1171 (771) 2014-11-21 - 2014-11-27

W Gdyni po raz szósty rusza kampania „Biała Wstążka”

Stop przemocy wobec kobiet! W Gdyni 25 listopada po raz szósty rusza kampania „Biała Wstążka", która potrwa do 10 grudnia. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet.

Studenci Akademii Marynarki Wojennej, uczniowie z IX LO, wolontariusze z fundacji ADAPA oraz zawodnicy Seahawks Gdynia będą m.in. na ulicach Śródmieścia, w centrach handlowych, w Urzędzie Miasta, w MOPS, szkołach, komisariatach policji, Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego rozdawali ulotki, plakaty i przypinali mężczyznom białe wstążeczki - symbol kampanii.
Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 25 listopada, o godz. 11.00, w sali audytoryjnej C w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym GDYNIA.

W ramach kampanii odbędzie się spektakl „Gam. Nowy wspaniały świat" w reżyserii Magdaleny Tomaszewskiej, wystawiony w auli AMW przez Teatr 4 Miasto. Jest to opowieść o kobiecych słabościach; o tym jak bolesna jest prawda o nas samych w obliczu ekstremalnych sytuacji i o tym, że nawet najbardziej zbesztaną godność można przetopić w mądrą siłę niezależnego działania.
Ponadto w czasie tegorocznej Białej Wstążki odbędą się również m.in.: finał międzypokoleniowego konkursu wiedzy o przeciwdziałaniu przemocy, spotkania w klubach seniora oraz warsztaty i prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych, prowadzone przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia. Finałem kampanii będzie miejska konferencja pt. „12 razy NIE Przemocy", która odbędzie się 10 grudnia, w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów, podsumowująca również roczną pracę gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego (obowiązują zaproszenia).

Kampania „Biała Wstążka" to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności.

W Gdyni w akcję włącza się co roku młodzież z gdyńskich szkół (szkoły ponadgimnazjalne gimnazja), nauczyciele, studenci i wykładowcy uczelni, samorządowcy, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy prywatne. Do tej pory rozdano już kilkanaście tysięcy białych wstążeczek, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.

Od czterech lat funkcjonuje strona internetowa www.zatrzymajprzemoc.pl na której można znaleźć wykaz miejsc na terenie Gdyni, w których osoby uwikłane w przemoc mogą znaleźć wsparcie.

W tegoroczną kampanię, której głównymi organizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, szeroko włączyli się również m.in. samorządowcy, gdyńskie szkoły, firmy, instytucje i organizacje pozarządowe: portal MłodaGdynia.pl, samorząd uczniowski IX LO, fundacja ADAPA, Teatr 4 Miasto, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, Biuro Porad Obywatelskich, fundacja ADAPTACJA, Młodzieżowy Dom Kultury, Seahawks Gdynia, kluby seniora, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny GDYNIA, Centrum Aktywności Seniora, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, policja, straż miejska, centra handlowe (Batory i Riviera), SKM Trójmiasto.
Kampania odbywa się pod patronatem prezydenta Gdyni.

ikona