1171 (771) 2014-11-21 - 2014-11-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architekturę. Otwarta do 31 grudnia 2014 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - część dot. biletów, w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. ORP Błyskawica od 10.00 z godzinną przerwą techniczną od 13.00 do 14.00. W listopadzie ORP „Błyskawica", udostępniony jest dla zwiedzających do godz. 16.00. Ostatnie wejście na pokład okrętu o godz. 15.30. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na otwarcie wystawy „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.", przedstawiającej prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
W siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) w gdyńskiej marinie otwarta jest wystawa poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi. Zawiera ona ponad 100 unikatowych zdjęć oraz należące do niego przedmioty osobistego użytku. Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00. Otwarta do końca listopada.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę grafiki „3 KRAJOBRAZY" Aliny Jackiewicz-Kaczmarek, Łukasza Butowskiego, Dominika Włodarka do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa czynna do 26 listopada 2014 r.
***
Od 21 listopada Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy prac Anny Lichnerowicz „Od Jastarni do Colle di Val d'Elsa - plenery". Prace powstały podczas plenerów malarskich w Polsce i Toskanii w latach 2013 / 2014. Anna Lichnerowicz od 18 lat kieruje Stowarzyszeniem „Aktywni dla Zdrowia", w ramach działalności którego prowadzone są warsztaty malarskie (arteterapia). Od początku istnienia Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjęła się pracy jako wolontariuszka, obecnie przy Fundacji FLY. Jest członkiem Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego, działającym przy Towarzystwie Miłośników Gdyni.
Wystawa potrwa do 18 grudnia 2014 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT do końca lutego 2015 gości wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę". To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki. Multimedialną przestrzeń wystawy tworzy osiem interaktywnych eksponatów. Każdy z nich wprowadza w inny świat doznań. Wystawa jest dostosowana do odbioru przez osoby niedowidzące i niewidome. Zasada działania wszystkich eksponatów jest oparta na użyciu zmysłu dotyku, a komunikaty przedstawione także w języku Braille'a. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa Emilii Sobieraj w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawiszy Czarnego 1). Prace można oglądać do 30 listopada. Galeria czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Centrum Aktywności Seniora Miejski Klub Seniora Witomino zaprasza na wystawę malarstwa, rzeźby, szydełkowania i różnych technik dekoracyjnych Adeli Nagórskiej i Rocha Spaleniaka w Miejskim Klubie Seniora Witomino, ul. Widna 8. Wystawa otwarta do 30 listopada br. Informacja tel. 58 621 13 45.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do obejrzenia wystawy „Rybacy" w Ośrodku Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt pocztówek, zdjęć i sprzętów związanych z dawnym rzemiosłem rybackim ze zbiorów Marka Seydy i Krzysztofa Garstkowiaka. Wystawę można oglądać do końca 2014 roku.
Wstęp wolny.
***
Z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Filia nr 11 (ul. Łowicka nr 51, Mały Kack) zaprasza do końca miesiąca, w godzinach otwarcia placówki, na wystawę bajkowych ilustracji autorstwa scenografki i kostiumolog - Magdaleny Kurek. Wstęp wolny.
***
Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza na wystawę malarstwa i grafiki Czesława Tumielewicza, profersora ASP w Gdańsku pt. „Toskania, Sudety i Hel". Wystawa skadać się z najnowszych prac plenerowych artysty. Wystawę można oglądać do 7 grudnia w godzinach: wtorek: 9.00 - 15.00; środa - piątek: 9.00 - 16.00; sobota - niedziela: 11.00 - 16.00 w Galerii Debiut przu ul. Orłowskiej 8. Wstęp wolny. Strona internetowa: www.zsplast.gdynia.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Filia nr 3 (ul. Morska 113, Grabówek) zaprasza do oglądania wystawy fotograficznej Łukasza Gerwatowskiego „Zieloniusz w podróży".
Fotografie przedstawiają małą figurkę ludzika LEGO zwiedzającego Gdynię oraz inne miasta naszego kraju. „Zieloniusz w podróży" to nie tylko podróż przez miasto czy spacer nad rzekę, to poszukiwanie siebie, to podróż w głąb siebie. Wystawa prezentowana do końca listopada 2014 r. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni i Środowiskowy Dom Samopomocy zapraszają do 25 listopada 2014 r. do Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20), w godzinach otwarcia biblioteki, do oglądania wystawy „Drugie życie prasy". Prace plastycznych wykonane zostały przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Wąsowicza 3.
***
Caffe Anioł poleca (Kamienica pod Pomuchlem, ul. Kilińskiego 6) wystawę zdjęć podróżniczych Kuby Adamskiego - podróżnika, fotografa z zamiłowania.
Wystawa potrwa do 3 grudnia 2014 r.
***
Akwarium Galeria Sztuki w Gdynia Waterfront (dawniej Gemini), ul. Waszyngtona 21, zaprasza na wystawę Adama Swobody „Pejzaże". Wystawa otwarta do 28 listopada 2014 r. Adam Swoboda w 1988 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka w Ministerstwie Kultury i Sztuki a od 1990 r. należy do Związku Artystów Polskiej Sztuki Użytkowej. Akwarium Galeria Sztuki czynna jest codziennie od 12.00 do 20.00.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę malarstwa Zofii Bartoszewicz w siedzibie Towarzystwa przy ul. Władysława IV 51. Zofia Bartoszewicz jest tegoroczną absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wystawie zaprezentuje swoje prace dyplomowe. Wystawa nosi tytuł: „Symbol zagubiony, klucz kodu".
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Krystyny Wantuch „Chwile zatrzymane" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Otwarcie wystawy 26 listopada o godz. 19.00. Ekspozycję można oglądać do 8.01.2015.
Krystyna Wantuch ukończyła PWSSP w Gdańsku, Wydział Malarstwa w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza. Specjalizacja z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Stypendium tkackie w Bratysławie, 3 lata pracy w Zakładach Doświadczalnych przy PWSSP pod kierunkiem prof. J. Wnukowej, udział w pracach tkackich nad cyklem gobelinów „Muzyka Polska" dla Filharmonii Bydgoskiej. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych, wystawy indywidualne z tkaniny unikatowej (aplikacje) i malarstwa.
Strona internetowa: www.eraartprofile.pl
Tel. 58 622 33 11.