1169 (769) 2014-11-07 - 2014-11-13

Franciszek Walicki Szuka, Burzy i Buduje w Gdyni

Franciszek Walicki nie bez powodu nazywany jest ojcem chrzestnym polskiego rock'n'rolla. Tworzył teksty dla Czesława Niemena, Stanisława Sojki, Krzysztofa Klenczona czy zespołu Niebiesko-Czarni. To on wymyślił nazwę big bit. On też był pomysłodawcą najważniejszych polskich festiwali związanych z jazzem i rockiem. Teraz, ten związany z Gdynią dziennikarz, publicysta i tekściarz, będzie miał w Gdyni swoją fundację pod nazwą Szukaj, Burz, Buduj.
 
Franciszek Walicki jest związany z Gdynią od 1938 roku. Wówczas, jako student Państwowej Szkoły Morskiej, wyruszył jako kadet na pokładzie Daru Pomorza w egzotyczną podróż na Martynikę, Kubę i Jamajkę. Tuż po wojnie rozpoczął błyskotliwą karierę dziennikarską - pisał m.in. w miesięczniku Morze i Głosie Wybrzeża. Na łamach tego ostatniego publikował recenzje filmowe, a także reportaże i wywiady. Redagował dodatek kulturalny Dziewiąta fala. W tym czasie poznał wielu ludzi związanych z kulturą. Wśród nich znaleźli się Lech Bądkowski, Mieczysław Czychowski, Maciej Słomczyński, Zbigniew Kosycarz czy Agnieszka Osiecka.

Teraz, żeby ocalić tę spuściznę od zapomnienia, Franciszek Walicki wspólnie z przyjaciółmi, rodziną i miastem Gdynia, zdecydował się powołać fundację Szukaj, Burz, Buduj. Zajmie się ona zagospodarowaniem dziedzictwa muzyki bigbitowej i twórczości artysty. List intencyjny w tej sprawie podpisano 29 października 2014 roku w siedzibie Urzędu Miasta Gdyni. W uroczystości wzięli udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek,  pomysłodawca i prezes fundacji Wojciech Fułek, natomiast Franciszka Walickiego, który podpisał dokument wcześniej, reprezentował zięć - Piotr Artwich. Chcemy wspólnie podjąć działania, których celem jest zachowanie pamięci o już nieistniejących zespołach. Zwrócimy się do takich osób jak Małgorzata Niemen, wdowa po Czesławie, która w swoich zbiorach posiada wiele pamiątek związanych z wokalistą. Dodajmy na marginesie, że pseudonim Niemen został wymyślony właśnie w Gdyni przez żonę Franciszka Walickiego. Chcemy też współpracować z dziennikarzami muzycznymi z całego kraju. W planach są również koncerty, na przykład słuchaczy gdyńskiego studium wokalnego-aktorskiego. Nowością będzie konkurs, jakiego w Polsce jeszcze nie było - na najlepszy tekst piosenki - mówi prezes fundacji Szukaj, Burz, Buduj Wojciech Fułek.
Szukaj Burz Buduj - podpisanie listu intencyjnego / fot. Krzysztof Romański

fot. Krzysztof Romański