz młodzież w kilku kategoriach wiekowych - łącznie dodatkowo 1725 osób.
Bieg Niepodległości wieńczy tegoroczne GP. Dla wszystkich, którzy po raz czwarty w tym roku pokonają dystans 10 km, oznacza to nie tylko przerwę zimową, ale przede wszystkim zdobycie zestawu medali. Układanka będzie już kompletna - do trzech żagli dołączy kadłub, tworząc unikatową figurkę Daru Pomorza, legendarnego żaglowca, który zacumowany jest kilkadziesiąt metrów od zwyczajowej linii startu/mety.
Sponsorem Generalnym tegorocznego Biegu Niepodległości został PKO Bank Polski.

Uwaga! Zmiany w ruchu
W związku z organizacją 10 listopada 2014 r. Capstrzyku Niepodległości nastąpi w godz. 16.30 - 18.45 zamknięcie ulic:
- al. Marszałka Piłsudskiego (od ul. Legionów do ul. Świętojańskiej);
- ul. Gen. Józefa Bema (od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. I Armii Wojska Polskiego);
- ul. Świętojańskiej (od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego);
- Skwer Kościuszki (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona).
11 listopada 2014 r. w związku z organizacją 96. Gdyńskich Urodzin Niepodległej w godz. 10.00 - 15.00 zamknięte będą ulice:
- ul. Starowiejska (od ul. 3 Maja do Dworcowej) - zbiórka uczestników parady;
- ul. Dworcowa, Podjazd, 10 Lutego, Skwer Kościuszki, ul. Borchardta, Armii Krajowej;
do godz. 17.00 - nastąpi wyłączenie parking przy Zawiszy Czarnego.
11 listopada odbywa się Bieg i Marsz Niepodległości

Uwaga! 
Trasa prowadzić będzie następującymi ulicami: aleja Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - Jerzego Waszyngtona - Św. Wojciecha - Portowa - Tadeusza Wendy - Jana z Kolna - Janka Wiśniewskiego - Polska - Bernarda Chrzanowskiego - Tadeusza Wendy - Św. Piotra - Jerzego Waszyngtona - Skwer Kościuszki - Świętojańska - Józefa Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski - Skwer Kościuszki- aleja Jana Pawła II.

W związku z organizacją imprezy zachodzi konieczność czasowego zamknięcia ruchu na powyższych ulicach od godziny 14.00 w dniu 11.11 do godziny 17.30, Skweru Kościuszki w godzinach 6.00 - 19.00 w dniu 11.11 oraz parkingu na końcu Skweru Kościuszki od godziny 18.00 w dniu 9.11 do godziny 6.00 w dniu 12.11.

Tego dnia komunikacja miejska w Gdyni kursować będzie według zmienionych rozkładów jazdy.